Урок у 6-му класі на тему

Мета уроку: виявити різницю між озером і річкою.

Завдання:

Сприяти формуванню поняття “Озеро”, розкрити його за змістом та обсягом.

Разом з учнями скласти схему, що відображає класифікацію озер за походженням озерних улоговин.

Сприяти вихованню культури поведінки під час уроку.

Виховувати повагу до думки інших учнів.

Розвивати вміння слухати, аналізувати та робити висновки.

Розвивати вміння працювати з географічною картою та іншими джерелами географічної інформації.

Методи:

Методичні прийоми:

  1. Робота із географічною картою.
  2. Робота у робочому зошиті.
  3. Робота з географічними картинками.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: карта півкуль, картини та таблиці із зображенням річок та озер.

ХІД УРОКУ

Учитель.

Хлопці, сьогодні на уроці ми говоритимемо про озера. Постараємося з'ясувати, що таке озеро, а також подібність і відмінність річки та озера. Але на початку уроку трохи повторимо.

I. Актуалізація знань, умінь, навичок

Усна бесіда.

  1. Що таке річка?
  2. Які частини річки?
  3. За якими ознаками розрізняються ріки?
  4. Як пов'язані живлення та режим річок?
  5. Чи схожа поведінка річки протягом року на поведінку людини? Які можна навести аналоги?
  6. Чому на річках утворюються водоспади та пороги?
  7. Чи можна порівняти річку з живим організмом?

На даному етапі уроку використано проблемні питання, що потребують обговорення.

Завдання для учнів (розповідь з помилками).

Учням було дано домашнє завдання – скласти розповідь із помилками про річку.

Учні зачитують складені ними розповіді, проте інші шукають помилки, виправляють їх і пояснюють виправлене.

Приклад. Розповідь про Волгу.

Річка Волга бере початок із маленького лісового джерельця на Валдайській височині і впадає в Чорне море. Волга – найдовша ріка світу. Тече вона рівниною повільно і велично. У Волги багато приток, одна з них Ангара. Річна долина цієї річки вузька, а береги її круті та скелясті. Води річки використовують у народному господарстві.

  • Перевірка знань номенклатури. Ігровий момент "Перестрілка".
  • Відповідає учень біля дошки географічною картою, інші учні називають з місця географічні об'єкти.
  • Упорядкування властивості річки.

Робота в групах.

Завдання: Використовуючи таблицю № 6 на стор. 107 підручника Герасимової Т.П. “Географія. Початковий курс”, скласти характеристику річки.

1 група - характеристика річки Волги.

2 група – характеристика річки Єнісей.

3 група - характеристика річки Об.

4 група - характеристика річки Амур.

ІІ. Географічна розминка

Індивідуальні завдання: Визначити за географічними координатами географічний об'єкт.

Завдання оформляється у зошит.

Наприклад: 52 пн.ш. 108 с.д. - озеро Байкал.

Як географічні об'єкти краще використовувати координати озер.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

На земній кулі знаходиться кілька мільйонів озер. Тільки в нашій країні їх три мільйони, понад 95% з них – прісні.

Демонстрація фотографій, картин, що зображають різні озера. Вчитель пропонує учням самостійно на основізображень, індивідуального досвіду, дати визначення поняття “озеро”, виділити основні ознаки цього поняття.

Озеро – це природне поглиблення, заповнене водою.

Озеро - це вода, що знаходиться в улоговині.

Узагальнюючи висловлювання дітей, вчитель підводить визначення поняття, відобразивши суттєві ознаки його:

  1. Скупчення води.
  2. У природному заглибленні.
  3. На суші.

Утворення озер.

Питання: Як може утворитися озеро?

Учні висловлюють свої припущення, потім разом із учителем вибудовують логічну схему та роблять малюнок (рис. 1).

урок

Освіта поглиблення - > заповнення водою - > випаровується менше, ніж поповнюється.

(Цю роботу можна відобразити у робочому зошиті).

Учитель.

Озер на землі багато. Вони різняться розмірами, глибиною та іншими ознаками.

Номенклатура.

Найбільше озеро – Каспійське море – озеро.

Найглибше озеро – Байкал.

Далі дуже короткі повідомлення учнів, які супроводжуються показом по географічній карті:

Демонструючи картини, фотографії, вчитель ставить запитання:

  • За якими ознаками можна згрупувати озера?
  • Припустіть, як могли утворитися улоговини озер?

