Урок з навколишнього світу - Органи почуттів людини

Мета: Вторинне осмислення учнями вже відомих знань про органи почуттів людини як необхідні ланки зв'язку організму із зовнішнім середовищем

Завдання:

  • розширити та поглибити знання учнів про органи почуттів та їх значення для життя людини; вчити застосовувати отримані знання практично;
  • розвивати вміння самостійно працювати з джерелами інформації, аналізувати, робити висновки та висновки;
  • виховувати дбайливе ставлення до органів чуття та поважне ставлення до людей-інвалідів

ІКТ: ПК, проектор, екран, презентація “Органи почуттів людини”, підручники.

1. Організаційний момент (1 хв.)

Учитель:

Щодня – завжди, скрізь, На заняттях, у грі. Сміливо, чітко говоримо І тихенько ми сидимо.

2. Перевірка домашнього завдання (3 хв.)

- Які прислів'я про здоров'я людини ви підібрали вдома?

Варіанти прислів'їв:

  • Здоровий будеш - все добудеш.
  • Здоров'я не купиш – його розум дарує.
  • Дав би бог здоров'я, а щастя знайдемо.
  • Не радий хворому та золотому ліжку.
  • Здоров'я – дорожче за багатство…

3. Актуалізація знань (3 хв.)

Перевірний тест (на дошці)

1. До якої групи оточуючих тіл належить людина?

а) це тіло неживої природи; Б) це тіло живої природи; В) цей виріб

2. Що допомагає людині зберігати своє здоров'я?

3. Які частини тіла ти знаєш?

А) голова, шия, тулуб; Б) кінцівки, тулуб, ноги; В) голова, тулуб, верхні та нижні кінцівки

4. Як називається наука, яка вивчає організм людини?

а) ботаніка людини; Б) анатомія людини; В) зоологія людини

5. Яку корисну пораду ти слідуватимеш?

А) руки завжди чисті, тому перед їжею їх не треба мити; Б) чисті руки перед їжею достатньо витерти сухим рушником; В) у якому б стані не були руки, мити їх перед їжею обов'язково

6. Вибери предмет особистої гігієни:

7. Предмет гігієни, загальний для членів сім'ї:

А) гребінець; Б) зубна паста; В) носовичок

8. У якому рядку вказані слова, що описують здорову людину:

А) сутулий, міцний, незграбний, високий; Б) блідий, горбатий, низький, кволий; В) стрункий, сильний, спритний, статний

4. Вивчення нового матеріалу (25 хв.)

1. Вступне слово вчителя.

Учитель: Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати організм людини. Кожен із вас, сидячи за партою, бачить обстановку у класі, чує мій голос, знає як писати ручкою, відчуває, чи зручно сидіти на стільці. Нервова система людини завжди отримує сигнали від зовнішнього світу з допомогою спеціальних “датчиків”. Відгадайте загадку і ви зрозумієте, про яких таких “датчиків” сьогодні йтиметься на уроці.

Один каже, Інший дихає, Двоє дивляться, Двоє слухають.

Діти. Мова, ніс, очі, вуха.

2. Повідомлення теми та цілей уроку.

- Правильно, мова піде на уроці про органи чуття людини. Дізнаємося скільки їх у нас, яку роль вони грають у житті людини, як їх берегти і доглядати за ними.

Усіми органами людини керує головний мозок. Саме він є “головним начальником” у нашому організмі. Певна ділянка головного мозку регулює роботу тієї чи іншої органу почуттів.

Більше 85% інформації про навколишній світ людина отримує завдяки зору. Зір – це здатність сприймативеличину, форму, колір предметів та його розташування.

