Урок з літературного читання - Безпритульна кішка - початкові класи, уроки
- У даній розробці представимо матеріал для проведення уроку з літературного читання на тему: "Безпритульна кішка" Б.Житкова
Перегляд вмісту документа «Урок з літературного читання Б.Житков "Безпритульна кішка"»
Мета: Навчальна: познайомити з оповіданняБ. Житкова«Безпритульна кішка»; збагатити та розширити уявлення дітей про життя та звички домашніх та диких тварин
Розвиваюча: розвивати мову, навичку побіжного, осмисленого, виразного читання.
Виховна: любов до тварин.
Тип уроку: урок формування нових знань.
Вид уроку: стандартний.
Обладнання: підручники, ілюстрації, портрет письменника, картинки котів, слайди.
1. Організаційний момент.
2. Перевірка домашнього завдання
3. Робота на тему.Що ви знаєте про кішок?Слайд 1
Історія походження кішкипочалася задовго до нашої ери. Перші згадки про те, що кішка тісно живе з людиною були з'явилися в 6000 столітті до н. єгиптянами. У Єгипті, як ніде обожнювали кішку і в 950 році вони визнали її офіційно божеством. Подальше поширення кішки по всьому світу не забарилося. У Східному Середземномор'ї першими з'явилися чорні кішки. Сталося це 500 року, а ось в Індії кішки поширилися до 200 року. У проміжку з 200 до 500 року римляни відкривають собі, що кішки є чудовими мисливцями на шкідників у господарстві – мишей, щурів тощо. У Британії, як і в 500 році, особливою популярністю користувалися кішки з рудим забарвленням.
Єгиптяни були першими, хто описав кішку в історії як домашню тварину.
Слайд 2.Як говорилося вище, кішка була для них божеством. І тому доказом був побудований у місті Бубастіс величезний храм на честь богині родючості Баст із головою кішки. Щороку відбувалося свято на її честь, де збиралося близько 750 000 шанувальників. Жерці утримували кішок у своїх храмах, і коли вони вмирали, то їм були застосовані всі почесті.Котів муміфікували і ховали в окремій гробниці.Якщо говорити про зовнішність кішок, які на той час жили в Єгипті, то вони дуже схожі з африканськими дикими кішками. Єгипетська мау є прямим родичем єгипетських кішок. Дуже граціозні та аристократичні, з довгими лапами та прямою посадкою.Слайд 3-4.Окрас був плямистий і смугастий, який ми можемо спостерігати у простої домашньої кішки, яка живе з нами і донині. XIII - XVI століття був для кішок в Європі не дуже радісними та легкими. Це можна довести тим, що християнство включило напрями з інших релігій. Єгипетський культ богині Басти був підданий гоніння і багато кішок було вбито, а утримувати їх у будинку було взагалі не дозволено. Усе це почало слабшати лише XVII столітті. І в XVIII столітті кішки знову почали з'являтися в будинках людей.









Чорним кішкам всі ставляться по-різному: більшість їх просто обожнює, але дехто досі вірить у безглузді прикмети, що чорний кіт може принести невдачу. Тисячі власників чорних кішок спростовують це: милі та лагідні пухнасті вихованці - це щастя в будинку, і не важливо, якого вони кольору!

Комунікабельна, уважна і добродушна кішка – це американський бобтейл. Кішки завжди активні та життєрадісні, люблять грати.
Американський бобтейл було отримано внаслідок розведення породи редголл. Про це свідчить забарвлення: акромеланічний без білого та з білим (тип біколору та бірми). Американського бобтейлу від короткохвостого японського бобтейлу, що відрізняє укорочений хвостик. Американський бобтейл є національною гордістю США.
4. Визначення теми уроку
-Розглянемо ще раз малюнки, що ви можете сказати про деякі (з ким зображена кішка)?
-А що ви знаєте про взаємини кішки та собаки (відповіді дітей)
-І ось сьогодні ми свами познайомимося з оповіданням Б.Житкова.
-А як ви думаєте про що він буде? (Відповіді дітей)
Борис Степанович Житков (1882-1938).
Штурман далекого плавання, який побачив половину країн земної кулі, інженер-
кораблебудівник, винахідник, безкорисливий друг і людина всебічних знань, величезного життєвого досвіду і до того ж обдарований дивовижним даром оповідача — ось така людина врешті-решт береться за перо і, взявшись за нього, одразу створює безприкладні у світовій літературі книжки.
«Безпритульна кішка» - одне з чудових оповідань Б. С. Житкова, в якому
відчувається прекрасне знання звичок тварин, їхньої поведінки.
Кішка та собака – давні вороги. Навіть приказка така є: «живуть як кішка з собакою»,
тобто погано, недружно. Але герої оповідання Б. Житкова тиміцікаві, що вони спростовують цю приказку і виявляють рідкісний факт дивовижною ініжної дружби.
Автор по-різному ставиться до своїх героїв. Одному він дав ім'я, іншому ні. Чому? Не
чи це означає, що він когось любить більше, а когось менше. Чи секрет полягає в тому, що імена дають лише домашнім тваринам, а дикі звірі завжди безіменні?
6. Робота з текстом
Словникова робота: задобрювати, дичинитися.
-Підбери слова, близькі за змістом до цих дієсловів.
а) Виразне читання розповіді учнями частинами. Стор. 73.
Творча робота .Робота в групах
Основна думка оповідання
Захист роботи. Оцінювання (слайликами)
Що робили під час уроку?
Що нового дізналися? Що б ще хотіли дізнатися?
Стр.73-75 Читати, переказ., малюнок до оповідання.