Урок-експеримент на тему Графіка та цикли у мові програмування QBASIC

Мета уроку: узагальнити знання учнів на теми:

  1. графічні оператори,
  2. цикли.

Завдання уроку:

  • Освітні- повторити основні графічні оператори, оператор циклу; згадати про призначення генератора випадкових чисел; провести експеримент із руху фігур (неонова гірлянда).
  • Розвиваючі– формувати в учнів прийоми логічного та алгоритмічного мислення
  • Виховні– виховувати творчий підхід до виконання завдання

План уроку.

  • Організаційний момент. Правила з техніки безпеки.
  • Ознайомлення із темою уроку.
  • Перевірка домашнього завдання .
  • Розібрати програму "Зоряне небо".
  • Розглянути аналогічні програми: різнокольорові лінії, кулі.
  • Індивідуальні завдання з карток – оживи картинку.
  • Домашнє завдання.
  • Підбиття підсумків.
    1. Спокійно, не штовхаючись, заходять хлопці до класу. Готуються до уроку. Повторюються правила з техніки безпеки та робляться відповідні записи у зошиті.
    2. Пояснюється тема уроку.
    3. Домашнє завдання перевіряється як фронтального опитування. Учні називають графічні оператори, формати їх запису, згадують визначення циклу з параметром та призначення генератора випадкових чисел.
    4. Один учень біля дошки за допомогою вчителя намагається скласти програму "Зоряне небо".

    Вчитель: "Скільки зірок на небі?"

    Учні називають числа.

    Вчитель: “Зірок на небі багато. Екран комп'ютера – це маленьке віконце-телескоп, через яке ми можемо подивитися на небо. Можна навести свій телескоп на ділянку, де зовсім мало зірок, а можна і на Чумацькийшлях. Як записати програмні рядки, в яких комп'ютер запросив би кількість зірок?

    Учень пише на дошці: INPUT "Скільки зірок на небі"; N

    Вчитель: "Який оператор допоможе нам переглядати зірки від першої до останньої?"

    Вчитель: “А щоб зірки спалахували, що має бути тілом циклу?”

    Учень1: “Треба задавати координати точок у різних місцях екрана. Це нам допоможе зробити генератор випадкових чисел.

    Учень2:У графічному режимі SCRЕЕN 12 по горизонталі 640 пікселів, а по вертикалі 464, програмні рядки будуть виглядати так:

    Вчитель: "А якого кольору зірочки на небі?"

    Учень2: “ Зірочки – точки різного кольору, тому через генератор випадкових чисел задамо колір

    Вчитель: "Погляньте ще раз на програму, і якщо комусь щось не зрозуміло, підніміть руку."

    SCRЕЕN 12 INPUT “Скільки зірок на небі”; N FOR n=1 TO N X= RND(1)*640 Y= RND(1)*480 Z=RND(1)* 15 PSET (X, Y),Z NEXT N

    Вчитель: "А як зробити так, щоб зірка запалилася, порадувала нас трошки і згасла?"

    Учень: “Треба після оператора PSET поставити цикл затримки та зробити очищення екрана або погасити точку, зробивши її чорною за кольором.

    Вчитель: “Дома я попрошу Вас спробувати намалювати блок-схему до цього завдання. А тепер давайте подумаємо, як отримати різнокольорові лінії різної довжини, різного кольору, у різних місцях екрану.

    Учень: “Треба оператор точки замінити на оператор лінії і задати координати Х2 і Y2, що не вистачає.

    Вчитель: "Ну, а різнокольорові кулі, я думаю, Ви зробите самі на комп'ютері, внісши зміни до Вашої програми."

    Показати вчителеві на екрані комп'ютера: 1. Зоряне небо, 2. Різнокольорові лінії, 3. Різнокольорові кулі.

    При виконанніЗавдання звернути увагу хлопців на те, що лінії, кулі як би оживають, рухаються.

    А тепер найголовніше – експеримент!

    мові

    Картинки мають бути схожими, вітається збільшення кількості елементів малюнка.

    Для нашого експерименту нам знадобилися знання графічних операторів, генератор випадкових чисел, знання циклів (цикл із параметром, цикл затримки).

    Сьогодні отримали “Відмінно”: _________________________________________

    На “Добре” працювали:________________________________________________

    Повторити пройдений матеріал, а поки що оцінка “3” у ____________________________________________________________________

    Нагадуюдомашнє завдання: намалювати блок-схему для завдання “Зоряне небо”.

    Дякую за роботу! Урок завершено. До побачення.