Урок - Властивості повітря
Уявлення про результати:
Особистісні результати: готовність і здатність учнів до саморозвитку; усвідомлення відповідальності людини за загальний добробут; самооцінка на основі критеріїв успішності навчальної діяльності, встановлення на безпечний, здоровий спосіб життя.
Метапредметні результати: усвідомлене та довільне побудова повідомлення в усній формі; встановлення причинно-наслідкових зв'язків; використання інструкцій та освоєних закономірностей.
Предметні результати: навчиться спостерігати, досліджувати явища навколишнього світу, виконувати найпростіші інструкції.
Мета уроку: з'ясувати властивості повітря та значення повітря в природі; вчити проводити досліди, фіксувати та аналізувати результати; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: підручник О.М. Федотової, Г.В. Трафімової, С.А. Трафімова "Навколишній світ 2 клас", робочий зошит №1, хрестоматія по навколишньому світу; поліетиленові пакети, газети, соломинки, склянки з водою, годинник.
ХІД УРОКУ
I. Самовизначення до діяльності.
- Який урок починається? - Перевірте, чи все готове до уроку.
II. Постановка навчальної задачі.
- Тему сьогоднішнього уроку ви назвете самі, якщо відгадаєте загадку:
Через ніс проходить у груди І зворотний прямує. Він невидимий, і все-таки Без нього ми жити не можемо.
III. Актуалізація знань учнів.
- Що таке повітря? (суміш газів: кисню, вуглекислого газу та інших газів).
- На слайді ви бачите діаграму, на якій виділені кольором складові частини повітря.

Яка з виділених частин відповідає кількості кисню у повітрі? (1) (СЛАЙД 3)
- Яка частина відповідає кількості вуглекислого газу? (2) - Для чого нам потрібне повітря? (Він необхідний дихання людини і тварин, для рослин). - Що станеться, якщо повітря раптом зникне? (Ми не проживемо й кілька хвилин).
IV. Відкриття нового знання.
- Де знаходиться повітря? (Повітря заповнює всі проміжки, всі тріщини та щілинки в предметах. Він розчинений у воді морів, озер, річок, струмків).
- Сьогодні ми проведемо перше засідання клубу “Ключ і зоря” у нашому класі, яке буде присвячене властивостям повітря. Завдання всім присутнім: провести досліди та спостереження. Скласти повідомлення на тему "Властивості повітря". (СЛАЙД 4)
- Подивіться на дошку, на ній записані правила поведінки під час проведення дослідів: (СЛАЙД 5)
- Необхідно дбайливо ставитися до всіх приладів, їх можна не тільки розбити, ними можна поранитися.
- Під час роботи можна не лише сидіти, а й стояти.
- Досліди проводяться почергово кожним учнем.
- Якщо досвід проводить один учень, другий мовчки спостерігає. Тільки після цього проводиться обмін думками щодо результатів проведеного досвіду.
- Перемовлятися один з одним треба тихо, не заважаючи іншим.
- Підходити до столу та проводити заміну лабораторного обладнання можна лише з дозволу вчителя.
- Після закінчення роботи необхідно ретельно вимити руки із милом.
- Ми будемо проводити досліди щодо визначення властивостей повітря та складемо план доповіді на дошці із пропозицій висновків щодо кожного з них. - Повітря оточує нас з усіх боків. Ви можете доторкнутися до повітря? Проведемо досвід і ви відчуєте його.
Досвід №1.
Висновок: Повітря оточує нас з усіх боків.
Робота з хрестоматії.
- У хрестоматіїє текст, який називається "Як виявити повітря?", знайдіть його за змістом. Давайте його прочитаємо: - То як же можна виявити повітря за допомогою слуху? - А за допомогою зору? - Що ви бачите навколо себе? (Столи, дошки, квіти, за вікном дерева, хмари). - Повітря заважає нам бачити предмети? (Ні, він прозорий).
Досвід №2.
- Виконайте досвід із кольоровою смужкою, представлений у підручнику на с. 46.
