Урок ритміки - Прогулянка осіннім лісом - (для діагностичного класу школи-інтернату V-го виду)

Розділи: Музика

Мета: Визначення звуковисотності та розвиток психомоторики на даному звуковому матеріалі.

Завдання:

  • розвиток звуковисотного слуху; розвиток динамічного слуху; розвиток співацького діапазону голосу; розвиток координації мови, руху та музики; розвиток міміки та артикуляційної моторики; розвиток слухового сприйняття.
  • розвиток пізнавальних здібностей, уяви, вміння перевтілюватись і виявляти свої художньо-творчі здібності.

Обладнання :ілюстрації осіннього лісу, вовка, ведмедя; дошка з нотним станом, нотки - "крапельки"; записи звуків природи - осінній ліс, вітер, дощ, спів птахів, струмочок, виття вовка; пальчикова гуаш, ватман; співи - "Хмара", "Птахи та пташенята", "Гойдалка"; "Осіння пісня" П.І. Чайковського, магнітофон, синтезатор.

Хід заняття

1. Організаційний момент. Діти входять до класу під музику "Осіння пісня". Виконується музичне привітання.

2. Введення у тему заняття.

- Подивіться уважно на ілюстрації і скажіть, яка зараз пора року (Осінь).

- Сьогодні на уроці ми з вами вирушимо на прогулянку осіннім лісом.

ЛИСЬКИМ ВОГНЕНИМ ХВІСТОМ РОЗПИСАЛАСЯ ОСІНЬ У ТОМУ, ЩО ПРИШЛА ЇЇ ПОРА, ГАНІТЬ ЛІТО З ДВОРА.

3. Розвиток координації рухів, зорово-просторового орієнтування.

Музичний супровід "Звуки природи. Осінній ліс".

- Прокинулися, потяглися, пішли.

- Піднімаємо по черзі руки вгору (вдих), вниз (видих)

(Листопад, листочки падають)

- Руки піднято, нахили праворуч і ліворуч.

(Вітер хитаєдерева).

(Підбираємо листочки, і показуємо, які вони красиві).

(Збираємо листя та підкидаємо вгору).

(Побачили лісову стежку, побігли радісно)

(Стала стежка звивиста і вузька).

(Перегородив стежку потічок, йдемо по містку)

МИ ПО БЛОВНИКУ КРОКАЄМО НІЖКУ ДО НІЖКИ ПРИСТАВЛЯЄМО.

- Зупинилися, милуємось осіннім лісом. Якими барвами осінь його розфарбувала? (Червоними, коричневими, жовтими:)

- Як добре пахне у лісі! Подивіться на верхівки дерев (вдих через ніс). -Опустіть голову. Скільки листя під ногами! (видих).

4. Слухові вправи.

- Осінній ліс не лише яскраво прикрашений, а й сповнений звуками, визначте їх. (звучать звуки природи: ВІТЕР, ДОЩ, РУЧОК, СПІВ ПТАХІВ, виття вовка).

- Давайте зобразимо, як виє вовк. Спершу далеко (тихо), а тепер близько (гучно).

- Хлопці, дуже важливо – не заблукати у лісі, а для цього необхідно перегукуватися зі своїми товаришами. Як ви це зробите?

- Ваші переклички розноситимуться в лісі спочатку голосно, а потім тихіше і тихіше. Як називається такий звуковий ефект?

Ігровий момент.

Клас поділяється на три групи, які перегукуються між собою.

Хазяїн лісовий прокидається навесні, А взимку під хуртове виття спить у сніговій хатинці.

- Правильно. Це один із найсильніших і спритних лісових мешканців. Недарма його називають господарем лісу.

5. Мімічна розминка.

- Розкрити широко очі (Побачили господаря лісу).

- Надуємо щоки (Хом'ячок запасається на зиму).

- Розминаємо мовою губи (Роймо норки)

- Прикушуємо кінчик язика.

- Прикушуємо губи (Закрили нірки на замок).

За якими ознаками ми можемо відрізнити осінь від іншогопори року? Що восени відбувається?

(Листопад, дощ, дме вітер, птахи відлітають на південь).

6. Вокально-хорова робота

- Давайте зобразимо, як капає дощик.

(Спочатку – тихо, потім – голосно).

- Краплі падають зверху – вниз. Значить, звуки будуть які?

(Високі та низькі).

Я вам пропоную розучити пісеньку про хмаринку.

(розучуємо текст, плескаємо ритмічний малюнок, проспівуємо мелодію, виконуємо з прискоренням темпу від 50 до 85).

- Якби не дощик, то ви б із задоволенням похиталися на гойдалці, як улітку. Як гойдаються на гойдалці?

Виконання пісні "Гойдалка".

(Під час вокально-хорової роботи приділяється увага співочій поставі, співу на опорі, дикційної та інтонаційної точності).

- Я бачу, що вам дуже подобається гойдатися на гойдалках. Але поки ми грали і гуляли осіннім лісом, перелітні птахи зібралися в далеку дорогу. Уявили, що ми – птахи і розповімо всім – як ми вміємо літати.

(Учні будуються у коло, беруться за руки)

МИ ЛІТАЄМО ВИСОКОпіднімають руки вгору
МИ ЛІТАЄМО НИЗЬКО,присідають, руки вниз
МИ ЛІТАЄМО ДАЛЕКО,стають у широке коло
МИ ЛІТАЄМО БЛИЗКО.з'єднуються у центрі кола руками.

- Адже в пташиній зграї є великі та маленькі птахи.

Як ви вважаєте, якими звуками співатимуть великі птахи?

Виконується поспівка "Птахи та пташенята".

- Сподобалося гуляти осіннім лісом?

1. Які звуки ви почули у лісі? (. )

2. Як вони звучали? (високо – низько, тихо – голосно)

3. Якими фарбами прикрашений осінній ліс? (.).

- А щоб наша прогулянка осіннім лісомвам не забулася, пропоную намалювати все, що ви сьогодні побачили та почули на занятті.

Клас поділяється на три групи, кожна з яких малює свою картину осіннього лісу. Пропоную використати пальчикову гуаш. В цей час звучить музика "Осіння пісня". Після її закінчення з дітьми співається музичне прощання.