Уроку має передувати підготовча робота прочитання повісті учнями та виконання

Мета уроку – показати протиріччя часу, які зобразив Лєсков, його бунтівний дух та невтомність у пошуках істини. Письменник не втрачав надії на майбутнє оновлення країни, бо непередбачуваний український характер приховує сили невичерпні.

Поданий урок – пошук відповіді на запитання: Яким чином письменникові вдалося через образ української кріпосної людини Івана Флягіна показати моральну та фізичну силу, душевну щедрість української людини?

Запропоновано завдання, що розвивають інтуїцію, творчу уяву, емоційно-чуттєве сприйняття.

На уроці використовуються прийоми (методи):

  • диференційованого навчання, тобто враховуються вікові особливості, тип мислення, рівень розуміння та розвитку учнів;
  • ставляються проблемні питання;
  • ведеться діалогове навчання: у вільному обговоренні вирішується істина;
  • йде колективна розумова діяльність;
  • застосовуються здоров'язберігаючі технології, що виключають стомлюваність, перевантаження учнів.

розвивати вміння ідейно-композиційного та стилістичного аналізу твору;

виховувати в учнів почуття патріотизму.Оформлення уроку: портрет письменника, виставка творів Лєскова, ілюстрації до повісті художника М.Кузьміна, музичний запис дзвону дзвонів, ілюстрації учнів до повісті, словник В.І.Даля.Хід урокуЖиття дуже часто будує

яких найказуїстичніший

розум у кабінеті не вигадає.

  • Повідомлення теми та мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про творчість Н.С.Лєскова і конкретно проаналізуємо його повість «Зачарований мандрівник».

1.Вступнеслово вчителя.

- Повість «Зачарований мандрівник» входить до циклу оповідань «Праведники».

Спочатку повість називалася «Чорноземний Телемак», що говорить про символічний характер героя. Телемак, син Одіссея та Пенелопи, мандрував світом у пошуках зниклого батька.

Повість створювалася в 1872 році, влітку Лєсков здійснив поїздку Ладозьким озером, що дала йому фон оповідання. (Звучить запис дзвону).

2. Аналіз повісті.

- Яка форма оповідання? (Оповідання у оповіданні).

-У яких творах ми зустрічали таку форму? (М.Ю.Лермонтов "Мцирі", Л.Н.Толстой "Після балу").

- Як звали героя? (Голова, Іван, Петро Сердюков, батько Ізмаїл, Флягін).

- Прізвище, що говорить.(Робота зі словником В.І. Даля).

- Де ми знайомимося із героєм?

- У першому розділі Лєсков дає портрет героя. Кого він нагадує?

- Чи є в повісті Лєскова згадка слова «дурень»?

- З якого моменту Лєсков вводить свого героя?

– Яку життєву позицію висловлює Іван Север'янович? Як, на його думку, має жити людина? (Товциться).

- Хто ж він, цей герой, який «багато разів гине і не загине»?

- Чим він живе - розумом чи серцем?

- А які моральні підвалини Івана Флягіна? («Честі своєї нікому не віддам»).

– У чому бачить Іван своє призначення?

- Що це за обіцянка?

- До якого стану належить герой?

- Чи знаємо ми щось про людей, які населяють садибу графа?

- Що згадує про підліткових років? Що дало таке виховання?

- Про які два вчинки юнацької доби розповідає Флягін?

- Чи розуміє Голован мотиви своїх вчинків? Порівняємо їх.

- Чи приймає Іван серйозно пророцтвочерниця?

- Чому поліз у петлю Голован?

- Чому йому нестерпне таке покарання?

- Як героєві служить у няньках? .

- Що керує героєм, коли він вирішує віддати дитину матері?

- А чи залежить щось від рішення Флягіна? (Починає жити задля себе, а інших).

- Як Іван потрапляє до татар?

– Хто ж постояв за честь української нації?