Висновок: Повітря прозоре.
- Чи можемо ми побачити повітря? (Ні, ми не бачимо навколишнього повітря).
- Давайте проведемо ще один досвід: візьміть соломинку та опустіть її у склянку з водою. Злегка подуйте в соломинку. Що виникло? (Бульбашки повітря). - Якого кольору повітря – хто помітив? (Бульбашки повітря безбарвні).
Висновок: За допомогою зору повітря все ж таки можна виявити в деяких випадках, ми бачимо що він безбарвний.
- Проведіть досвід (с. 47 підручника, досвід із кольоровим скельцем) та зробіть висновок. (Повітря безбарвне).
Висновок: Повітря безбарвне.
- Чому ж у параграфі "Властивості повітря" немає малюнка повітря? (Повітря безбарвне). - Ви були в лісі? Вдихали лісове повітря? Чим він пах? (Лісом). Бродили берегом річки ввечері? Що ви відчували? (Запах річки). Що ви відчуваєте, коли мама пече пиріг? (Запах пирога). - Чим же пахне чисте повітря? (Повітря не має запаху).
Висновок: Повітря не має запаху.
- Але іноді невидиме повітря стає видимим, коли в ньому занадто багато диму, воно набуває неприємного запаху, їм стає важко дихати. - Прочитайте на с. 47, що потрібно робити, якщо у квартирі запахло димом. - Розкажіть, від чого забруднюється повітря? (У містах будується багато заводів. З їх труб у повітря піднімається дим, у якому багато пилуотруйних речовин, шкідливих здоров'ю всіх живих істот. Вихлопні гази автомашин також забруднюють повітря). - Забруднене повітря її може бути використане для дихання жодною з живих істот, що ж роблю люди, щоб повітря було чистим?
(На заводах працюють установки, які вловлюють пил та отруйні гази. Вчені розробляють нові машини, які не забруднюватимуть повітря…)
– А головним очисником повітря є зелені насадження. Ось чому так легко дихається у лісі. Одна тільки тополя виділяє кисню стільки, скільки 3 липи, 7 ялин, 4 осики. - Чи завжди навколишнє повітря прозоре і не має запаху? (Звернення до особистого досвіду дітей).
Виконання завдань у зошиті для самостійної роботи:
Динамічний момент.
- Ви, мабуть, втомилися? - Повітря допоможе вам відпочити.
Вправа "Квіткова поляна".
- А тепер розслабтеся, уявіть, що ви опинилися на лісовій галявині, довкола прекрасні квіти. Понюхайте квітку, яка вам сподобалася найбільше. - Яке слово висловить його запашний аромат? - Зробіть глибоке зітхання і скажіть (АХ!) - Чому звірі до зими надягають теплі пухнасті шубки? (У пухнастих шубках між ворсинками більше повітря, яке зберігає тепло). - Чому звірі та птахи в сильний холод ховаються в сніг? (Хоч сніг і холодне, але між сніжинками є повітря. Це повітря і захищає тварин від холоду). - Чому дуже важливо, щоб на полях лежав сніг? (Сніг захищає посіви від вимерзання. Він холодний, але між сніжинками знаходиться повітря. Це повітря оберігає рослини від холоду). - Отже, повітря має ще одну корисну властивість - зберігати тепло, повітря погано проводить тепло. Тому у будинках роблять подвійні рами. Повітря між склом рамутримує тепло і не випускає його надвір.
Висновок: Повітря погано проводить тепло.
- Розгляньте ілюстрацію у підручнику на с.48. Чому в холодний зимовий день горобець такий нахабний? (Між пір'ям горобця – повітря, воно зберігає тепло тіла горобця). - Як людина використовує в побуті знання про те, що повітря погано проводить тепло? (У вовняному та хутряному одязі між волосками багато повітря. Саме тому він добре зберігає тепло нашого тіла в холодну погоду. У ватному халаті теж багато повітря, а оскільки повітря погано проводить тепло, то в спеку він не дає перегріватися тілу людини).