Органом зору є око. Око має складну будову. Сам він круглий, як яблуко, за що його і називають очним яблуком. Очне яблуко наповнене склоподібною речовиною, як желе, лише прозорим. Зовні очне яблуко покрите твердою оболонкою – рогівкою. Її треба постійно змочувати, інакше вона висохне та помутніє, а потім може настати сліпота. Роль мастила в очах виконують сльози. У центрі ока є чорна точка – це зіниця. Він пропускає світло і може розширюватися, то звужуватися. Кольорове колечко навколо зіниці – це райдужка. Від неї залежить колір очей. За зіницею знаходиться кришталик. Він допомагає бачити далекі та близькі предмети. Кришталик може стискатися, як кулька, то розтягуватися, як овал. Брови, вії та повіки захищають наші очі від пилу, поту, бруду та попадання в них сторонніх предметів. Око пов'язане з мозком. Предмети в очах відображаються перевернутими, а правильним зображення робить головний мозок. Людське око влаштоване так, що може бачити у темряві та при яскравому світлі. Якщо око пошкодити, відновити зір неможливо. Тому необхідно стежити за своїм зором і дотримуватись правил гігієни по догляду за очима.

- Що потрібно робити, щоб надовго зберегти свій зір?

Це цікаво знати

  • Щодня людина моргає 11500 разів.
  • Око важить 7-8 грамів.
  • Вії випадають і знову виростають за 100 днів.
  • Людина з нормальним зором бачить з відривом 60 м.
  • Очі можуть точно розрізнити 10 мільйонів відтінків.
  • Кут повного огляду в людини становить 125 0 , а кішок – 187 0 .

5. Фізкультхвилинка (1 хв.)

(Тренажер для очей)

4. Знайомство з органом слуха:

Вгадайтенаступний орган

У звірятка на маківці, А в нас - нижче очей. (Вуха.)

Слух – здатність організму сприймати звукові хвилі. Вуха – це орган слуху. Поторкайте вушну раковину. Сама вона не чує, а тільки вловлює звуки і передає їх по слуховому проходу до барабанної перетинки в середнє вухо, потім у внутрішнє вухо і певну ділянку мозку. Там звукові хвилі переробляються і таким чином ми чуємо та розуміємо слова. У внутрішньому вусі є орган рівноваги, який відповідає за положення тіла у просторі та слуховий нерв. Чутка тісно пов'язана з промовою. Маленька дитина спочатку чує та розуміє мову, а потім уже вчиться говорити.

- Як потрібно берегти свій слух?

ПАМ'ЯТКА

  • Утримувати вуха в чистоті
  • Не можна колупати гострими предметами, тому що можна пошкодити барабанну перетинку і втратити слух.
  • Сильний шум псує слух
  • Не можна часто слухати гучну музику в навушниках
  • Потрібно давати відпочинок слуху, бути в тиші

Це цікаво знати

  • Стетоскоп, за допомогою якого лікар слухає хворого, був винайдений французьким лікарем Рене Леннеком. Він скачав у трубочку паперовий листок. Приставив один кінець трубки до грудей хворого, а другий до свого вуха і почув биття серця свого пацієнта.

5) Знайомство з органом смаку:

– Про який орган почуттів йдеться у наступній загадці:

Завжди він у роботі, Коли говоримо, А відпочиває, Коли замовчимо. (Мова.)

Мова – орган смаку. Це м'язовий орган і знаходиться у ротовій порожнині людини. Функції мови різноманітні. Завдяки своїй рухливості він сприяє пережовування та просочування їжі слиною, очищення зубів та проштовхування прожованої їжі в стравохід. Без мови неможливе людське мовлення.

Мова допомагає розрізняти смакові відчуття. На ньому знаходяться смакові сосочки, які мають рецептори. Вони передають інформацію через нервову систему у головний мозок. Все солодке та солоне ми відчуваємо кінчиком язика. Кисле – його боками, а гірке – задньою частиною мови. На мові також є рецептори тепла та холоду, болі та реагуючі на гостру їжу. Мова може виконувати безліч рухів, наприклад складатися, обертатися і т.д.

– Як треба берегти свій орган смаку?