Робота в групах.

Підбиваючи підсумки роботи у групах, вчитель з допомогою учнів становить схему “класифікація озер” (рис. 2).

урок

Робота в групах.

  1. За картами атласу визначити географічне розташування Каспійського моря – озера та Байкалу.
  2. Які річки впадають у ці озера, які випливають із них?
  3. Як стік впливає на солоність води?
  4. Показати причинно - слідчий зв'язок схематично.

6-му

Учитель.

Ми познайомилися з особливостями озер, а тепер подумаємо: чим озеро відрізняється від річки?

  • Чим озеро відрізняється від річки?

У процесі обговорення учні приходять до таких висновків:

Озеро відрізняється від річки тим, що:

  • Вода в ньому не тече як потік у руслі, а знаходиться в озерній улоговині.
  • Вода у річці прісна, а озері може бути як прісна, і солена.

У чому подібність річки та озера?

  • Озеро як і річка живиться дощами та підземними водами.
  • На озерах, як і річках бувають повені.

Питання: З яким ще природним об'єктом можна порівняти озеро?

Відповідь: З морем, але море є частиною океану, а озеро знаходиться на суші.

IV. Підбиття підсумків

Оцінювання учнів.

а) робота у групах.

б) виконання індивідуальної роботи.

г) повнота відповідей.

V. Домашнє завдання

Параграф № 31. Нанести на контурну карту озера, вказаних у тексті параграфа.

Індивідуальні завдання : підготувати повідомлення про стан озер Красноярського

Мета та завдання уроку:

1) навчити учнів самостійно визначати якість ґрунту та на практиці застосовувати свої знання та вміння,

2) узагальнення отриманих знань на тему “Грунти України”.

Устаткування:

  1. універсальний індикаторний папір;
  2. дистильована вода;
  3. зразки ґрунту;
  4. хімічні склянки;
  5. фільтрувальний папір;
  6. література з догляду за садовими рослинами
  7. зразки ґрунтів

План уроку:

  1. Організація виконання лабораторної роботи
  1. підготовчий етап;
  2. узагальнення знань.
  • Проведення лабораторної роботи
  • визначення ph-середовища, механічного складу ґрунту;
  • обробка даних.
  • Оформлення лабораторної роботи, робота з літературою.
  • Хід уроку

    1. Організація лабораторної роботи.

    1) підготовчий етап.

    Зразки ґрунту (50 г) викласти в хімічні склянки та залити дистильованою водою, настояти 1 добу

    2) узагальнення знань

    Питання, що задаються вчителем.

    1. Що таке ґрунт?
    2. Які чинники впливають на утворення ґрунту?
    3. Назвіть головну властивість ґрунту.
    4. Від чого заздрити родючість ґрунту?
    5. На які типи можна розділити ґрунти за механічним складом?
    6. Чому необхідно вміти визначати ph-середовище, механічний склад ґрунту та його структуру?
    7. Давайте складемо план нашої роботи для визначення типу ґрунтів наших зразків.

    (План вчитель записує на дошці, зі складання плану вчитель пояснює хід роботи).

    1. Визначення ph-середовища
    2. Визначення механічного складу ґрунту
    3. Визначення структури ґрунту
    4. Обробка даних

    Виконує лабораторну роботу.

    2. Проведення лабораторної роботи.

    1)Визначення ph-середовища:

    Витяжку ґрунту відфільтрувати та за допомогою універсального індикаторного паперу визначити ph-середовище зразків.

    Колір універсального індикатора від блідо-червоного до червоного – кисле середовище.

    Від блідо-жовтого до жовтого – нейтральне середовище.

    Від блідо-зеленого до синього – лужне середовище.

    Визначення механічного складу ґрунту та його структури

    Візьміть жменю вологої, але не мокрої землі тарозітріть її між пальцями.

    Якщо структура грунту зерниста, якщо вона не злипається і не скочується в кульки, перед вами супіщаний або піщаний грунт.

    Якщо грунт зернистий, але скочується в кульку або грудку, це піщаний суглинок.

    Якщо ґрунт має зернисту або липку структуру і з неї можна між долонями скачати ковбаску, значить, ви маєте справу з жирним піщаним суглинком.

