Урок образотворчого мистецтва - Портрет

Відкритий урок у 4 класі
Мета: Намалювати портрет людини (друга).
Завдання: Освітнє: • Ознайомити з видами портрета. • Закріплення навичок зображення голови людини, дотримуючись пропорцій. Розвиваюча: • Розвивати вміння застосовувати отримані знання при виконанні творчих робіт; вміння працювати у групі та індивідуально; застосовувати сучасні інформаційно-комунікативні технології. • Розвивати творчу уяву, пам'ять, вміння аналізувати пропорційні відносини. Виховна: • Сприяти вихованню особистості, залучати учнів до духовно-моральних цінностей.
I. Організаційний момент. Електронна презентація Продзвенів дзвінок веселий Ви розпочати урок готові? Думатимемо міркувати І красиво малювати.
ІІ. Вступна бесіда. Я не дарма зараз сказала, що ми думатимемо, міркуватимемо. Адже навіть малюючи ви дізнаєтесь багато нового. Наприклад, скажіть, які види образотворчого мистецтва ви знаєте (живопис, скульптура, графіка). Ми на уроці малюватимемо фарбами, це значить, ми займатимемося чим. (живописом)
А ось яка тема сьогоднішнього уроку ви спробуєте відгадати самі. Подивіться на екран. Це електронне забарвлення. Якщо ви правильно називаєте відповідь, то малюнку зафарбовується одна деталь. Отже, відповідаємо на перше запитання.
Портрет зазвичай малюється з натури.
-Що може допомогти художнику відобразити внутрішній стан того, що портретується? (Руху, костюм, обстановку в якій він знаходиться.) Слайд 4
Знайди зайву картину (слайд 5)
-Хто не з вас, бачив портрет? (У музеї?) Де ви його бачили? -А чий портрет ви бачили? А які бувають портрети?
-Портрети бувають великими – монументальними (людина зображена вище свого зростання). Вони призначені для великих приміщень. А є мініатюрними, тобто. маленькі портрети. У портреті людина може бути зображена на повний зріст, по груди і по плечі
Також портрети бувають одиночні та групові. На одиночних портретах зображено одну людину, а на групових кілька.
Різновиди портрета. слайд
Виконайте Вправу (у групах, самоперевірка з дошки)
-Портрети мають різне значення: парадними портретами прикрашають палаци, зали, музеї. На них зображуються видатні особистості в гарних костюмах, багатої обстановки. Ще є інтимні портрети. Вони більше передається не значущість людини, яке внутрішній світ і характер.
Закріпимо те, що дізналися у зошитах. Вам потрібно закінчити пропозицію. Взаємоперевірка
То що ми малюватимемо? Чий портрет ми малюватимемо, ви дізнаєтесь, послухавши вірш.
Як чудово, що ми з тобою друзі. Друзі, а отже, не чужі. А значить те, що ми: і ти, і я - Хоч щось значимо один для одного в цьому світі.
І іноді ми думаємо про нас, І навіть думки наші поряд десь, А іноді, та втім, щоразу Ми нікому не говоримо про це.
Наче це маленький секрет Лише двох друзів. Тільки твій і мій. Нам до інших секретів справи немає. Як чудово, що ми друзі з тобою!
Хто здогадався? Звичайно, ми малюватимемо портрет друга.
ІІІ. Пояснення послідовності 1.Аналіз
-Підніміть руку у когось у класі є друг.
- Хто малюватиме свого друга однокласника, повинен буде уважно подивитися на форму обличчя, очей, брови, ніс, губи, волосся.
А хто малюватиме іншого друга, мусиш згадати йогориси обличчя.
У портреті людини можна малювати в анфас та у профіль. Ми з вами малюватимемо в анфас.
2.Показ послідовності виконання малюнка
Аркуш паперу розташуємо вертикально. Портрет повинен займати весь аркуш. Малювати ми по плечі.
-Яку форму має голова людини?
Голова має овальну форму, у верху більш розширену, а внизу більш звужену. Ця форма нагадує яйце. Вона правильна, однакова з правого і з лівого боку тобто симетрична. Щоб вона вийшла однакова по обидва боки, ми повинні намалювати вертикальну лінію посередині аркуша.
