Урок «Поняття про азимут, орієнтування на місцевості та за планом

ГУ «Лісова середня школа»

Тема: «Поняття про азимут, орієнтування на

місцевості та за планом.»

Вчитель: Єрмолаєва О.В.

Сабақ/ Урок: 7 Клас: 6

Тақирип/Тема: Поняття про азимут, орієнтування на місцевості та за планом.

Мета уроку: Сформулювати уявлення про орієнтування, азимут.

Заплановані результати:

Учні навчаться визначати за допомогою компаса місце розташування та напрямок руху.

Визначатимуть азимут і рух по азимуту

Дізнаються способи орієнтування на місцевості, визначать поняття «азимут», зможуть знаходити азимут за планом

Основні поняття: орієнтування, компас, азимут

Сабақ түрі/Тип уроку: Комбінований. Вивчення нового. Практикум.

Форма контролю: Поточний.

Әдіс тәсілдер/Методи: словесний (бесіда, пояснення), проблемно-пошуковий, наочний, робота з підручником, практичний.

Крандар/Обладнання, наочні посібники : план місцевості, карта півкуль, компас, роздатковий матеріал з топографічним планом, транспортер, атласи, підручник «Географія» 6 клас, зошит, презентація.

Засвоєння нових знань та способів діяльності

Первинна перевірка знань (робота у парі)

Закріплення вивченого за топографічними малюнками (робота у групах)

Застосування вивченого:Стратегія «Переплутані логічні ланцюжки»

Інформування про д/з

Сабақ бариси/Хід уроку:

Організаційний момент. Привітання. Перевірка готовності класу та кабінету до уроку. Відсутні.

II. Підготовкаучнів до активного та свідомого засвоєння знань.

- Хлопці, сьогодні ми наш урок розпочнемо з розминки.(Усне опитування)

Давайте пригадаємо, що ми знаємо про Сонце

Ігра «Продовжи» (мозковий штурм)

1. Зірка – це … (сонце)

2. Неозброєним оком на небі видно (3000 зірок)

3. Навколо Сонця обертається … (9 планет)

4. Супутник Землі – це … (місяць)

5. Сонце та планети утворюють … (Сонячну Систему)

6. Навколишній Землю світ - … (Всесвіт)

3.Розмова на актуалізацію знань із постановкою проблеми.

Учитель :- А тепер я прошу вас згадати розповідь І. Алтинсаріна "Син багатія і бідняка" (Асан і Усен). Про що це оповідання? Хто пам'ятає?

Учні : (про те, як хлопчики відстали під час кочів'я і шукали дорогу)

Учитель: Тобто хлопчики, за допомогою різних ознак намагалися визначити напрямок свого руху або зорієнтуватися.

Тема нашого уроку «Орієнтування біля . Азімут». (Слайд №1)

- Яка мета нашого уроку?

- На які питання потрібно відповісти, щоб досягти мети? Які джерела інформації ви можете скористатися на уроці?

III. Засвоєння нових знань.

Учитель: - Як ви вважаєте, що означає орієнтуватися?

(визначати своє розташування)

Відкрийте підручник на сторінці 21. – Що таке орієнтування? (Слайд №2)

Орієнтування – це визначення свого розташування щодо сторін горизонту.

Учитель: - Які сторони горизонту вам відомі? (Слайд 3,4,5)

Учні:основні: північ, південь, захід, схід; проміжні: північний схід, північний захід, південний схід, південний захід.

Учитель: - Як орієнтувалися хлопчики? Що вони використали?

Учні:місцеві ознаки

Учитель: - Які місцеві ознаки для орієнтування вам відомі?

Учні:гілок на дереві більше з південного боку, ніж з північного; становище тіні; мурашники і т.д., але ці орієнтири можуть бути не зовсім точними. (Слайд №6,7,8)

Учитель: - Що вам відомо про Полярну зірку? Як можна орієнтуватися за допомогою цієї зірки? (Слайд №9)

Учні:ця зірка знаходиться над північною

Учитель: - Орієнтуватися можна як на місцевості, а й у карті. Для того, щоб не заплутатися, і точно визначати знаходження об'єктів, верхній край карти це північ, нижній - південь.

Відкрийте фізичну карту півкуль, знайдіть територію Казахстану (між Каспійським морем і оз. Балхаш). По відношенню до Казахстану, як розташована Західно-Сибірська рівнина?

Учні:північніше

Учитель Пустеля Гобі?

Учні:схід

Учитель Аравійське море?

Учні:південніше

Учитель Середземне море?

Учні:західніше

Робота з приладом (компасом), обговорення.

Учитель: - Який прилад використовують для більш точного орієнтування? (Слайд №10)

Компас – прилад для орієнтування.(Запис у зошит) (Слайд №11)

Учитель: - Що вам відомо про компас? Вважається, що компас ще III в до н.е. винайшли у Китаї.

Магнітний компас був винайдений у Китаї. У китайських джерелах

4000-річної давнини є згадка про білий глиняний горщик, який караванщики «бережуть більше всіх своїх вантажів». Уньому на дерев'яному поплавці лежить коричневий камінь, що любить залізо. Він, повертаючись, увесь час показує мандрівникам бік півдня, а це, коли закрито Сонце і не видно зірок, рятує їх від багатьох бід. Виводячи до колодязів і направляючи вірним шляхом».

