Урок з літературного читання на тему - Сніжинка - До

Урок літературного читання у 3 класі
Вчитель Галімова Ольга Володимирівна, МАОУ «ЗОШ №50 з поглибленим вивченням англійської мови» м. Пермі
Тема уроку:К. Д. Бальмонт «Сніжинка»
Тип уроку:відкриття нових знань
Мета уроку: познайомити дітей з літературним твором, закріплювати вміння працювати з текстом, продовжити формування навичок усвідомленого, виразного читання як способу передачі особистого сприйняття тексту, своїх переживань та уявлень
Вміння приймати літературний твір на слух;
Уміння знаходити і формулювати головну думку твору, розмірковувати про героїв твору, їх внутрішній світ, вчинки;
Вміння визначати жанр, стиль твору
Вміння визначати та формулювати основну мету роботи на уроці;
Вміння робити висновки, висловлювати свою думку;
Вміння працювати у парі, групі.
Вміння розуміти, співчувати, висловлювати свої емоції під час роботи з твором;
Вміння висловлювати власне ставлення до твору.
1. Організаційний момент.
- Здрастуйте, хлопці. В нас сьогодні не зовсім звичайний урок. Сьогодні ми з вами поринемо у світ класичної зимової природи.
Щоб дізнатися тему нашого уроку, потрібно відгадати загадку:
Покружляла зірочка в повітрі трошки, сіла і розтанула на моїй долоні.
-Що це?(Сніжинка)
- Хлопці, а вам подобається розглядати сніжинки? - У яку пору року ми їх можемо спостерігати ці чудові створіння, милуватися ними?(Взимку)- Як вони виглядають? Спробуйте описати їх.
2. Первинне сприйняттятвори К. Д. Бальмонта «Сніжинка».
- А тепер уважно послухайте вірш і уявіть собі все, про що почуєте:
Світло-пухнаста, Сніжинка біла, Яка чиста, Яка смілива!
Дорогою бурною Легко проноситься, Не вгору блакитну, На землю проситься.
Під вітром, що віє, тремтить, здіймається, на ньому, що плекає, світло гойдається.
Його гойдалками Вона втішена, З його завірюхами Крутиться шалено.
Але ось закінчується Дорога дальня, Землі стосується Зірка кришталева.
Летить пухнаста Сніжинка смілива. Яка чиста, Яка біла!
- Хлопці, чи вам сподобався цей вірш?
- Про що ви думали, що уявляли?
- Як би вам хотілося назвати цей вірш?
- Давайте відкриємо підручники та прочитайте назву вірша.(«Сніжинка»).
- Хлопці, ахто з вас уже знайомий із творами цього поета? Що ви знаєте про нього? Сьогодні на уроці ми й познайомимося із цим чудовим поетом.
К.Д. Бальмонт народився сім'ї небагатого дворянина і дитинство провів у селі. Батько поета, тиха добра людина, навчив сина бачити красу української природи, а завдяки матері хлопчик дізнався про красу музики та слова. У дев'ять років Бальмонт почав писати вірші. Протягом багатьох років прожив Бальмонт за кордоном, але завжди відчував себе українською людиною та українським поетом.
4. Робота над віршем. Читання вірша дітьми (Під музику П.І Чайковського «Пори року»)
- А зараз я пропоную вам поділитися враженням, яке справило на вас цей твір (Відповіді дітей).
5. Робота над осмисленням змісту вірша, виразністю читання
– Які картини представили?
- Знайдемо івиразно прочитаємо ці рядки, самі спробуємо передати це захоплення.
- Який епітет вказує на легкість, легкість сніжинки? (світло-пухнаста)
- Хлопці, як ви думаєте, чому сніжинка здається живою?
- Які слова одушевляють сніжинку? Поясніть значення слова "проноситься".
- Що означає «бурхлива дорога»? Підберіть синонім до слова «шлях». Життєвий шлях, життєва дорога, значить, життя у сніжинки бурхливе, важке, небезпечне. Чи вдається сніжинці долати труднощі? Які слова переконують нас у цьому? (Дорогою бурхливою легко проноситься, вона смілива). Звідки прямує наша сніжинка?