Після того, як намалюємо вертикальну лінію, малюємо овал. Він має бути однаковий з одного й іншого боку.
Ми можемо це перевірити за допомогою олівця. Пробуємо у зошиті. У художників це називається – зробити ескіз.
Потім обличчя поділи на три рівні частини.
1 частина – це лоб, брови.
2 частина – це очі, ніс.
3 частина – це рот, підборіддя.
На верхній лінії малюємо брови у вигляді дуги. Пам'ятаємо, що права частина особи має бути дуже схожою на ліву. Нижче брів малюємо очі. Форма очей складається із дугоподібних ліній. Очі рівновіддалені одна від одної, в ідеалі між ними можна намалювати ще одне око. У середині очі малюємо райдужку та зіницю. Очі людей за кольором бувають різними: блакитні, карі, сірі, зелені. Розгляньте уважно очі людини, які ви малюєте. Визначте їх колір розмір та форму. Потім малюємо вії верхи вони довгі, а низу короткі.
- Наступні ми малюватимемо ніс.
Ніс розташовується на середині обличчя. Початок носа – перенісся йде від брів. Малюється плавною дугоподібною лінією. Макушка носа закруглюється. Збоку верхівки малюємо крила носа, а в низу крапками позначаємоніздрі.
- Нам залишилося намалювати рота
Рот знаходиться нижче за нос. Малюється лінія рота з верху намальовується верхня губа, вона схожа на дві дугоподібні лінії. У низу малюємо нижню губу вона тонша за верхню, має дугоподібну лінію.
Видаляємо допоміжні вертикальні та горизонтальні лінії.
З боків на рівні носа малюємо вуха. У вигляді дуги.
Нам залишилось намалювати зачіску.
Колір волосся у всіх різний: русявий, каштановий, рудий, білий, чорний.
Так само волосся буває пряме, кучеряве. У хлопчиків волосся коротке, а у дівчаток волосся може бути різної довжини, заплетені в косу, зав'язані в хвостики.
Під час малювання ви повинні враховувати міміку обличчя. Як відомо, у людини буває різний настрій. І перш ніж почати малювати ви повинні, визначиться якийсь настрій у вашого друга.
Розгляньте схему настрою, яке воно може бути.
3. Закріплення Хто повторить усі етапи малювання портрета? (Учні повторюють по динамічній таблиці етапи малювання портрета)
А тепер приступайте до роботи. Поки не кажіть, кого ви малюватимете. Насамкінець ми спробуємо самі здогадатися.
4.Показ зразків Подивіться, у мене намальовані два портрети хлопчика та дівчинки. Але у вас будуть зовсім інші в залежності, кого ви малюватимете
IV. Практична робота. (Пісня «У друзів немає вихідних» Барбарики)
1. Простежити, щоб діти розпочали роботу.
2.Контроль за правильністю побудови малюнка
3.Індивідуальна допомога дітям. (Прийом рука в руці)
4. Заохочення дітей. Стежити за якісною побудовою малюнка.
1. Побудови малюнка олівцем.
Якщо хтось закінчить раніше, завдання - електронне забарвлення.
V. Аналіз малюнка. Підсумок уроку
Хлопці, атепер давайте розглянемо, у кого які вийшли роботи. Для цього пройдемо на Виставку підпісню-картину.
Виставка з портретами (визначають кого малювали, вийшло чи ні)
Візьміть стікери, приклейте до того портрета, який вам найбільше сподобався.
Хлопці наш урок добігло кінця, подивіться, які красиві у нас вийшли портрети. Давайте повісимо їх у класі, і під кожним будемо протягом року писати, чого він досяг - у спорті, навчанні, будь-яких добрих справах.
(а які портрети вийшли в наших гостей?) У казахів є прислів'я «Твій друг- це мій друг!»
Візьмемося за руки-ми всі друзі!
Дружно прибираємо робочі місця
Домашнє завдання: знайти прислів'я про дружбу. Намалювати груповий портрет своєї сім'ї.