Ах, Невський, Всемогутній Невський! », (урок позакласного читання з повісті «Невський проспект»),

позакласного

Тема:«Ах, Невський … Всемогутній Невський!»

(Урок позакласного читання повісті «Невський проспект»)

Мета:проаналізувати повість; показати, як велике сучасне місто з його страшними вдачами губить особистість; дати учням зрозуміти гоголівський «сміх крізь сльози», підготувавши їх до подальшого сприйняття творчості гоголя.

IОрганізаційний момент.

IIЕпіграф на дошці.

Все обман, всі мрії,

Все не те, що здається»

IIIВступне слово вчителя.

Образ північної столиці вперше виник у творчості Гоголя ще в повісті «Ніч перед Різдвом». Картина Петербурга, побачена очима коваля Вакули, відрізняється виразністю.

IV Читання уривка з повісті, присвяченого опису Петербурга («Ніч перед Різдвом»)

Створений у «Петербурзьких повістях» образ міста неодноразово з'явиться в «Мертвих душах».

VТворча історія «Петербурзька повістей»

VIАналіз повісті (робота за групами)

1) Читання уривка «Всемогутній Невський проспект»

2) Пояснення слів та словосполучень.

(Меркантильний інтерес, загальна комунікація Петербурга, фантасмагорія)

- Як би ви назвали цей уривок?

- Як зображено вулицю?

(як жива істота, вона джерело всіх нещасть і злий)

- У який час показано Невський проспект?

(вранці, з 12 години, від двох до трьох годин)

У ці останні години він є парадною вітриною імперії Миколи I. Все на ньому блищить і сяє.

- Прочитайте другий уривок («Головна виставка всіх найкращих творів людини»)

- Хто або щоз'являється на вулиці?

(Не люди, а маски. Бакенбарди, вуса, сукні, хустки, краватки, капелюшки, сюртуки, носи, талії.)

- Зверніть увагу на чудовий сатиричний прийом Гоголя – оголити людське самовдоволення та нікчемність. У модних сюртуках, блискучих мундирах, у тисячах капелюшків, суконь виставляються на огляд читача дворянська пиха, чванство, тупість і вульгарність.

Безпечне ледарство - основна риса цієї вулиці. «Якщо тільки підеш на Невський проспект, як уже пахне одним гнилям».

- Але є й інший бік вулиці. Вона розкривається раннього петербурзького ранку, коли Невський проспект заповнюється зовсім іншими фігурами.

(хлопчаки, мужики, лакеї)

- Повість починається із захопленого гімну Невському проспекту

(немає нічого кращого за Невський проспект); але що далі, то чіткіше звучать сатиричні ноти у тому святковому описі хибно-примарного пишноти.

- Історії, що трапилися з Піскарєвим і Пироговим, - це два головні сюжетні епізоди, дві частини загальної картини Невського проспекту та Петербурга. Вони дають яскраве уявлення про складність картин у Петербурзі, про пильність та гостроту художнього зору письменника.

Розповідь про художника Піскарєва.

- Що є ідеал для Піскарьова?

- Що вразило його у образі дівчини?

- Ким же виявилася дівчина?

Переказ сну Піскарьова.

- Розповісти про багатолюдство зали та про дівчину.

(найкраще одягнена)

У сні Піскарьова Гоголь повернувся до образу привілейованого Петербурга, сюжет будується саме на тому, що на Невському проспекті "все не те, чим здається"

- Як ви ставитеся до Піскарєва?

(його шкода, він мрійник, романтик, він протистояв головній вулиці, її дійсності)

Розповідь про смішну та ганебну історію Пирогова.

- До якого суспільства належить поручик Пирогов?

- Якими талантами «володів Пирогов»?

- У чому полягає «сміливе підприємство» Пирогова?

- Як же поводиться поручик у вирішальному випробуванні його честі, гордості?

(Спочатку обурюється, а потім змирився)

- Що спільного у Піскарьова та Пирогова?

(зовнішня подібність – обидва герої опинилися на Невському проспекті і обоє захопилися)

- Кохання кожен із них розуміє по-своєму. Як?

- Як кожен з них поставився до свого невдалого кохання?

(один цілком виправдав своє прізвище - втішився пиріжками в кондитерській, а інший - як романтик спочатку спробував піти у світ мрій, а потім скінчив життя самогубством)

А ось що про це сказав Бєлінський: «Пирогов та Піскарьов – який контраст. Обидва вони почали в один день, в одну годину переслідування своїх красунь, і як різні для обох були наслідки цих переслідувань! Про який сенс прихований у цьому контрасті! Піскарьов і Пирогов, один у могилі, інший задоволений і щасливий навіть після невдалого тяганини та жахливих побоїв! Так, панове, нудно на цьому світі. »

І тут він робить висновок: «Невський проспект і казка Невського проспекту, яка виявляється грубою реальністю поєднують непоєднуваних – поручика Пирогова та художника Піскарьова».

А Гоголь неодноразово вигукує: «Дивно грає нами доля, дивні події трапляються на Невському проспекті».

Наприкінці повісті Гоголь знову повертається до Невського проспекту, щоб зірвати з нього красиві покриви і висловити всю свою ненависть до капіталістичного міста з його продажністю та байдужістю до всього прекрасного та людини. Петербург у повісті Гоголя постає містом двоїстості. Письменник наголошуєпротиріччя між видимістю його та сутність.

- Звернемося до епіграфа уроку "Все обман, усі мрія, все не те, що здається".

І наприкінці уроку хочеться знову навести слова Бєлінського про своєрідність повістей Гоголя.

«Відмінний характер повістей Гоголя – простота вигадки, народність і комічне одухотворення, що завжди перемагається глибоким почуттям засмучення. Причина всіх цих якостей полягає в одному джерелі: Гоголь - поет, громадянин життя дійсного ... »

Домашнє завдання.Написати мініатюру «Петербург очима героїв Гоголя»