Урок здоров’я у 5-му класі

Мета уроку:

  • повторити та узагальнити тему “Дієслово”, вивчену в 5 класі;
  • розвивати в учнів потребу вести здоровий спосіб життя.

ХІД УРОКУ

Кожен – коваль свого здоров'я

(епіграф до уроку записано на дошці)

Усна міркування

– Подивіться на епіграф. Разом прочитаємо вголос.

- Хто згоден із цими словами?

– Від кого (чого?) залежить здоров'я людини? (здоров'я людини багато в чому залежить від способу життя, поведінки та вміння допомогти собі та іншим)

- Здоров'я людини залежить від самої людини.

– Від того, який спосіб життя веде.

- Як харчується, виконує режим чи ні, займається фізкультурою чи воліє сидіти біля комп'ютера чи телевізора.

- Людина ще має бути доброю, веселою – це теж надає їй силу та енергію.

- Не треба плакати і завжди сумувати.

- То що таке здоров'я?

- Здоров'я – це коли людині добре. Він радіє життю, займається своєю улюбленою справою, і в нього нічого не болить.

- Здоров'я – це добрі думки, вчинки, дії.

- Здорова - це сильна і міцна людина, яка може виконати будь-яку фізичну, важку роботу. Вміти володіти собою у будь-якій ситуації

- Ви маєте рацію, хлопці! Здоров'я людини в руках себе. І якщо кожен з нас пам'ятатиме про це і піклуватиметься про своє здоров'я, то, я думаю, у нашому класі буде менше перепусток через хворобу, підвищиться працездатність, творча активність.

- Ви згодні зі мною?

Робота в зошит

Завдання 1.

(Хлопці, записують, виділяють корінь у словах, пояснюють лексичне значення слів)

Здоров'я,вітатися, здоров'я, здоровий, здравствуйте і т.д.

- Здрастуйте - означає побажання людині здоров'я, щоб вона не хворіла, почував себе добре весь день. Здрастуйте – це не тільки побажати людині здоров'я, а й правильний етикет, наша культура. Бажати людині здоров'я, добро – бути здоровою душею.

Завдання 2.

- Хлопці, хто пам'ятає прислів'я про здоров'я та його супутники

(Діти усно промовляю прислів'я)

- Запишіть, будь ласка, прислів'я.

Чистота запорука здоровя. Чистота - найкраща краса. Хто акуратний, той людям приємний. У здоровому тілі – здоровий дух. Здоров'я дорожче за багатство. Розум та здоров'я найдорожче. Помірність – мати здоров'я.

- Якої частини промови серед слів цих прислів'їв немає? (дієслова)

- Що таке дієслово?

- А от щоб бути здоровим, людині потрібно багато попрацювати, бути справжніми "трудягами". Алгоритм дій людини "ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ, ЩОБ БУТИ ЗДОРОВИМ", ми складемо у формі пам'ятки, використовуючи велику кількість дієслів пізніше.

Робота над текстом (тексти у всіх на столі)

А зараз ми дізнаємося: як причини хвороби вивчає герой книги А. К. Лаптєва

"Таємниця піраміди здоров'я" - мураха на ім'я Сваті.

-Послухайте! (читає вчитель)

Сваті, мудра мураха, із зірки прийшла своєю. Мудра, мудра мураха, навчи ти нас, людей. 12 Ти прийшов здалеку, крізь тумани і віки. Навчи нас як нам бути. Щоб сто років нам усім прожити? - Добре. Я допоможу, але спершу до лісу піду. Я дізнаюсь у звірів, що нам зробити для людей. Звірі довго всі живуть, не хворіють і не брешуть, Всі вони допомогти готові. Тільки варто захотіти. Все дізнатися і не хворіти!

На думку прекрасної троянди, люди хворіютьтому що (не) вміють радіти красі навколишнього світу та успіхам один одного, а радість – це особлива мудрість та хвороби її бояться. Висока струнка пальма відповіла, що люди мало дбають один про одного, часто бувають жорстокими та невдячними. Вони вбивають тварин, завдають шкоди рослинам. А жорстокість – шлях до загибелі та хвороб. Люди часто обдурюють одне одного.

Тигр зазначив, що люди (не) вірять у свої сили, у себе і це (не) дозволяє їм почуватися здоровими. Дикий кіт вважає, що людина часто буває неакуратною, (не) дотримується основних гігієнічних правил і така поведінка шкодить її здоров'ю. Кабан зауважив, що люди неправильно харчуються, переїдають. Ведуть малорухливий спосіб життя.

- Які ж причини хвороби людей назвали рослини та тварини?

- Не вміють радіти красі навколишнього світу та успіхам один одного.

- Мало піклуються один про одного часто буваю жорстокими та невдячними.

- Вбиваю тварин, завдають шкоди рослинам.

- Люди часто обдурюють одне одного.

- Не вірять у свої сили, у себе.

- Людина часто буває неакуратною, не дотримується основних гігієнічних правил.

– Люди неправильно харчуються, переїдають.

– Ведуть малорухливий спосіб життя.

- У якій особі, числі і часу стоять дієслова? Підкресліть їх у тексті.

- Що скажете про дієслово радіти? (це дієслово невизначеної форми-час, особа, число не визначається)

- Як розкрили (НЕ) із дієсловами? Розкажіть орфограму.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

-Вранці сонечко встає

- На зарядку всіх кличе!

Діти виконують зарядку, промовляючи слова: "Якщо подобається тобі, то роби так!"

- Випишіть дієслова в два стовпчики: дієслова І відмінювання і дієслова II відмінювання.

(Учні змінюються зошитами та перевіряють завдання.)

хворіютьвідповіла
не вміютьпіклуються
буваютьнаносять
вбиваютьне вірять
обманюютьвідмітив
вважаєпомітив
харчуються
переїдають
не дозволяє
не дотримується

- Що ще в поведінці та звичках людей може бути причиною хвороби?

- Давайте зробимо висновок. Від кого залежить здоров'я?

Здоров'я людини багато в чому залежить від способу життя, поведінки та вміння допомогти собі та іншим у важких ситуаціях.

Творче завдання

– Прочитайте ще раз епіграф до уроку. Хто згоден із цим твердженням?

- А ви б хотіли, щоб і інші задумалися над цією проблемою?!

– А що ми можемо для цього зробити?

- Показувати на власному прикладі.

– Не боятися робити зауваження.

- Найчастіше нагадувати своїм молодшим братам та сестрам.

- Виховувати силу волі.

- Давайте складемо пам'ятку основних тез, що потрібно робити і яким бути, щоб зберегти здоров'я, не втратити його. Дієслова використовуйте у невизначеній формі.

(Учні складають та записують у зошиті тези у формі пам'яток. Зачитую вголос.

На прикладі кращих пам'яток коригують свої.)

Пам'ятка

“ Здоровим бути здорово!”

Мої дії:

Радіти красі навколишнього світу та успіхам один одного.

Дбати один про одного. Бутидобрими, чуйними.

Треба любити природу, берегти тварин та рослини.

Не обдурювати один одного

Бути чесними та справедливими.

Вірити у свої сили, у себе.

Бути акуратним, дотримуватись основних гігієнічних правил.

Правильно харчуватися, не переїдати.

Вести рухливий спосіб життя, займатися фізкультурою.

Домашнє завдання:

Друкувати пам'ятку "Здоровим бути здорово!"

Роздати друзям, сусідам, батькам, вчителям, перехожим.