Зовнішні сили Землі - Літосфера - Географічна оболонка та її складові - І СЕМЕСТР - ГЕОГРАФІЯ
І СЕМЕСТР
РОЗДІЛ III
Урок 26. Зовнішні сили Землі
Мета: ознайомити учнів із зовнішніми процесами, що впливають на земну кору; формувати в учнів науковий погляд на літосферу; виховувати почуття дбайливого господаря та охоронця природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична мапа світу, атласи.
I. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Гра «розірвання ланцюга» (учні послідовно відповідають один за одним).
1. Що розуміють під внутрішніми силами Землі?
2. Як називаються блоки, у тому числі складається літосфера?
3. З якою швидкістю рухаються літосферні плити?
4. Які відбуваються рухи літосферних плит щодо один одного?
5. Що являє собою повільний вертикальний рух літосфери?
6. Що відбувається, коли плити рухаються назустріч одна одній?
7. Що є причиною землетрусів?
8. Що таке гіпоцентр?
9. Що таке епіцентр?
10. У чому вимірюється сила землетрусів?
11. Як часто Землі відбуваються землетрусу?
12. Де найчастіше бувають землетруси?
13. У яких районах України можливі землетруси?
14. Що таке цунамі?
15. Як називається прилад, який фіксує землетрус?
16. Що таке магматизм?
17. Які види магматизму ви знаєте?
18. Що таке лава?
19. Що таке жерло вулкана?
20. Які вулкани називаються згаслими?
21. Назвати найвищий діючий вулкан.
22. Що таке гейзер?
23. Хто висунув гіпотезу дрейфу материків?
24. Назвати найбільші літосферні плити.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальноїдіяльності
Сьогодні ми познайомимося із зовнішніми силами Землі та з тим, яким чином вони діють – творчо чи руйнівно.
І V . Вивчення нового матеріалу
Зовнішні процеси обумовлені такими явищами та процесами, як вітер, зміна температур, текуча вода (постійні та тимчасові потоки), льодовики, морський прибій, життєдіяльність рослин та тварин.
Робота зі словником. Вивітрювання - це руйнування та зміна гірських порід під впливом коливань температури повітря, вологи та живих організмів.
Завдання (робота у групах). Підготувати та доповісти інформацію про один вид вивітрювання.
Яке вивітрювання відбувається:
1) Під дією водяних розчинів?
2) Внаслідок різкого коливання температури повітря?
3) У процесі взаємодії гірських порід із повітрям та різними розчинами?
4) Під дією бактерій, найпростіших, грибків, лишайників, іншої рослинності та тварин?
5) Без змін у складі гірських порід та мінералів?
6) Зі зміною мінерального складу гірських порід та мінералів?
Відповіді: i-й варіант-2, 1, 2, 3, 1, 2. II-й варіант-5, 4, 5, 1, 4, 5.
Поточні води, тимчасові та постійні, руйнують гірські породи, переносять їх, накопичують в інших місцях. Тимчасові потоки утворюють яри, річкові долини та рівнинні ділянки суші в нижній частині течії.
Яри знищують родючі землі, заважають будівництву. Згодом ерозія послаблюється, яр старіє і перетворюється на балку.
Частина води після дощу просочується в ґрунт і верхні шари земної кори і вже там, під землею, продовжує свою роботу. Підземні текучі води вимивають чи розчиняють окремі гірські породи. У цьому під землею утворюються порожнечі-печери.
Це підземнеЦарство складається з залу каскаду, різних за площею і висотою, які з'єднуються вузькими, а іноді низькими коридорами. Печери прикрашені різноманітними кристалами, схожими на квіти, а також сталактитами та сталагмітами, сталагнатами. Сталактити є натічними мінеральними утвореннями, що нагадують крижані бурульки, які звисають зі стелі (грец. те, що натик по краплині), або стовпи, які ростуть зі статі сталагміти. Іноді бурульки зростаються зі стовпами і утворюють колони - сталагнати. Кристали та натічні форми можуть бути різного кольору, який залежить від речовин, розчинених водою.
Вітер переносить дрібні частинки гірських порід, утворюючи солові форми поверхні (Еол – бог вітру). На піщаних узбережжях водоймищ, у пустелі - дюни та бархани. Надвітряний їх схил пологий, підвітряний - крутий. Вони постійно рухаються, хоча помітити це важко.
Висота пасом з піску досягає в середньому до 70 метрів, високі піщані гряди – 200-300 г – трапляються у найбільшій пустелі світу Сахарі. На Атлантичному узбережжі Франції утворилися дюни, які є найбільшими у Європі. Їхня висота майже 90 м.
На земній кулі існує величезна маса криги, яка перевищує масу води всіх річок, озер, боліт. Льодовики не тільки виорюють, а й шліфують гірські породи, перетворюючи виступи скелі на шатроподібні горби. Весь зруйнований уламковий матеріал – валуни, пісок, глину – льодовик переносить і відкладає у вигляді пагорбів довгих валів, що нагадують залізничні насипи.
Руйнівну роботу моря забезпечують удари хвиль об береги. У результаті березі утворюються ніші, пляжі; іноді вздовж берега намиваються вузькі коси.
Завдання. За фізичною картою України назвати коси вздовж узбережжя Азовського моря.
До форм рельєфу, створених руками людей, відносятьшахти, терикони, кар'єри, штучні куполоподібні пагорби-кургани у місцях стародавніх поховань, сучасні підземні переходи, мости, насипи, канали. За підрахунками вчених площа пустель, що виникли внаслідок діяльності, становить 9 млн. км2. Ще 19 % суші перебуває на межі спустелення, що загрожує більш ніж 100 країн світу.
V. Закріплення нових знань, умінь, навичок