Життя в ім’я кохання
Науково-освітній портал морально-духовного навчання та виховання
Фестиваль педагогічних ідей

Цінність: кохання.
Якості: ціннісне ставлення до життя, доброзичливість, повага до близьких, відповідальність за свої вчинки.
Мета: розширення ціннісних уявлень учнів про кохання через розкриття значення понять «життя», «сенс життя».
Завдання:
- розширювати уявлення учнів про цінність кохання у житті;
- розвивати ціннісні орієнтації учнів, що допомагають набути сенсу життя;
- виховувати прагнення учнів сприймати світ із любов'ю та вміння радіти життю.
Ресурси: роздавальний матеріал для учнів, аудіозапис мелодії для позитивного настрою, музичної композиції "Токката" П. Моріа.
Хід уроку
Позитивний настрій (щастя)
Учитель: Хлопці, уявіть ясний літній день. Ви знаходитесь на сонячній галявині. Під ногами у вас шовковиста трава. Над квітами умиротворено дзижчать бджоли. Прозоре повітря вільно проникає у легені, насичуючи тіло умиротворенням та спокоєм. Легкий вітерець ніжно пестить шкіру, перебирає волосся. Шкіра стає гладкою, чистою та пружною. Волосся вбирає силу вітерця.
Тепле сонечко м'яко стосується вашого тіла. Світло сонечка вливається у всі клітини тіла. Клітини тіла насичуються життєвою силою та радістю. Золота сонячна життєва сила просочує шкіру, органи, тканини тіла.
Сила Сонця відновлює ваше тіло, робить його здоровим, витривалим, гарним, легким, радісним.
Ви бачите на тлі синього неба легкі пухнасті хмари. Це хмари здоров'я тащастя. Ваше тіло, насичене сонячним світлом, стає все легшим та легшим. Ви піднімаєтеся до хмар і занурюєтеся в одну з них. Ви відчуваєте, яка хмара м'яка, пухнаста, легка і ніжна. Ніжна приємна хмара легко проникає у ваше сонячне тіло, насичуючи його умиротворенням та щастям. Хмара дарує вашому тілу здоров'я та гармонію. Щастя проникає у ваше тіло, насичуючи його сяйвом та красою.
Оголошення теми уроку
Вчитель з виразом читає вірш М. Рачкова (див. Підручник самопізнання для 7 кл., Стор. 140).
Зумій подолати перепони,
І біль, і примарний успіх.
Живи, не вимагаючи нагороди
За свій вчинок заради всіх.
Ще сумом світ застуджений,
Нишком нишпорить біда.
Ти маєш бути комусь потрібен
Завжди – як хліб чи вода.
Бути добрим треба за звичкою,
Не за розрахунком. Пригодься
Хоча б маленькій синочці –
Пусти її з клітки вгору.
Вчитель запитує: Як ви думаєте, кому ми потрібні? (Відповіді учнів) Потім пропонує учням подумати над змістом віршованих рядків і спробувати сформулювати тему уроку. (Відповіді учнів)
Коментар вчителя: Хлопці, сьогодні ми поговоримо про те, чому любов така важлива в житті кожної людини. Вчимося сприймати мир з любов'ю і радіти життю.
Вправа
Вчитель зачитує учням визначення висловлювання великих людей про цінність «кохання»:
• Кохання – це безцінний дар. Це єдина річ, яку ми можемо подарувати, і все ж таки вона в тебе залишається. (Л.Н. Толстой)
• Любити – означає бачити людину такою, якою її задумав Бог. (Ф.М. Достоєвський)
• Любов – це змагання у тому, хто принесе один одному більше радості.(Стендаль)
• Любити – значить бажати іншому того, що вважаєш за благо, і бажати притому не заради себе, але заради того, кого любиш, і намагатися якомога доставити йому це благо. (Арістотель)
• Кохання всесильне! Немає на землі ні горя - вище кари її, ні щастя - вище насолоди служити їй. (У. Шекспір)
• Любов – це світильник, що освітлює Всесвіт; без світла любові земля перетворилася б на безплідну пустелю, а людина – на жменю пилу. (М. Бреддон)
Вчитель пропонує учням самостійно сформулювати своє визначення кохання та записати його на заздалегідь приготовлених фігурках голубів. (Учні зачитують свої визначення кохання та прикріплюють фігурки голубів до дошки.)
Далі вчитель пропонує учням прослухати визначення кохання, взяте з тлумачного словника Т.В. Єфремової: Почуття глибокої прихильності, відданості будь-кому, чомусь, засноване на спільності інтересів, ідеалів, на готовності віддати свої сили спільній справі або порятунку, збереженню будь-кого, чого-небудь.
Читання
Вчитель текст «Сім таємниць життя» (див. Підручник самопізнання для 7 кл., Стор. 140-144) із застосуванням методу «фішбоун» («кісточка риби»). Він читає три перші абзаци, а далі учням ставить запитання:
• Навіщо Старший відправив юнаків та дівчат у дорогу? (Відповіді учнів).