- На ярмарку Флягін захоплюється татарами, а що він бачить у полоні? Що його найбільше гнітить?3. Читання опису пейзажу «Простір – краю немає… туги – дна немає».

- Навіщо Лєсков запровадив епізод із українськими місіонерами?

- Як відгукнулися на прохання Флягіна українські місіонери?

- Як же зробили татари з ними?

- А Флягін як вчинив із убитим?

- Як після втечі з полону зустріли Флягіна на Батьківщині?

- А як після всього цього почувається Іван?

- Чому були у Флягіна «виходи»?

- У «Зачарованому мандрівнику» триває традиція української літератури: випробування героя коханням як найвища перевірка його людяності.4.Читання кінця 11 глави: «Кохання – наша святиня!»

Початок 13 розділу: «Пісня млосна - притомна ...»

- Як він описує циганку Грушу?

- Якою є подальша доля і Груші, і Флягіна?

- Чию історію нагадує історія Груші та князя? (Печоріна та Бєли).

- Лєсков дає зовсім інший сюжетний поворот: не князь убиває Грушу, а Іван допомагає їй піти з життя. Чи це злочин?

- А чи показував Флягін Груше свої почуття, доки вона жила у князя?

- Як сталося, що Іван носить ім'я Петра Сердюкова? Чому проситься на Кавказ?

- Чи легко йому 15 років прослужити на Кавказі, нікому не відкриваючисвого імені?

- Як оцінює герой своє життя у сповіді полковнику?

- Що чекає на нього в Петербурзі?

- Куди ж нарешті потрапляє Іван Флягін?

- Пророцтво черниця збулося. Але чи вважає Флягін цей притулок пророцтвом?

- А як можна пояснити явище Груші Іванові?

- Чому монастир не виявився для Флягіна останньою пристанню, а став етапом нового шляху?

- Про що мріє герой, йдучи з монастиря?

  • Узагальнення.
- Чи схожий Іван Флягін - оповідача в кінці повісті на того хлопця, який стримав коней, відрубав кішці хвіст?

- Який він, герой Лєскова? Чи можна його назвати праведником?

Робота зі словниковою статтею В.І. Даля: праведник.- Який сенс назви повісті «Зачарований мандрівник»?Робота зі словниковою статтею В.І.Даля: зачарувати.- Чим же зачарований, зачарований лісківський герой?Узагальнююча розповідь про український національний характер Івана Флягіна (роздавальний матеріал, див. додаток № 1).

  • Робота з епіграфом.
-Поясніть, як ви розумієте висловлювання Н.С.Лєскова?

- Дякую за роботу на уроці.

  • Домашнє завдання: написати твір-мініатюру на тему:
1 варіант - У чому чарівність Івана Флягіна?

2 варіант – Флягін – грішник чи праведник?

Додаток №1український національний характер у повісті

Н.С.Лєскова «Зачарований мандрівник»Іван Север'янович Флягін – український національний характер, представлений Лєсковим у процесі його незавершеного та неупинного руху та розвитку.

Ключем до розгадки таємниці українського національного характеру є мистецькаодухотвореність, артистизм Івана Флягіна. Він сприймає світ як поет, у цілісному та живому образі. Він не здатний аналізувати себе, свої вчинки, йому чуже абстрактне теоретизування. Відповідь на питання про сенс людського буття Флягін дає не в абстрактній, а в образній, художній манері, в талановитій історії його життя.

Художня обдарованість Флягіна пов'язана з особливістю його православно-християнського світовідчуття. Він щиро вірить у безсмертя душі і в земному житті людини бачить лише пролог до вічного життя.

Православна віра дозволяє Флягіну дивитися життя безкорисливо і благоговійно.

Флягін відчуває красу в єдності з добром та правдою. У його любовному прийнятті життя зовсім відсутня егоїзм, замутняє чисті джерела любові, тому картина життя, розгорнута їм у розповіді, як Божий дар, повнокровна, яскрава, святково-прекрасна.

завантажити