Відкритий урок з предмету - Світ навколо нас

Цілі:

  • систематизувати та узагальнити знання учнів у розділі «Що і хто?»;
  • вчити класифікувати предмети щодо їх призначення;
  • розвивати мислення, увагу, взаємодопомогу, взаємодопомогу.

Обладнання:

  • Малюнки: космічних кораблів, інопланетян, школи, сузір'я, дерев, домашніх та диких тварин, неіснуючої тварини, річки з рибками, будиночки мурашки.
  • Глобус.
  • Плакат: Сонячна система.
  • Небезпечні предмети: ножиці, голка, сірники, ліки.
  • Ілюстрація: прапор, герб, гімн.
  • Роздатковий матеріал: зірки, шишки ялини та сосни, куля, куб, конус, конверти з картками, кольорові смужки.

I. Організаційний момент (вітання, готовність до уроку)

II. Актуалізація знань

- Хлопці, як називається наш урок? - Що ми робимо на цьому уроці? - А хотілося б вам дізнатися ще що-небудь цікаве? - Тема нашого уроку: Повторення вивченого за розділом: "Що і хто?". Ми повторимо вивчений матеріал, а працюватимемо сьогодні у групах. – Хлопці, а ви любите подорожувати? - На чому ви подорожували? — А от на космічному кораблі хтось подорожував?

III. Систематизація та узагальнення знань у розділі «Що і хто?»

1. – Сьогодні ми вирушимо у подорож на космічному кораблі, але спочатку наш екіпаж розділимо на групи та виберемо капітана. Готові?! – Зайняти посадкові місця, пристебнути ремені, що утримують. Починаємо зворотний відлік. Хором: 10-9-8-7-6-5-4-3-2-1 - пуск! (Музика). - Хлопці, ми з вами у Всесвіті. Подивіться, скільки довкола всього цікавого: Сонце, планети. - А осьце що таке сяє вдалині?

Розсипалося на ніч зерно Глянули вранці – немає нічого (Зірки)

– Чому зірки здаються нам такими маленькими? - А як називаються скупчення зірок? (Сузір'я) – Згадайте, яке сузір'я схоже на ківш? (Велика Ведмедиця) - Скільки яскравих зірочок ми бачимо в ньому? (7) – Зі зірок, які у вас на столах, я пропоную вам скласти сузір'я Великої Ведмедиці.

Практична робота (складають сузір'я, перевірка правильності за моїм малюнком)

2. – Хлопці, подивіться, що це там таке блискуче та незвичайне.

(Звучить музика. З'являється НЛО)

- Як ви вважаєте, хто це? - Що, що? Хлопці, вони щось кажуть. (Вчитель підходить до дошки, де висять намальовані інопланетяни) - Вони сказали, що летять з планети Марс (показую планету на плакаті) і хочуть познайомитися з нашою планетою, побувати у нас у школі і потрапити до нас на урок. Ну як, хлопці, візьмемо їх? (Так) – Ми візьмемо вас із собою на нашу планету, покажемо нашу країну, школу. - Хлопці, наші друзі не знають, як називається наша планета. Давайте ми їм розповімо. - Як називається наша планета? (Земля) - А як називають усіх жителів нашої планети? (Земляни)

Практична робота. Виберіть із предметів, які у вас лежать на столах той, на який схожа Земля (Куля)

– Як називається модель нашої планети? (Глобус) (Показую)

3.– Хлопці нашого корабля закінчується паливо. Ми мусимо приземлитися на нашу планету. – Але ми повинні приземлитися в тій країні, в якій живемо. Чи готові? Пристебнути ремені! Йдемо на посадку... - Як називається наша країна? (Україна) – Назвіть столицю нашої країни. (Москва) – Кожна держава має свої символи. У нашої країни вони такожє. - Це герб, гімн, прапор. (Показую) – Пропоную вам із кольорових смужок скласти прапор нашої країни.

Практична робота (складають прапор із кольорових смужок, перевірка правильності)

4.– А тепер разом з нашими друзями ми здійснимо невелику подорож країною.

(Звучить фонограма зі звуками лісу)

- Це де ми з вами опинилися? (У лісі) - Давайте прогуляємося лісом.

(На тлі музики читання вірша вчителем)

Привіт, ліс, дрімучий ліс, Повний казок і чудес! Ти про що шумиш листям Вночі темною, грозовою? 10 Що там шепочеш на зорі, 10 Весь у росі, як у сріблі? Хто в глушині твоїй таїться? Що за звір? Який птах? Все відкрий, не приховай: Ти ж бачиш - ми свої!

