Заборона на фотографування та ведення відеозйомки
Зміст
Правові основи [ ]
Ведення зйомки представником ЗМІ []
Важливо!Відповідно до статті 49 Закону про ЗМІ журналіст при отриманні інформації від посадових осіб та громадян повинен попереджати їх про зйомку.
Ведення зйомки спостерігачами [ ]
Цей матеріал частково застарів.
Відобразити поточний стан закону
Ведення зйомки членами комісії та ін. []
частина 4 статті 29 Конституції України 4. Кожен має право вільно шукати, отримувати, передавати, провадити та поширювати інформацію будь-яким законним способом. Перелік відомостей, що становлять державну таємницю, визначається федеральним законом.
(Доцільніше посилатися на «Робочий блокнот», оскільки Інструкція містить і не засноване на законі твердження про фіксовану точку зйомки.)
Контраргументи [ ]
Типовими аргументами при спробі обмеження зйомки є посилання на охорону приватного життя і на персональні дані.
Цивільний кодекс справді передбачає охорону зображення громадянина:
Стаття 152.1.Охорона зображення громадянина
Як можна бачити з процитованого тексту, по-перше, обмеження стосуються не зйомки, а лише подальшого розповсюдження знімків, а по-друге, до зйомки на виборчій дільниці і це обмеження не застосовується; обмеження тут діють лише на «поширення» «портретної» зйомки.
Щодо закону про персональні дані, то він взагалі не поширюється на правовідносини, пов'язані зі зйомкою на ділянці:
Стаття 1.Сфера дії цього Закону
1. Цим Федеральним законом регулюються відносини, пов'язані з обробкою персональних даних, що здійснюється федеральнимиорганами державної влади, органами державної влади суб'єктів України, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, іншими муніципальними органами (далі - муніципальні органи), юридичними особами та фізичними особами з використанням засобів автоматизації, у тому числі в інформаційно- телекомунікаційних мереж, або без використання таких засобів, якщо обробка персональних даних без використання таких засобів відповідає характеру дій (операцій), що здійснюються з персональними даними з використанням засобів автоматизації, тобто дозволяє здійснювати відповідно до заданого алгоритму пошук персональних даних, зафіксованих на матеріальному носії та персональних даних, що містяться в картотеках або інших систематизованих зборах, та (або) доступ до таких персональних даних.
Регіональні та місцеві норми [ ]
- заборона на зйомку спостерігачами (право знімати залишено лише за представниками ЗМІ), заборону на зйомку членами комісій з ПСГ (за збереження права на зйомку за журналістами та спостерігачами);
- встановлення дільничної комісією фіксованої точки, з якої дозволено зйомку;
- і навіть заборона спрямовувати об'єктив камери на окремого виборця чи члена комісії або встановлення мінімальної відстані для зйомки.
Проте ні обласні виборчкоми, ні сама ЦВК немає права встановлювати обмеження понад введених федеральним законом [3] .
Саратівська область [ ]
Костромська область [ ]
Частина друга статті 132 Виборчого кодексу Костромської області закріплює право на зйомку процесу підрахунку за всіма особами, які мають право бути присутніми під час підрахунку.
Практичнірекомендації [ ]
Про намір вести зйомку бажано попередити голову (секретаря) комісії у момент прибуття на дільницю (хорошою практикою є включення згадки про намір вести зйомку на вимогу про надання протоколу).
У процесі спостереження слід утримуватися:
- від зйомки виборчих бюлетенів у руках виборців, а також виборчих кабін у період перебування там виборців — якщо може виникнути припущення, що таким чином ви порушуєте таємницю голосування;
- від зйомки списків виборців, особистих документів;
- від надмірно «пильної» чи тривалої зйомки окремих осіб.
Зверніть увагу, що конфлікти навколо зйомки в більшості випадків не пов'язані з наміром комісії займатися фальсифікаціями: багатьом (особливо жінкам) постійно перебувати під об'єктивом. Тому доброзичливі пояснення, що зйомка не має на меті вивужування «смажених фактів», що вона не призначена для висміювання чи цілеспрямованого пошуку «криміналу» у діяльності комісії, можуть значно знизити напруженість та вирішити питання про зйомку мирним шляхом.
Якщо конструктивно вирішити питання про зйомку не вдається, то оптимальніше вручити камеру колезі, який має статус представника ЗМІ та спробувати зняти конфлікт у такому варіанті: право представника ЗМІ передбачено в законі чіткіше і тому викликає менше заперечень (див. вище).
У ситуації, коли вжиті вами кроки щодо усунення конфлікту не дали результату, у вас є кілька варіантів подальших дій:
- здійснювати зйомку, не звертаючи уваги на заперечення (Увага! Якщо з претензіями до вас звертається поліцейський, то не звертати на нього увагине рекомендується, потрібно аргументовано пояснити, чому вимоги, що пред'являються до вас, незаконні);
- подати скаргу та/або вимагати письмового рішення комісії;
- викликати вбрання поліції.
Конкретний варіант (або їх комбінацію) вам потрібно вибирати виходячи з ситуації.
Стаття 5.6.Порушення прав члена виборчої комісії, комісії референдуму, спостерігача, іноземного (міжнародного) спостерігача, довіреної особи або уповноваженого представника кандидата, виборчого об'єднання, члена або уповноваженого представника ініціативної групи з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму або представника засобу масової інформації
1. Порушення прав члена виборчої комісії, комісії референдуму, спостерігача, іноземного (міжнародного) спостерігача, довіреної особи чи уповноваженого представника кандидата, виборчого об'єднання, члена чи уповноваженого представника ініціативної групи з проведення референдуму, іншої групи учасників референдуму чи представника засобу масової інформації на здійснення спостереження та на своєчасне отримання інформації та копій виборчих документів, документів референдуму, отримання яких передбачено законом, — тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на посадових осіб - від однієї тисячі до двох тисяч карбованців.
Таке рішення краще ухвалювати після консультацій зі штабом. Якщо на ділянці немає інших колег зі спостереження, або їх недостатньо (наприклад, очікується виїзд для голосування поза приміщенням, за яким важливо поспостерігати), то при прийнятті рішення слід враховувати, що наряд поліції, що прибув за викликом, відверне вас від вашого головного заняття якмінімум на 30-40 хвилин, а як максимум - на кілька годин.
Зразковий текст скарги (природно, він може змінюватись з урахуванням статусу учасника спостереження та конкретних обставин конфлікту):
До дільничної виборчої комісії №___
від(статус)(ініціали, прізвище)
Відповідно до п. 4 ст. 20 зазначеного закону прошу комісію розглянути цю заяву негайно, у моїй присутності, ухвалити вмотивоване рішення по суті питання, видати мені завірену копію рішення та додати звернення та рішення до протоколу про підсумки голосування.