ПАМ'ЯТКА

  • Після їди прополоскати рот
  • Не брати до рота гострі предмети, щоб не поранити мову
  • Не можна їсти гарячу їжу, щоб не пошкодити смакові сосочки
  • Систематично очищати мову від нальоту, щоб уникнути потрапляння інфекції в організм

Це цікаво знати

  • Довжина мови – 9 см, ширина – 5 см, вага – 50 грамів
  • За хвилину мова може здійснити 80 рухів
  • На верхній стороні язика є більше 10000 смакових цибулин, здатних розрізняти лише 4 смакові відчуття – солодке, кисле, солоне та гірке

6. Знайомство з органом нюху:

– Вгадайте, про який орган почуттів йдеться у наступній загадці:

Ніс – орган нюху. Нюх – це здатність людини сприймати запахи. Воно збільшує інформацію про навколишній світ. Найбільш гостро нюх влітку та навесні, особливо в теплу та вологу погоду. На світлі нюх гостріший, ніж у темряві. Нюхові клітини вловлюють запахи, а потім передають їх для подальшої обробки в мозок. Нюх допомагає нам насолоджуватися їжею та уникати шкідливих речовин. Детектори запахів знаходяться поруч із ротовою порожниною, і тому майже неможливо розрізняти запах і смак. Нюх домінує над смаком: коли ніс закладений і не сприймаєзапахи, їжа здається несмачна. Коли нам запах не подобається, мозок посилає сигнал тривоги і носовий прохід звужується. А якщо запах приємний, то легко дихається, нерви заспокоюються.

– Як зберегти нюх?

ПАМ'ЯТКА

  • Потрібно берегти себе від застуди
  • Утримувати ніс у чистоті
  • Якщо є нежить, необхідно його лікувати
  • Гартуватися
  • Не засовувати в ніс дрібні предмети
  • Користуватися власною носовичком

Це цікаво знати

  • У людини нюх набагато слабший, ніж у тварин
  • Людина розрізняє близько 3000 запахів, а собака – до 100 000 запахів
  • Існує 9 помітних груп запахів:

7. Знайомство з органом дотику:

– Чим вкрите тіло людини?

Шкіра – орган дотику. У шкірі знаходяться рецептори, які сприймають тепло, холод, дотик, біль, тиск. До шкіри підходять нервові закінчення, які передають сигнали мозок. Шкіра поступово покриває все тіло людини. Це не просто оболонка нашого тіла, а складний орган із багатьма функціями. Якщо ми уважно розглянемо нашу шкіру, побачимо, що вона тонка, міцна, пружна, блідо – рожевого кольору. На ній є пори, через які шкіра дихає та виділяється жир та піт. На шкірі ростуть маленькі волоски. Шкіра складається з трьох шарів.

  • Перший шар – зовнішня оболонка, яка оберігає нашу шкіру від пошкоджень. У ній перебувають пори.
  • Другий шар – сама шкіра. У ній знаходяться спеціальні сальні та потові залози, кровоносні судини та нерви.
  • Третій шар – це підшкірний жир. Він захищає шкіру від забитих місць і зберігає тепло.

Шкіра водонепроникна, захищає від сонячної радіації.

Як доглядати шкіру?

  • Шкіру треба утримувати в чистоті
  • Мити тіло 1-2 рази на тиждень з милом та мочалкою
  • Обов'язково мити руки, обличчя, шию, ноги та пахвові западини
  • Вмиватися то холодною, то гарячою водою
  • Носити чисту білизну
  • Утримувати в чистоті та підстригати нігті
  • Намагайтеся не поранити, не обпалювати, не обморожувати шкіру

Це цікаво

  • Нігті та волосся – шкірні утворення
  • Дрібні волоски на шкірі людини живуть 50 днів
  • Вії змінюються раз на 3-5 місяців
  • Щодня у людини змінюється 30-40 волосся
  • Волосся людини дуже міцне, воно може витримати вантаж до 100 грамів.
  • Дівоча коса витримує вантаж 20 тонн

5. Закріплення матеріалу (5 хв.)

- А зараз ще раз згадаємо всі органи почуттів людини. Нам потрібно розгадати кросворд.

6. Підбиття підсумків (2 хв.)

– Таким чином, органи чуття – пов'язують людину з навколишнім середовищем. Це наші вікна у світ. Вони дозволяють нам повноцінно вчитися та працювати. Органи почуттів можна розвивати та тренувати. А, головне, їх потрібно берегти. Серед нас живуть, навчаються хлопці та дорослі з обмеженими можливостями, які мають порушення чи захворювання органів чуття. Вони є інвалідами. Тому наш обов'язок дбайливо і шанобливо ставитися до таких людей, допомагати їм.