    Якщо ковбаска, що вийшла, гнучка, її можна зігнути кільцем, вона не розламається - глина.

    2) Отримані дані учні записують до таблиці.

    3. Оформлення лабораторної роботи, робота з додатковою літературою.

    Учні, записавши отримані результати до таблиці, працюють із додатковою літературою з догляду за садовими рослинами.

    1. за допомогою таблиці №1 визначають види рослин, які можуть зростати на даному типі ґрунтів;
    2. вибирають способи поліпшення якості ґрунту.

    Результати лабораторної роботи з географії

    Тема: "Визначення типу ґрунту"

    Учні___ 8 класу _____

    Зразок №1

    Зразок №2

    ph-середа

    механічний склад

    структура

    види рослин, здатні виростати на даному типі ґрунтів

    Як змінити властивості ґрунту для кращого їх використання у землеробстві?

    Додаткова література

    Типи ґрунту

    Грунт та її склад

    Типи грунтів

    Суглинисті ґрунти мають ідеальний баланс розмірів мінеральних частинок, включаючи

    від 8 до 25% глини, що забезпечує як хороші дренажні, так і водоутримуючі властивості у поєднанні з високою родючістю. Глинисті ґрунти важкі, повільно пропускають воду і повільно прогріваються навесні, але часто дуже родючі. Однак вонилегко ущільнюються і можуть спектися та затвердіти влітку.

    pH – середовище ґрунту

    Працюючи із землею, вирощуючи рослини, рано чи пізно, доведеться зіткнутися з найважливішим видом ґрунтового аналізу – кислотністю та його визначенням. Кислотність ґрунту прийнято позначати, як pH – середовище.

    Вся шкала кислотності ґрунту поділяється на 14 значень.

    Значення pH в межах від 6 до 7 – нейтральна реакція; при нижчих значеннях, від 6 до 5 ґрунт має слабокислу реакцію; значення від 5 до 4 - кислий ґрунт; значення менше 4-х – сильнокислі; при значеннях кислотності від 7 до 8, ґрунт має лужну реакцію; значення більше 8 – сильнолужну.

    Рослина по-різному відноситься до кислотності, одні воліють ґрунти кислі, інші нейтральні, а треті - мріють про лужні ґрунти, а є і взагалі байдужі до такого (див. таблицю 1).

    Від кислотності грунту залежить доступність рослин багатьох поживних елементів. При нейтральній реакції елементи живлення знаходяться у найбільш доступній формі. Кисла і лужна реакція несприятлива для діяльності мікроорганізмів і для утворення гумусу, з рослинних залишків, що розкладаються. Та й більшість рослин віддають перевагу нейтральному грунту. Більшість наших ґрунтів має слабокислу реакцію. Вносячи мінеральні добрива у великих дозах, ми ще більше окислюємо ґрунт. Вносячи органічні добрива, використовуючи сидерацію, мульчування, застосовуючи деревну золу, ми стрілку кислотності направляємо у бік нейтральної реакції. Коли у вас грунт вже окультурена, органічно багата і насичена мікроорганізмами, в ній сама собою підтримуватиметься нейтральна реакція, і вам буде необхідно вносити невеликі, що підтримують дози органіки.

    На початкових етапах, для швидшої зміниґрунти у бік нейтрального, застосовують вапняні добрива, серед яких найбільш поширені мелений вапняк, мелена крейда, гашене вапно та доломітове борошно. Перші три містять вуглекислі солі кальцію, а доломітове борошно - солі кальцію та магнію. Вапнування зазвичай проводять восени, закладаючи у верхній шар ґрунту. Кількість вапняного матеріалу залежить від механічного складу ґрунту та від величини pH. На сильнокислому ґрунті не рекомендується вносити відразу велику дозу вапняного добрива, а частинами, щоб ґрунтові організми могли поступово пристосуватися до зміни умов.

    Деревна зола має лужну реакцію і може бути також використана для нейтралізації ґрунту. До того ж, в деревній золі міститься дуже великий спектр корисних і корисних рослин мікроелементів. Наведемо зразкові норми внесення вапняних добрив.

    Найбільш надійний спосіб окислення лужного ґрунту (зміна лужного ґрунту у бік нейтрального) - удобрити ґрунт значною кількістю кислого торфу.