Вже на початку нашої ери китайські вчені почали створювати штучні магніти, намагнічуючи залізну голку. Лише за тисячу років намагнічену голку для компаса почали застосовувати європейці. Традиційну для нас орієнтування за компасом запровадили у 12 столітті арабські мореплавці.

На початку 14 століття компаса з'явилася шкала. Припускають, що італійський майстер Флавіо Жіойя скріпив магнітну стрілку з паперовим кругом (картушкою) і по краю цього кола наніс градусні поділки, а до центру його провів промені, що відповідають 32 напрямкам – румбам, для зручнішого спостереження за показаннями приладу щодо напряму вітру. На карті майстер наніс також малюнок, який отримав назви «троянда вітрів» і став символом всього, що пов'язано з далекими подорожами.

- Подивіться, як улаштований компас. – Які позначення є на компасі?

- Зорієнтуйте компас. Що ви для цього маєте зробити? (Слайд №12)

Учні:повертати компас до того часу, поки синя стрілка не збігнеться з літерою «З», тобто. з напрямком на північ

Учитель.- Що ще ви бачите на компасі?

Учні:цифри по колу

Учитель: Як ви думаєте, навіщо вони потрібні?

Учні:для визначення більш точного напряму

Учитель: Ці цифри необхідні визначення азимутов. (Слайд №13,14)

Азимут - це кут між напрямком на північ і на якийсь певний предмет місцевості.(Запис у зошит)

Евристична розповідь, робота з ілюстраціями.

- Виконайте завдання визначення азимута. (Слайд №15,16)

– На планах визначати азимут допоможе транспортир, а на місцевості – компас. Якщо ви маєте йти в похід, то спочатку вам необхідно визначити азимут за планом, а потім на місцевості йти в цьому напрямку за допомогою компаса.

Практична робота. Додаток №1

Знаходження азимуту за планом:

а) Визначте напрямок на північ.

б) Від точки стояння умовно провести лінію, яка збігається з напрямом північ.

в) Визначити за допомогою транспортира значення вже за годинниковою стрілкою.

г) Визначення напрямів за планом.

При зображенні напрямів у плані умовно вважають верхній край аркуша папери - північним, нижній край - південним, правий – східним, лівий – західним. На аркуші зліва креслиться стрілка вістрям вгору, над нею пишеться буква С (північ) – Ю (південь).

Працюємо з малюнком. Знаючи, як зображуються напрямки, можна визначити напрями на предмети, показані на плані. Наприклад, в якому напрямку від селища знаходиться дерево, пагорб, будинок? Для виконання цього завдання треба знайти центр селища. Дерево розташоване зверху від центру, тобто на північний схід (45 0) від селища і тд.

Робота в парі. (Взаємоопитування).

Азімути відраховуються від напрямку на північ за годинниковою стрілкою.

Давайте, визначимо азимути на основні та проміжні сторони горизонту.

Північ – 0 0 , схід – 90 0

Південь – 180 0, захід – 270 0

СВ – 45 0 ПВ – 135 0

ПЗ – 225 0 , ПЗ – 315 0 .

Робота у групі. Додаток №2

група Покажіть на схемі, де азимут

2група Наїті сторони горизонту, подивіться на малюнку на дошці.

Учитель: - Молодці! Ви вмієте знаходити сторони обрію, але подивіться на малюнок на дошці.

Завдання 2 групі:- Ви позначені хрестиком на плані і вам доведеться дійти до залізничної станції через хвойний ліс. В якому напрямку ви підете? (На північний схід).

Завдання 1 групі:але на північному сході знаходиться і залізничний міст. Як дізнатися, куди йти? - Покажіть на схемі де азимут.

IV. ЗакріпленняСтратегія «Переплутані логічні ланцюжки»Кожна група отримує терміни (послідовність термінів), деякі з них з помилками. Групам пропонується виправити помилки або поновити порядок запису.(Додаток №3)

1 група:Орієнтування - це кут між напрямком на північ і на якийсь певний предмет місцевості

Азимут - прилад для орієнтування.

Компас – це визначення свого розташування щодо сторін горизонту.

2 група: Визначити азимут основних та проміжних сторін горизонту (знайти помилки)

Північ – 90 0 , схід – 180 0

Південь – 0 0, захід – 270 0

СВ – 135 0 ПВ – 45 0

ПдЗ – 315 0 , ПЗ – 225 0 .

Додаток №4 (Перевірка вчителем)

1. Якій стороні горизонту відповідає азимут 270?

2. Якій стороні горизонту відповідає азимут 225?

3. Якому азимуту відповідає напрямок на захід?

4. Якому азимуту відповідає напрямок на південний схід?

V. Домашнє завдання. § 7 Питання та завдання. Творче завдання: скласти завдання з азимутом (Слайд №17)

VI. Підсумок уроку.

Оцінка роботи класу та окремих учнів. Виставлення відміток.

VII. Рефлексія

- Якою була мета уроку? Чи вдалося її досягти?

- Які складнощі виникали сьогодні на уроці? Чому?

- Що необхідно змінити на наступному уроці, щоби подібні труднощі більше не виникали?

- Що нового ви сьогодні дізналися? Чому навчилися?

Самооцінювання.Додаток №5