(Учні записують проблему на голові риби.)
Творча діяльність, групова робота
Вчитель пропонує на верхніх кісточках риби написати символи семи таємниць життя, про які учні дізналися з тексту, на нижніх кісточках – таємниці. Перша група знаходить і виписує перші чотири символи і таємниці, друга група - три, що залишилися.
Далі кожна група формулює висновок, відповідаючи питанням: Чому людина відповідає завсе живе? Висновок записується на хвості риби. Спікери гуртів презентують свої відповіді.
Коментар вчителя: Кохання – це найвищий сенс життя людини. Вона здатна тримати воєдино заповітні таємниці та основи життя, про які ви дізналися з тексту. Людина відповідає за життя навколо в ім'я кохання.
Розминка
Вчитель пропонує учням стати у коло.
Учитель: Діти, якщо люди з любов'ю ставляться один до одного, то це завжди приносить їм радість. Пропоную вам передати радість по ланцюжку. Робити це потрібно швидко та обережно.
Вчитель називає слово «радість», учні передають її у вигляді посмішки, лагідного дотику, дружнього потиску рук, доброго слова, побажання, дружніх обіймів, подарунка, компліменту, освідчення в коханні і т.д.
Позитивний вислів (цитата уроку)
Як роботи з цитатою уроку учням необхідно підкреслити кожну третю літеру в запропонованому рядку і з цих літер скласти речення.
А і л н ю о к б ш а о р о в ч ь – з ж е ю т р н о к и з я р а н о м і о г у т т б а ю с і л м с і т л е р у б с ж і т е м о н о г і у в е. (Кохання – це турбота і служіння.)
Питання для обговорення:
- Як ви розумієте сенс цього висловлювання?
Гра «Як ви думаєте?»
(Звучить композиція Поля Моріа "Токката".)
Вчитель запрошує учнів взяти участь у грі під назвою "Як ви думаєте?" і пояснює зміст гри. Кожна група отримує поле з трьома секторами: «ніколи», «іноді», «завжди» та картки з висловлюваннями:
1. Кохання потрібне людині, тому що без неї не можна прожити.
2. Кохання без прощення та розуміння недовговічне.
3. Якщо з любов'ю братися за справу, вона зможе зробити будь-яку роботу радісною, а не важкою.
4. Любов до людини залежить від її віку, національності, зовнішності.
5. Кохання ніколи не закінчується. Вона може стати менш сильною, але ніколи не піде безвісти.
6. Людина, яка любить, вибачить завдану образу.
7. Нерозділене кохання сварить людей і робить їх жорстокими.
8. Щоб кохання було щасливим, потрібні ще й матеріальні блага.
9. Кохання здатне розтопити навіть найчерствіші серця.
Учні читають картки та кладуть їх на певний сектор. Якщо хтось не погоджується, картка переміщається на інше поле. Кожен учень пояснює свій вибір. Гравці намагаються досягти компромісу.
Рефлексія
Вчитель виразно читає вірш Едуарда Асадова, у якому йдеться про важливість сприйняття світу з любов'ю.
Слово про кохання
Любити – це насамперед віддавати. Любити – значить свої почуття, як річку, З весняною щедрістю розплескати На радість близькій людині.
Любити - це тільки очі відкрити І відразу подумати ще із зорею: Ну чим би порадувати, обдарувати Того, кого ти любиш усією душею?!
Любити - означає пристрасно вести бої За вірність і словом, і кожним поглядом, Щоб були серця до кінця свої І в горі, і в радості завжди поруч.
А чи чекає кохання? Ну, звичайно, чекає! І ніжності чекає, і тепла, але тільки Підрахунків бухгалтерських не веде: Віддано стільки, взято стільки.
Кохання не скарбничка в шафі. Пісні не властиво замикатися. Любити - це з радістю відгукуватися
На все гаразд на землі!
Питання для обговорення:
Вчитель пропонує кожній групі учнів усно виробити правила любові, використовуючи висловлювання з вірша.
Коментар вчителя: Любовє найвищою цінністю у житті кожної людини та людства в цілому. Виявляючи почуття відповідальності за мир і злагоду у взаєминах з людьми, за щастя та добробут рідних та близьких, за збереження гармонії в природі, ми відчуваємо любов. Це почуття є основою життя землі.
Домашнє завдання
Як домашнє завдання вчитель пропонує учням виготовити вдома паперові різнокольорові квіти з чотирма пелюстками. У центрі квітки необхідно написати своє ім'я, а на пелюстках вказати:
• річ, яка мені подобається;
• заняття, яке мені подобається;
• людина, яку я дуже люблю;
Прикінцева хвилина уроку
Вчитель дарує учням вірш Омара Хайама, дякує семикласникам за участь на уроці і прощається до наступної зустрічі.
Найперш за все - Любов,
У пісні молодості перше слово – Любов.
О, необізнаний у світі Любові бідолашного,
Знай, що всього нашого життя основа – Любов!