Урок-дослідження за романом “Війна та мир” у 10-му класі “Ідеал прекрасного у розумінні Л

Розділи: Література

Мета уроку: розвиток дослідницького та асоціативного мислення учнів.Аспекти мети:

  • Навчальний: послідовне дослідження позиції Л.Н.Толстого про ідеал прекрасного в романі.
  • Розвиваючий: моральний та емоційний розвиток учнів, розвиток вміння аргументувати та відстоювати свою думку.
  • Воспитывающий: виховання почуття прекрасного з прикладу героїв Л.Н. Толстого.

Обладнання: Епіграф: «Найпрекрасніше - те, чого не побачиш очима» («Маленький принц» Антуан де Сент-Екзюпері) Оформлення дошки. На лівій стороні: (з тлумачного словника С.І.Ожегова)красивий

  1. приємний зовнішнім виглядом,
  2. високоморальний,
  3. ефектний, але беззмістовний.

прекрасний

  1. дуже красивий,
  2. дуже хороший,
  3. те, що втілює красу, відповідає ідеалу.

ідеал - досконале втілення прекрасного. На правій стороні: (з тлумачного словника С.І.Ожегова)емансипація - звільнення від залежності (жіночих обов'язків у сім'ї);шістдесятники - суспільно-політичні діячі в Україні 60-х років XIX століття. У центрі дошки: кросворд. Тексти з епілогом роману (том 4, епілог, частина перша, розділ X). На столі вчителя:

  • непоказна кімнатна рослина з прекрасною квіткою, що розпустилася,
  • засохла гілочка,
  • Кришталева ваза,
  • незапалена свічка.

Хід уроку

1. Музична заставка. Звучить старовинний вальс. За кілька секунд у класвходять і кружляють у танці дві пари в костюмах, постають перед класом біля дошки та вітають присутніх (дівчата – реверансом, юнаки – нахилом голови).

2. Бал літературних героїв. (Примітка: Елен і Наташа в зачісках з кучерями, одягнені в пишні довгі сукні, П'єр у класичному костюмі, білій сорочці з «метеликом», Андрій може бути у воєнному одязі, з еполетами.)Учитель : Хлопці, ви, звичайно, впізнали героїв роману Льва Миколайовича Толстого «Війн і мир» – П'єра та Елен, Наташу Ростову та Андрія Болконського. А тепер ви повинні згадати епізоди, у яких вони сказали ці фрази. Кому та коли?Андрій Болконський: «Весь світ для мене розділений на дві половини. Одна – вона, і там усе щастя, надія, світло; інша половина - все, де її немає, там все зневіра і порожнеча ».Наташа Ростова : «Ви всі мене ненавидите, зневажаєте!»П'єр : «Тепер все скінчено, та й я люблю її. Ge vois aime».Елен : «Що ви довели цю дуель? Те, що ви дурень, то це все знали! Якби ви були розумнішими, то я б воліла ваше суспільство!Відповіді учнів.Учитель. Отже, зараз ви оплесками повинні показати, яка пара краще представила своїх героїв. Андрій та Наташа! П'єр та Елен! (Оплески. Вибір.) Дякую, вас прошу сідати (Юнак проводжає свою даму на місце, дотримуючись правил етикету). А вас (парі, яка отримала більше оплесків), я попрошу залишитися і продовжити урок.

3. Усне опитування. Усне опитування ми проведемо, відгадуючи цей кросворд. (Юнак читає питання, дівчина заповнює клітини кросворда на дошці, учні відповідають).

10-му

  1. Стан П'єра в той час, коли він побачив, що Андрій Болконський та Наташа Ростова покохали один одного? (Іпохондрія)
  2. Хто хотів убитиНаполеона? (П'єр)
  3. Що стало для Андрія символом життя під Аустерліцем? (Небо)
  4. Андрій сказав П'єру: «Не одружуйся, мій друже, …. !» (Ніколи)
  5. Що вибрав Андрій Болконський уві сні? (Смерть)
  6. Характеристика характеру Берга? (Меркантильність)
  7. Хто сказав: «Яйця курку вчать»? (Ростов)
  8. Помилка Наташі. (Анатоль)
  9. Хто вважав, що все навколо відбувається з його волі? (Наполеон)
  10. Предмет боротьби у будинку вмираючого графа Безухова. (Портфель)

5. Робота з епіграфом. Питання для обговорення: Чи згодні ви з поглядом Маленького Принца? Що можна не побачити очима? Що для вас прекрасне? - Чи підходить епіграф для нашої теми?

