Урок з інформатики на тему - Дерева - інформатика, уроки

Урок з інформатики на тему «Дерева»

7 клас (УМК Л.Л. Босової)

Мета: сформувати уявлення про дерева як графи, що зображають ієрархічні системи, закріпити вміння будувати графи, здійснити контроль знань, посилити міждисциплінарні зв'язки у шкільній освіті через заповнення кластера.

Завдання:

  • Освітні: закріпити знання про графи, отримані на попередньому уроці, познайомити з поняттями ієрархія, ієрархічна система, дерево, удосконалювати вміння будувати графи при вирішенні завдань у різних навчальних предметах.
  • Розвиваючі: розвинути творчі здібності, логічного мислення учнів, розвинути вміння робити аналіз, виділяючи об'єкти та позначаючи зв'язки між ними.
  • Виховні: сприяти вихованню самостійності під час виконання завдань, вмінню самостійно оцінювати результат своєї діяльності.
  • Здоров'язберігаючі: дотримання правил ТБ, зміна діяльності учнів, щоб уникнути перевтоми.

Плановані результати: засвоєння учнями нового матеріалу, заповнений кластер на нову тему.

Тип уроку: комбінований урок.

Форми роботи на уроці: фронтальна та індивідуальна робота, групова.

Міжпредметні зв'язки: біологія, фізика, геометрія та ін.

Основні поняття: модель, інформаційна модель, граф, ієрархія, ієрархічна система, дерево.

Обладнання: комп'ютерний клас, мультимедійний проектор, електронний тест, презентація, роздаткові матеріали, дидактичний матеріал для додаткового завдання.

План уроку (45 хв)

I. Організаційний момент (1 хв)

ІІ. Актуалізація,закріплення вивченого матеріалу (8 хв)

- повторення основних понять

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (13 хв)

IV. Фізкультхвилинка (1 хв)

V. Контроль знань (7 хв)

  1. Заповнення робочого листа (12 хв)

VII. Домашнє завдання (2 хв)

  1. Підбиття підсумків уроку (2 хв)
  2. Рефлексія (1 хв)

  1. Організаційний момент.

Доброго ранку, хлопці, рада вас бачити. Починаємо наш із вами урок.

II. Актуалізація, закріплення вивченого матеріалу.

Виставляють собі позначки.

Сьогодні останнє заняття у розділі «Інформаційні моделі» і вам потрібно остаточно визначити, наскільки засвоєний вами цей розділ. Тому протягом уроку ви будете працювати з робочими листами і в кінці уроку здасте мені їх. Ми багато говорили про графи, тому давайте з вами вирішимо одне завдання (час на виконання – 5 хв)

Існують 4 групи крові. При переливанні крові від однієї людини до іншої не всі групи сумісні. Але відомо, що однакові групи можна переливати від людини до людини, тобто. 1 – 1, 2 – 2 тощо. А також 1 групу можна переливати решті груп, 2 і 3 групу тільки 4 групі. Побудуйте "граф".

Оформлюють завдання на робочих аркушах самостійно.

Хлопці, піднімете руку ті, хто впорався із цим завданням.

(До дошки виходить один учень і пояснює, як вирішив це завдання, учні, які раніше впоралися із завданням додатково виконують ще одне завдання).

III. Вивчення нового матеріалу.

Ми молодці впоралися із завданням, але яка тема нашого з вами уроку. Адже назва теми "графи" дуже нудна, давайте назвемо її по-іншому. Перед Вами схема, давайте дамо їй назву: Одинтермін пов'язаний із Ботанікою, Біологією.

Мабуть, тема нашого уроку «дерева». Перед Вами робочий лист із кластером, він практично не заповнений, отже, яку мету ми поставимо на цей урок?

На підставі чого ми його заповнюватимемо?

На підставі раніше вивченого матеріалу та нового матеріалу.

Ви бачите приклади дерев на дошці, а де ви вважаєте, можна використовувати такий запис інформації?

Споріднені зв'язки між членами сім'ї зручно представляти як генеалогічного дерева, файлова структура Windows тощо. …….

Зверніть увагу на ваші робочі листи зображений кластер «Види інформаційних моделей». На жаль, не всі блоки заповнені. Використовуючи додатковий матеріал, що знаходиться на ваших столах, заповніть структуру «графів» та види «графів» (на виконання – 5 хв).

Читаю роздатковий матеріал і заповнюю самостійно кластер.

IV. Фізкультхвилинка.

Хлопці давайте встанемо зі своїх робочих місць і трішечки розімнемося. Подивіться на однокласника, у якого карі очі тепер знайдіть у класі блондина, подивіться на своє взуття. А тепер знайдіть очима того учня, хто одягнений у жилет (інше). Молодці сідайте.

V. Контроль знань.

На робочих місцях у Вас лежать випробування, в тесті 8 питань. Відповідаючи правильно на перших п'ять питань – оцінка 3. Виконуючи шість чи сім завдань – оцінка 4. Виконавши низку завдань – оцінка 5.

Виконавши роботу, поміняйтеся з сусідом листочками для перевірки.

Змінюються листочками та перевіряють правильність виконання тестів. Оцінки виставляють до оціночних листів.

VI. Заповнення робочого листа.

Тепер Вам потрібно заповнити прогалини в кластері. Для цього розділимося на групи по рядах (виконання – 13-15 хв). Цю інформацію Ви повинні подати у вигляді «графа».

Виконують роботу, після завершення один із групи захищає свою роботу біля дошки. Інші оформляють свої робочі листи.

Самостійно запишіть визначення поняття «дерева».

VII. Домашнє завдання.

Т.к. урок останній у чверті, тож домашнє завдання буде творче. Протягом канікул Вам необхідно оформити у вигляді дерева сімейний родовід або ієрархічну структуру школи.

VIII. Підбиття підсумків.

На робочих аркушах запишіть висновок з уроку. Для цього давайте згадаємо мету нашого уроку.

Повторюють мету уроку та записують висновок у робочі листи.

У рамках повторення мети уроку запитує двох учнів.

IX. Рефлексія.

На цих аркушах напишіть або намалюйте ваші враження від уроку.

Молодці хлопці, сьогодні ми плідно попрацювали. Здайте мені свої робочі та оціночні листи. Я поставлю Вам позначки за заповнене Вами дерево і виведу середню позначку за урок.

Перегляд вмісту документа «Групові завдання»

Група 1. Накресліть граф, на якому були б зображені дільники чисел 12, 8, 4, 2, 1. Вказати вигляд графа.

Група 2. У таблиці наведено вартість перевезень між сусідніми залізничними станціями. Зобразіть схему, що відповідає таблиці. Вказати вигляд графа.

Група 3. Зобразіть як граф «Харчовий ланцюжок», що складається з: птах, комахи, людина, ведмідь, білка, миша-полівка, трава. Вказати вигляд графа.

Група №4. Для складання ланцюжків дозволяється використовувати намистини п'яти типів, що позначаються буквами Я, М, К, У, І. Кожен ланцюжок повинен складатися з трьох намистин, при цьому повинні дотримуватися наступніправила:

1) на першому місці стоїть одна з букв: Я, У, І;

2) після голосної літери в ланцюжку не може знову йти голосна, а після згодної - згодна;

3) останньою літерою може бути І.

Запишіть усі ланцюжки, які можуть бути побудовані за цими правилами. Вказати вигляд графа.