- Що таке блакить? Який вона має колір? Куди прагне сніжинка? Що для неї земля? (Незвідана країна). Зачитайте слова, з яких ми дізнаємося, що сніжинка вирушила до невідомої країни. Як ви вважаєте, сніжинка переживає, вирушаючи у невідомість? З якою інтонацією слід вимовляти ці рядки?
- Яка картина малюється у вашій уяві? На цьому важкому життєвому шляху чи має наша героїня помічник? Перечитаємо наступні дві строфи.
- А тепер трохи відпочинемо.
На галявину, на лужок тихо падає сніжок.На галявину, на галявину тихо падає сніжок. Уляглися сніжинки, білі пушинки. закружляв сніжок, танцюють всі пушинки, білі сніжинки.
7. Робота над головною думкою твору
- К.Д. Бальмонт створив образ сніжинки, якою він захоплюється, милується; образ люблячого, турботливого, сильного вітру. Спробуємо припустити, про кого чи що думав поет, створюючи ці образи? Біла, ніжна, чиста, смілива сніжинка – кохана дівчина, яка, не боячись труднощів, пускається у спільну незвідану життєву дорогу з небагатою людиноюнелегкої долі. Люблячий, дбайливий, надійний вітер – сам поет, який зустрів на своєму життєвому шляху чудову супутницю. Разом вони радіють життю, разом їм веселіше жити, легше долати життєві негаразди. У цьому полягає головна думка вірша.
8. Робота у парах. Виразне читання вірша
9. Виготовлення сніжинки.
- Зима не завжди балує нас сніжинками. А так хочеться зимової краси. Давайте створимо цю красу у нашому класі самі. Ми спробуємо, використовуючи папір та ножиці, виготовити цей чудовий витвір природи.
- Покладіть аркуш паперу. Приступаємо до роботи.
- Зверніть увагу, що аркуш паперу згинається так, як показано на малюнку (б), потім зайва частина обрізається (малюнок (в)). Потім розгортаємо складений папір і згинаємо його пунктирними лініями так, як зображено на малюнку (г). Постаті (малюнок (д), що вийшла, потрібно скласти ще раз по пунктирній лінії і потім обрізати зайві краї. Все, папір готовий до вирізування сніжинки. Тепер кожен, використовуючи уяву і фантазію, творить дива.
- Як ви вважаєте, яку форму має сніжинка.(Форму багатокутника).
- Хто знає, чому сніжинка має таку форму?
– Раніше думали, що сніг – це замерзлі крапельки води, але таємниця сніжинок була не розгадана. Крапельки води можуть стати градинками, колючками непрозорого льоду, але вони ніколи не перетворяться на сніжинки.
Високо над землею, де панує сильний холод, утворюються з водяної пари крижинки – кристалики крихітних розмірів. Кристаліки – це ще не сніжинки. Кристаліки постійно ростуть і стають гарними зірочками. Вони збираються в пластівці і падають на землю.
- Хлопці, як ви вважаєте, сніжинки всі однакові чи ні?Природа дуже хитра. Двох однакових сніжинок ми не побачимо. Тому й у нас вийдуть різні сніжинки. Коли сніжинка падає, до неї прикріплюються інші кристали і щоразу утворюється новий візерунок. На одній основі ми бачимо багато різних деталей: кружечки, промінчики, грати, різні геометричні фігури. З'єднуючись, вони утворюють різний візерунок сніжинки. (ілюстрації різних сніжинок).
- Покажіть свої сніжинки. Які чудові сніжинки у нас вийшли. Вони всі різні, як у природі. Ви ніколи не зустрінете двох однакових сніжинок, як і двох однакових людей. Люди теж мають загальну будову, але всі вони різні за характером, фізичним та інтелектуальним розвитком. Треба прагнути виховувати у собі найкращі якості характеру та розвивати інтелект, розум, кругозір.
– Ось і закінчується наш урок. Підведемо підсумки.
– З яким твором ми сьогодні познайомилися?(«Сніжинка» К. Д. Бальмонта.)
- Що цікавого дізналися про сніжинки?
- На згадку про цей урок вам залишаться сніжинки, зроблені своїми руками.
- Перечитайте вірш вдома, чи вам не відкриється щось нове, про що ми не говорили.