- Відгадайте, хлопці, ви зараз мої загадки:

(Малюнки ялинки, сосни)

- Її завжди в лісі знайдеш. Підемо гуляти і зустрінемо: Варта колюча як їжак, Зимою в сукні літній (Ялина)

- У мене довша голка, Чим у ялинки. Дуже прямо я зростаю У висоту. Якщо я не на узліссі, Гілки тільки на маківці. (Сосна)

- Подивіться на гілки дерев і скажіть, які це дерева? Чому?

Практична робота. У вас на столах є шишки ялини та сосни. Розгляньте їх, порадьтеся, а потім покажіть шишку ялини, сосни.

5.– Подивіться, скільки тут птахів та звірів! - Але щось тут не так. - Які тварини опинилися тут випадково? Чому? (Домашні) – Хлопці, а може, ми з вами виправимо цю ситуацію? (Так)

Практична робота. У вас є конверти з картками. На картках намальовані тварини. Вам треба розкласти картки на дві групи та пояснити ваше рішення.

(Групують картки, обґрунтовують свій вибір, яна дошці прибираю картинки, але навмисне залишаю одну домашню тварину)

- Я теж прибрала зайві картинки (діти доводять, що домашня тварина). Молодці! Впоралися із завданням! – А тепер ще складніше завдання для вас:

6. Ігровий момент на увагу

– Один недбайливий художник намалював ось таку тварину:

Я дивлюся, – очам не вірю: Що за птахи? Що за звірі? Чи кінь; Чи слон? Чи казковий дракон? Я дивлюся на другу добу, Не знайду ні пса, ні качки... Допоможіть мені швидше, Поясніть мені звірів!

(Називають звірів на картинці) Молодці, хлопці!

7. – Добре, хлопці, у лісі. Чисте повітря, спів птахів, шелест листя. М'який мох під ногами немов килим. І ми легко по ньому ступаємо. - Ой! Щось блищить попереду. Що це?

Тече, тече – не витікає, біжить, біжить – не вибіжить. (Річка)

У батьків і діток Весь одяг із монеток. (Риба)

Плаваю під містком І виляю хвостиком...

– Вгадайте, назви яких риб сховані у загадках?

На дні, де тихо і темно, лежить вусата колода. (Сом)

Майстер шубу собі пошив, голки вийняти забув. (Йорш)

Небезпечніша за всіх у річці вона! Хитра, ненажерлива, сильна. (Щука)

– Як одним словом ми назвемо цих риб? (Річкові) – А як називають риб, які живуть у морі? (Морські) – Назвіть морських риб. (Діти наводять приклади)

8. Ну ось. Відпочили ми з вами біля річки і підемо далі. - Подивіться, який цікавий будинок. Як він називається? (Мурашник) - Може, постукаємо? (Так)

(Вчитель стукає і відчиняє двері будиночка)

- Та це ж Мурашка! - Що ж ми бачимо? - Якщо речі не лежать у порядку, як ми це назвемо? (Безлад) – Допоможемонавести Мурахо порядок? (Так)

Практична робота. - У вас на столах є конверти з картками. Я пропоную вам із групи предметів прибрати зайві та обґрунтувати свій вибір (посуд – одяг).

– Які предмети у будинку можуть бути небезпечними? (Наводять приклади) - Багато небезпечних предметів, а ось деякі з них. (Показую) - Давайте розповімо про них нашим друзям і навчимо їх правильно з ними поводитися.

(Учитель показує небезпечний предмет, а учень каже правило)

- Я думаю, що наші друзі і ви запам'ятаєте ці правила і намагатиметеся їх виконувати. - Хлопці, нам час прощатися з Мурашкою і йти далі. - До побачення, Мурахо!

9. – А що це там попереду? (Наша школа). - На якій вулиці знаходиться наша школа? (Гаджієва) - Які ви ще знаєте вулиці нашого міста? (Називають) - Давайте запросимо наших друзів до нас у клас, і проведемо для них маленький урок, на якому ми розповімо про наше місто. - Як називається наше місто? (Полярний) – Які є визначні пам'ятки у нашому місті? (Морська душа, музеї, Свято-Микільський храм, школа №1, циркульний будинок…) – А вам подобається наше місто?

(Діти читають 2-3 вірші про місто.)

– Наші друзі отримали сигнал із планети Марс про те, що їм час повертатися на свою планету. Я думаю, що вони обов'язково розкажуть про все, що довідалися своїм друзям. Марсіани кажуть, що їм дуже сподобалося мандрувати з нами. – Давайте побажаємо їм удачі. - До побачення!

IV. Підбиття підсумків уроку

- А вам, хлопці, сподобалася наша подорож? - Подивіться, як багато знань ви отримали при знайомстві з темами в розділі «Що і хто?». - Що вам найбільше сподобалося? – Хто вважає, що він працював на уроцідуже добре?