Урок образотворчого мистецтва на тему «Двері, що ведуть до казки»

Розділи: МХК та ІЗО

Мета: вчити виконувати ілюстрацію до улюбленої казки, познайомити з лінійною перспективою; розвивати творчу уяву, художній смак, фантазію; виховувати любов до мистецтва.

Тип уроку: постановка та вирішення навчальної задачі.

Методи та форми навчання: пояснювально-ілюстративний, практичний; групова, фронтальна.

Основні поняття та терміни: перспектива, лінія горизонту, точка сходу, композиція.

Наочно-демонстраційний матеріал:схема, модель Сапожнікова.

Обладнання: підручник, олівці, фарби, лист А2.

Плановані освітні результати:

  • предметні: дізнаються про елементи лінійної перспективи, навчатися виконувати ілюстрацію до казки;
  • метапредметні (УУД):пізнавальні– навчатися здійснювати пошук інформації про прийоми малювання відкритого вікна чи двері;регулятивні– навчатися приймати та зберігати навчальне завдання;комунікативні– оволодіють здібностями ініціативно співпрацювати з учителем, однокласниками, відповідати на запитання, робити висновки;
  • особистісні: мають мотивацію до навчальної та творчої діяльності.

План уроку:

  1. Організаційний момент. 3 хв.
  2. Вивчення нового матеріалу. 10 хв.
  3. Творча практична діяльність 22 хв.
  4. Підсумки уроку. Рефлексія. 10 хв.

Хід уроку

Вчитель вітає учнів, ділить клас на 4 групи (хлопці влаштовуються на своїх місцях), визначає керівника групи, перевіряє готовність до уроку.

- Що ми сьогодні малюватимемо, ви дізнаєтесь, прослухавши фрагмент вірша.

“Для чого нам потрібні казки?

Ми малюватимемо казку, а точніше – ілюстрацію до казки. А чи помічали ви колись, хлопці, що у багатьох казках важливу роль відіграє відчинене вікно чи двері. Через відкрите вікно прилітає в гості до Малого Карлсона, який живе на даху. Тема нашого уроку “Двері, що ведуть до казки”.

Відкрийте підручник хлопці (стор.50), давайте розглянемо ілюстрації художників до казок. Опишіть композицію ілюстрації художника О. Савченка до казки “Колобок” (хлопці висловлюють свою думку). Вчитель ставить питання: "як вікно допомагає художнику розкрити сюжет казки?" (Діти дають відповідь).

Вчитель ставить проблемне питання “Як намалювати відкрите вікно, двері?”. Нам допоможе модель Сапожнікова (демонстрація моделі). Вчитель роздає на кожен столик модель і просить відповісти на запитання: "які зміни відбудуться стулки, що спостерігається, коли ми її починаємо відкривати?". Діти експериментують з моделлю, намагаються сформулювати відповідь (форма спотворюється).

А тепер, хлопці, давайте подивимося навчальну схему, яка познайомить нас із правилами побудови вікна чи дверей у перспективі. Перспектива - це наука, яка пояснює, як потрібно зображати ближні до нас предмети та далекі від нас. Перший елемент – лінія горизонту (рівень очей). Другий елемент - точка сходу (точка, в якій будуть сходитися всі лінії контуру, що йдуть від мене в глибину).

Далі ми виконуємо вправу на закріплення. На дошці заготовлені малюнки, де необхідно домалювати відкрите вікно чи двері. Вчитель просить чотирьох охочих до дошки. Після виконання хлопці аналізують рішення.

Фізкультхвилинка:

Діти, виконайте ілюстрацію до улюбленої казки. Побудуйте композицію, в якій важливу роль відіграватиме відкрите вікно абодвері. Вчитель пропонує кожній групі вибрати картку з назвою казки та хлопці приступають до роботи. Вчитель допомагає організувати роботу у групах.

По завершенні робіт учасники з кожної групи виступають за своїми композиціями. Хлопці висловлюють свої думки, ставлять запитання.

двері

двері

двері

Розмова: "що нового дізналися на уроці?", "Які труднощі виникали в процесі малювання?", "Чи сподобалося вам малювати?"

На наступний урок принести олівці, фломастери.