Виконання завдань у зошиті для самостійної роботи:
- Прочитайте про звичку дідуся Вані (задання № 26). Чому він так робив? - Чому влітку вам радять одягнути на голову панамку? (Щоб не напекло голову. Влітку Сонце прогріває поверхню Землі, оскільки повітря пропускає сонячне проміння). - Що таке хмари на небі? (Це крапельки води). - Коли тепліше - коли сонячні промені безперешкодно потрапляють на Землю або коли сонце закрите хмарами, хмарами? (Сонце краще прогріває Землю, коли на небі немає хмар, великих купових хмар).
Висновок: Повітря добре пропускає сонячні промені.
Досвід №4.
- Зробіть досвід з годинником (с. 49). - Що краще передає звук – повітря чи дерево?
Висновок: Повітря гірше проводить звук, ніж дерево.
V. Первинне закріплення нового знання.
Виконання завдань у зошиті для самостійної роботи:
Зада ння № 23, 24 у зошиті.
- Які умови необхідні для життя на Землі? (Повітря, вода, тепло). - Вчені робили досліди з повітрям і дізналися, що воно складається з різних газів. Що це за гази? (Кисень та вуглекислий газ). - Виконайте завдання № 25 самостійно. - Які властивості повітря ви перекреслили? (Прозорий, безбарвний, немає запаху). - Які ще властивості повітря ви тут знайшли? (Погано проводить тепло, безбарвний, добре пропускає сонячні промені). - Згадайте про завдання провести досліди та спостереження, скласти повідомлення на тему “Властивості повітря”. Доповідайте про властивості повітря, про які ви дізналися на уроці:
(виступи учнів із доповідями).
VI. Узагальнення засвоєного та включення його до системи раніше вивченого.
- З дослідів ми побачили, що довкола нас є повітря, але ми його не помічаємо: воно невидимо. Повітря заповнює всі проміжки, тріщини та щілинки у предметах. Повітря перебуває у твердих тілах, а й у воді. - Дружня робота на уроці допомогла вам дізнатися багато цікавого про повітря та скласти план повідомлення про властивості повітря. - Хлопці, людям та тваринам, заводам та машинам – усім потрібне повітря. Чому ж на землі його не меншає? (Бо на Землі є зелені рослини. Людина дихає киснем, а видихає вуглекислий газ. А рослини використовують вуглекислий газ, а виділяють кисень, який необхідний людям та тваринам).
- Молодці, хлопці! Давайте ж намагатися жити так, щоб на нашій планеті – Землі завжди цвіли квіти та співали птахи! (СЛАЙД 7)
* Діти читають вірш Г. Маршанової "Бережи свою планету!" (СЛАЙД 8)
Є одна планета-сад У цьому холодному космосі. Тільки тут ліси шумлять, Птахів скликаючи перелітних. І бабки тільки тут У річку дивляться здивовано. Тут у траві живе безтурботно Стрікотун-співак коник, Юний вітер, хуліган, Щокоче старий океан, Граціозні дельфіни Вальс танцюють і співають,
Загалом щасливо живуть. Тут лише ранок золотий, Повітря ніжно-блакитне, Дихається легко і досхочу. Забуваємо ми часом - Повітря дане в оренду нам, Він один на всіх землян. Щоб життя тріумфував, Охороняти нам повітря треба. Бережи свою планету, Адже інший на світі немає!
VII. Рефлексія діяльності.
- Хто оцінить свою роботу на уроці на "відмінно та добре"? - Хто недостатньо впевнено почував себе на уроці, кому потрібна допомога у засвоєнні знань цієї теми? - Хто зможе продемонструвати батькам досліди, які проводили на уроці? - На вашу думку, хто був найактивнішим на уроці? - А тепер відкрийте щоденники для домашнього завдання.
Слабкі: оформити повідомлення з малюнками про повітря. Сильні: малюнок на тему "Охорона повітря".