3.9. Доплата допомоги до фактичного заробітку співробітниці
Відкрита громадська правова інформаційна система
Поставити запитання юристу
- Головна ›
- Корисна література ›
- Все про лікарняну та дитячу допомогу ›
- Глава 3. Дитяча допомога та інші виплати за рахунок соцстраху ›
- 3.9. Доплата допомоги до фактичного заробітку співробітниці
3.9. Доплата допомоги до фактичного заробітку співробітниці
3.9. Доплата допомоги до фактичного заробітку співробітниці
Організація, як і у випадку з лікарняними, може доплатити допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами до середнього фактичного заробітку жінці. При цьому середня фактична заробітна плата перевищує встановлений розмір допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, що виплачується із коштів ФСС України. Чи можна зважити на таку доплату при розрахунку податку на прибуток і чи треба нараховувати на цю суму страхові внески.
Перш ніж відповідати це питання, нагадаємо, що обмеження обсягу допомоги з тимчасової непрацездатності відповідає Конституції РФ. Про це ми вже писали. Тож у цьому випадку особливо не відіграє ролі, перевищить доплата максимальний розмір чи ні.
Відповідно до пунктом 15 статті 255 Податкового кодексу України до витрат на оплату праці з метою оподаткування прибутку належать витрати на доплату до фактичного заробітку у разі тимчасової втрати працездатності, встановлену законодавством РФ.
Отже, витрати на доплату до фактичного заробітку у разі тимчасової втрати працездатності враховуються у складі витрат на оплату праці, що зменшують базу оподаткування з податку на прибуток, лише у випадках, коли спеціальними актами законодавства України передбачено обов'язок роботодавця у конкретних випадках здійснювати зазначену доплату.
Таким чином,Трудовий кодекс Україна не встановлює обов'язки роботодавців щодо виплати за рахунок власних коштів понад встановлені обмеження спеціальних доплат до фактичного заробітку у разі тимчасової втрати працездатності, пов'язаної з вагітністю та пологами.
У статті 3 Федерального закону № 255-ФЗ визначено, що фінансування виплати допомоги з тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів застрахованим особам здійснюється за рахунок коштів бюджету ФСС Укаїни, а також за рахунок коштів роботодавця у випадках, передбачених частиною 2 цієї статті.
Відповідно до статті 11 Федерального закону № 255-ФЗ допомога у зв'язку з вагітністю та пологами виплачується застрахованій жінці у розмірі 100% середнього заробітку.
Проте розмір допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами не може перевищувати максимальний розмір допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, встановлений федеральним законом про бюджет ФСС Україна на черговий фінансовий рік.
У статті 13 Федерального закону № 234-ФЗ встановлено, що максимальний розмір допомоги з тимчасової непрацездатності (за винятком допомоги з тимчасової непрацездатності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням) та максимальний розмір допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами за повний календарний місяць не можуть перевищувати максимальний розмір.
Якщо розмір фактично виплачуваної роботодавцем допомоги, обчисленої згідно з трудовим договором, перевищує суму законодавчо встановленого максимального розміру допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, визначеної за повний календарний місяць, платник податків має право з метою оподаткування прибутку врахувати у витратах суму перевищення допомоги, що фактично виплачується, допомоги в часі фактичного (середнього) заробітку надмаксимальним розміром допомоги з тимчасової непрацездатності, що виплачується із коштів ФСС України.
Відповідно до пункту 1 статті 217 Податкового кодексу Україна не підлягає оподаткуванню на доходи фізичних осіб державної допомоги, за винятком допомоги з тимчасової непрацездатності (включаючи допомогу з догляду за хворою дитиною), а також інші виплати та компенсації, що виплачуються відповідно до чинного законодавства . При цьому до посібників, що не підлягають оподаткуванню, належать посібники з безробіття, вагітності та пологів.