6. Словникова робота ( красиве, прекрасне, ідеал). Актуалізація знань учнів. Висновок учнів: ідеал для людини – найвище втілення прекрасного.

7. Самостійна робота.Учитель. Основний літературознавчий композиційний прийом, яким користується Толстой у романі - антитеза. До протиставлення письменник звертається, щоб підкреслити позитивні та негативні явища, образи. Хто протиставлений військовим трутням у романі? Прості солдати, скромний капітан Тушин, якими керують не егоїстичні, а народні, визвольні мотиви. Іншими словами, прекрасне протиставлено потворному. Враховуючи цю точку зору, складіть таблицю. Самостійне складання порівняльної таблиці «Прекрасне і потворне у розумінні Л.Н.Толстого».

Позиція Л.Н.Толстого

прекрасне

потворне

сім'ї Ростових, Болконських

8. Аналітична бесіда за результатами самостійної роботи. - Назвіть образи, протиставлені улюбленим героям Толстого. – Чому герої, що блищать зовнішньою красою, проте для Толстого потворні? - З чиєю точкою зору Толстой сперечається в романі? - Що об'єднує представників світського суспільства? - Як Толстой розуміє «потворне»? - Чому ці герої прекрасні? Що їх поєднує? - Як Толстой розуміє «прекрасне»?З відповідей учнів. – Зовнішня краса таких персонажів, як Елен, Анатоль, Віра, Берг прикриває порожнє і холодне серце, меркантильні інтереси, голий розрахунок. - Лев Миколайович Толстой сперечається в романі з позицією світського суспільства, що має хибне уявлення про красу, про прекрасне. - представників світського суспільства об'єднує те, що в людях вони бачать насамперед вміст гаманця, можливість протекції. Їх поєднує брехня, фальш, бездуховність, вульгарність і аморальність. – Письменник бачив прекрасне і в людських взаєминах, у поведінці, думках та почуттях людини, і в природі, і в мистецтві. – «Прекрасні» образи поєднує моральна чистота, природність, безкорисливість, любов, великодушність, віра.Учитель. Узагальним усе сказане (учні пишуть висновок за результатами самостійної роботи). Ми відзначили основні потворні та прекрасні образи в розумінні Толстого. Хто ж став ідеалом чудового для українського письменника? Ви, мабуть, здогадалися, що це жіночий образ. А яке саме – пропоную вам відповісти на це питання, використовуючи асоціативне мислення. Для роздумів ми використовуємо ці предмети: квітка, ваза, гілочка, свічка.

