Відкритий урок - Краса українського костюма

Розділи: МХК та ІЗО

Тема уроку: "Краса українського костюма. Виконання ескізу кокошника"

Цілі:

  • Виховувати любов та гордість до творчої спадщини нашого народу.
  • Відродження втрачених традицій української культури.
  • Формування естетичних уподобань, естетичних переконань.
  • Розвиток художніх нахилів та задатків.

Епіграф до уроку:

"У людині все має бути прекрасно: і обличчя, і одяг, і душа, і думки".

I. Організаційний момент

Викладач пропонує хлопцям зайняти свої робочі місця та повідомляє тему уроку.

ІІ. Новий матеріал

Учитель: Хлопці, тема нашого уроку: “українська народна творчість” і сьогодні на уроці ми малюватимемо ескіз головного убору –кокошник.

Лекція:

урок
Учитель: Кожен народ висловлював своє розуміння краси людини, насамперед через костюм. Слово «костюм», яке прийшло з французької мови, означає «звичай». Костюм виконує як практичну функцію, а й створює образ людини певної епохи. По костюмі можна було визначити суспільний та сімейний стан. Оздоблення костюма часто служило не лише прикрасою, а й оберігало від зла. Жіночий костюм уводить нас у особливий світ – світ хранительки сімейного вогнища, звичаїв предків. Роль жінки в будинку вважалася дуже важливою, її простим господарським справам надавався магічний зміст. Святкові костюми створювалися майстринями з особливим старанням і передавалися у спадок від матері до дочки.до смерті. Діти до 12 років зазвичай носили сорочки нижче за коліно, а дорослі до п'ят. Прямокутний шматок тканини перегинали навпіл, вирізали отвір для голови і скріплювали поясом, пізніше спинку і передню частину сорочки стали зшивати і додали рукави. У давнину як перша пелюшка синові служила сорочка батька, а дочки - сорочка матері. Вона служила оберігом, захистом від злих сил. З цієї ж причини сорочки хлопчикам та дівчаткам шили не з нового полотна, а зі старого одягу батьків. У чоловіків довжина сорочки була нижчою за коліна, у жінок – до самих п'ят. Поверх нижньої грубої сорочки у свята одягали верхню із тонкого полотна. Білий колір полотна вважався жалобним, тож сорочку прикрашали вишивками. Візерунки розташовували по краю подола, рукавів, ворота, над згинами рук, уздовж швів і бічних розрізів як обереги. Сенс візерунка мав відповідати виду робіт (у полі, по будинку), міняли візерунки, пришиваючи їх до подолу сорочки. Дівочий костюм був скромнішим, ніж у заміжньої жінки. Розрізнявся і головними уборами. Волосся дівчини заплітало в коси, на голову одягали стрічку або вінець. Заміжні жінки не могли ходити з непокритою головою поза домом, волосся прибирали під головний убір. Доповнював костюмпояс-оберег. Роль пояса велика у різних обрядах, дівчата готували пояси як посаг. Старовинний жіночий костюм можна розділити на два типи: південноукраїнський та північноукраїнський.

краса

відкритий
Південноукраїнський комплекс відрізнявся наявністюпоневи,передника-фіранки, поверх яких одягалинавершник. Головні убори:сорока, кичка. Для північноукраїнського комплексу характернийсарафан, душогрея чи єпанечка. Головний убір:кокошник. Колір - одна з головних емоційно-образних характеристик костюма. На Русі «червоний» означало і"Вродливий". "Червона дівчина" - ошатна, красива. Основні кольори народного костюма – червоний, синій, зелений, малиновий. Але, коли наступало свято, на жінок була величезна різноманітність нарядів та прикрас до них. Готуючи святкову жіночу сорочку, сільські майстрині намагалися показати все, на що вони здатні. Рукава, комір, плечі та поділ сорочки прикрашалися вишивкою та дрібною аплікацією у вигляді геометричного орнаменту. Рубаху підперезували поясом. У народі казали, що без пояса ходитиме гріх. Пояс весь був прикрашений символами, що володіють захисними властивостями, але і без них він був коло і був берегом. Після сорочки розшивали, прикрашали, і вони стали називатися сарафанами. Святкові сарафани і сорочки високо цінувалися, їх берегли, одягали на найбільші свята кілька разів на рік і передавали у спадок. Одяг прикрашали вишивкою, візерунковим ткацтвом, різними нашивками, використовували річкові перли та рубаний перламутр. Образ української красуні не міг вважатися повним без головного убору. Найпоширенішим головним убором дівчини була хустка. За старих часів дівчата могли також прикрашати голову стрічкою, а у свята одягали головні убори різної форми: і плоскі, і ажурні з прорізами, з зубцями. (Презентація головних уборів).

Розмова:

Лекція:

урок
Учитель: Ці головні убори були з відкритим верхом, їх розшивали золотою ниткою, а по чолі спускали на лоб піднизи ажурного плетіння з річкових перлів (у вигляді сітки). Його видобували в чистих північних річках і часто використовували для оздоблення головних уборів. Народні головні убори прикрашали рясні - підвіски у формі вертикальних смуг, що опускалися від кокошника вниз. В орнаментах рясен знайшли відображення 2 теми:небо (птахи) і родючість (насіння, паростки, квіти, дерева, квадрати з точками) До ряс підвішували колти із зображенням русалок, семарглов і грифонів, які вважалися посередниками між небом і землею. Області доходили до плечей жінки, звисаючи з кутів кокошника; колти доходили до грудей. Багата велика хустка - убрус - заміжня жінка одягала поверх кокошника, вони за своєю формою нагадували курочку, що розпушилася, півмісяць, царський вінець або мати іншу форму. Деталі сороки називаються "крила" і "хвіст", а в орнаментах вишивки головних уборів часто зустрічаються зображення птахів. Назва кокошника також перегукується з ім'ям пернатого: кокош - півень.

ІІІ. Практична робота

Вчитель роздає заготівлі хлопцям (кокошники, вирізані із білого картону). Пояснює, які кольори потрібно використовувати при розписі кокошника (жовтий, червоний, помаранчевий та ін.). - Чому? (Бо це теплі кольори, кольори сонця, світла, радості, кольори яскраві, святкові). Учитель пропонує розглянути елементи розпису кокошників. Кокошники мають різні орнаменти та форму. Уважно їх розглядаємо. При виконанні ескізу кокошника необхідно дотримуватися симетрії, щоб зберегти рівновагу між елементами кокошника. При виборі малюнка орнаменту використовуйте свою уяву та фантазію. Учитель пропонує хлопцям використовувати квітковий орнамент, т.к. квіти – це вісники весни. Незабаром масляна, будимо, зиму проводжати – весну зустрічати. Щоб створений вами орнамент кокошника був цікавим, використовуйте лінії. Лінії бувають: пряма, суцільна, хвиляста, зигзаг, переривчаста

Виконання робіт

Під звуковий супровід хлопці спочатку виконують ескіз кокошника олівцем, а потім приступають до нього.розпису.

IV. Проводиться аналіз виконаних робіт. Роботи оцінюються

V. Підбивається підсумок уроку:

  • Що нового ви сьогодні дізналися на уроці?
  • З якими деталями українського народного вбрання ви сьогодні познайомилися?
  • Які форми головних уборів ви знаєте?
  • Як прикрашали головні убори?
  • Який орнамент використовується для зображення кокошника?