9. Дискусія.Учитель. Діти, ви повинні дати свою відповідь, представивши свої аргументи з тексту, показати позицію Толстого і зробити висновок щодо своєї відповіді. Отже, з яким чином у вас асоціюється ця непоказна кімнатна рослина зпрекрасною квіткою, що розпустилася? Ви можете зробити символічний малюнок у зошиті та співвіднести з героїнею роману. Хвилина на роздуми.Учень (виходить до дошки і бере горщик з квіткою). Ця непримітна рослина з гарною квіткою асоціюється у мене з образом княжни Марії. У неї негарне, болісне тіло, важкі кроки, негарне обличчя. Але у Марії Болконської великі, променисті, прекрасні очі – дзеркало душі. Вона вважала, що надто негарна, щоб мріяти про щастя. Толстой писав, що її обличчя перетворювалося, коли вона думала про інших чи плакала. А після зустрічі з Миколою Ростовим княжна Марія стала зовсім іншою. У неї з'явилися грудний голос, грація та жіночність. Все це, на мою думку, стало привабливим для Ростова, і він полюбив її. Для Толстого вона прекрасна, т.к. у неї чудова душа.Учень (бере кришталеву вазу). Ця ваза нагадує мені образ Елен. Ваза дуже гарна, але холодна, порожня. І Елен Курагіна блищить у суспільстві зовнішньою красою, але внутрішньо вона абсолютно порожня. Толстой підкреслює її гарні плечі, руки, груди, але на ній ніби лак від усіх поглядів. Елен одружила на собі П'єра, а потім ще вибирала собі чоловіків. У неї гарна усмішка, але вона постійно «чергує» її обличчі, вона приховує аморальність і вульгарність, користолюбство і егоїзм – головні ознаки представників світського суспільства. Я згодна з позицією Толстого. Це огидний образ.Учениця (бере засохлу гілочку). Я думаю, ця гілочка схожа на образ Бур'єна. Вона мріяла про багатого принца, і готова вийти за будь-кого: хоч за Анатоля, хоч за старого Болконського. Вона застигла у розвитку, як ця гілочка, хоча зовні була симпатичною.Учениця (бере засохлу гілочку). А я вважаю, що ця гілочка, що не розпустилася, нагадує образ Соні.Вона прикидається благородною, навіть листа Миколі Ростову написала в надії, що він оцінить її жертву. А коли Наталка віддавала підводи пораненим, вона намагалася захопити якомога більше для себе. Толстой назвав Соню «пустоцвітом». На думку Толстого, вона має марне існування. Тому Соня і нагадує суху гілочку.Учитель (запалює свічку). Яким чином у вас асоціюється запалена свічка?Учень. Мені ця свічка нагадує Наташу Ростову. Вона так само, як свічка, віддає себе людям без залишку. Наталя не може жити без кохання. "Сутність її життя - любов" - сказав Толстой. Любов до близьких, коханого, батьківщини... Вона любить танцювати, вона в захваті від краси ночі в Відрадному, але водночас робить помилки і страждає через них. А загалом це образ, що змінюється на краще. Вона вміє робити добро, вона чиста, жива, щира і її не можна не любити. Оточуючим від неї світло, як від запаленої свічки.

11.Підготовлений виступ.Учень. (Звернення до значення слів на правій дошці: емансипація, шістдесятники) У 60-х роках XIX століття в Україні існував рух емансипації жінок. Їх назвали «шістдесятниками». Вони боролися за права жінок бути нарівні з чоловіками, за самозречення жіночих обов'язків. Це відбилося навіть на жіночій моді: емансиповані жінки відмовилися від корсетів, вперше одягли штани, що було вкрай обурливим на той час. Образ Наташі Ростової, і суперечливий, і цілісний, відбиває ставлення Толстого до сім'ї та материнства. український письменник вважав, що для жінки має бути найвище покликання та призначення – материнство. Тому Наташа в епілозі, що поповніла і стала ширшою, - ідеал Толстого. Можливо, цим чином Лев Миколайович сперечався шістдесятниками, які хотіли зрівняти в правах жінок зчоловіками.

– Хто ще з героїв роману Толстого, на вашу думку, наближається до ідеалу? – Що на уроці було головним, на вашу думку? - Що нового ви дізналися? - Що було цікаво для вас? Дякую вам за роботу. Домашнє завдання наступного уроку: твір-мініатюра «Кого з героїв роману Л.Н.Толстого нагадує мені цей предмет?»

13.Звучить вальс Наташі з опери Сергія Прокоф'єва «Війна та мир».

ДодатокЗ творів учнів «Кришталева ваза асоціюється у мене з образом Анатоля…» (Сергій)

«Суха гілочка мені нагадує образ Петі Ростова, який пішов у розквіті років на війну і загинув там…» (Сергій) «Він прожив дуже мало, не встиг вирости, стати мужнім і принести багато добра людям» (Саша)

«Болконський – яскрава особистість (як полум'я), він помер у розквіті сил, як згасла недогоріла свічка…» (Олеся)

«У кожної квітки листя і велике, і маленьке. Ця квітка асоціюється з П'єром. Він потрапляв під вплив французької революції, то Елен, то Анатолія Курагіна, то масонів. Кожен із них залишив свій слід у житті П'єра. То маленький, то великий. Як листя у квітки…» (Кайрат)

«Свічку можна порівняти з Андрієм Болконським, який жив яскраво, жадав прославитись у вирішальному бою. Але незабаром після смертельного поранення його життя згасає, як свічка…» (Сергій)

«Непоказна квітка, готова розцвісти, асоціюється з Наталкою ...» (Інна)

«Зів'яла гілочка – це Андрій Болконський…» (Куаниш)

«Свічка – це П'єр Безухов. Він висвітлює всіх своєю добротою, любов'ю. Але він вагається у своїх думках, як вагається полум'я від вітру…» (Олеся)