Анатолій Погорельський - Чорна курка, або Підземні жителі

Розділи: Література

Мета уроку:

1) Розвиток навичок виразного читання. 2) Розвиток умінь грамотно та повно давати відповіді на питання 3) Розвиток умінь узагальнювати проаналізований матеріал. 4) Вчити визначати головну думку твору. 5) Робити висновки собі, спостерігаючи вчинками героїв літературної казки.

Терміни: казка, псевдонім, ідея.

Завдання: перед уроком всім прочитати казку, підготувати повідомлення про життя Антонія Погорельського (індивідуальне завдання).

Хід уроку

Слово вчителя

Народна казка відіграла велику роль у розвитку української літератури. Казкові мотиви можна зустріти у рукописних книгах 15-17 століть. Але справді широкий інтерес до фольклору, до історії національної культури виникає в Україні з другої половини 18 століття.

Казкова стихія проникала у всі жанри літератури – поему, повість, роман. Майже всі українські письменники віддавали данину казці: Жуковський та Пушкін, Гоголь та Одоєвський, Толстой та Салтиков – Щедрін, Лєсков та Купрін. Усіх не перерахувати….. Ми з вами прочитали багато чудових книг: це казки Жуковського, казки Пушкіна та Єршова Сьогодні ми познайомимося ще з одним письменником та його твором.

Розповідь про письменника (індивідуальне завдання).

Олексій Олексійович Перовський (1787–1836), український письменник. Збірник романтичних повістей та оповідань «Двійник, або Мої вечори в МалоУкаїні» (1828), казка «Чорна курка, або Підземні жителі» (1829), роман «Монастирка» (1830-33). Олексій Олексійович Перовський взяв собі ім'я Погорельський на честь села Погорельці, де він жив. Він був одним із найосвіченіших людей України, учасником Вітчизняної війни 1812 року. Його казка «Чорна курка, або Підземніжителі» була написана 1829 р. (2009-180 років).

Тест

З запропонованих варіантів виберіть правильну відповідь та підкресліть її.

1. У якому місті знаходився пансіон, у якому навчався Альоша?

а) Москва б) Петербург в) Тверь

2. Що було для Альоші найбільшою втіхою в неділю та у святкові дні, коли він залишався один?

а) читання книг б) прогулянка двором в) сон

3. Що довелося віддати куховарці за порятунок курки?

а) срібні монети б) дорогоцінний камінь в) золота монета

4. Ким була курка Чернушка у Підземному місті?

а) король б) міністр в) конюх

5. Що отримав Альоша у подарунок від короля?

а) рідкісна книга б) конопляне насіння в) монети

6. Скільки разів курка Чернушка приходила вночі до Альоші?

а) двічі б) чотири рази в) шість разів

Ця казка чарівна. Читаємо початок, зберігаючи казковий, старовинний стиль: «Років сорок тому, у Санкт-Петербурзі на Василівському острові, у Першій лінії, жив-був власник чоловічого пансіону…»

Санкт-Петербург. Васильївський острів. Лінія. Пансіон.

Санкт-Петербург. Петро I, здобувши перемогу над шведами в 1702, вирішив закласти в дельті Неви нову фортецю. День, коли приступили до спорудження бастіонів нової фортеці, - 13 (27) травня 1703 - прийнято вважати днем ​​заснування Петербурга, хоча перші значні споруди з'явилися тільки через три-чотири роки. Тому за рішенням уряду України заснування Санкт-Петербурга відзначається в 2003 році.

Васильєвський острів, найбільший острів (1050 га) у дельті Неви, історичний район Санкт-Петербурга.

Лінія - назва кожної сторони вулиці на Василівському острові.

Це все правда. А що тут казкового? (Тільки «жив-був»)

Читаємо опис Стародавнього Петербурга. (Показати ілюстрації міста). Як ви вважаєте, чи міг бути такий детальний опис у народній казці? Якщо ні, то чому?

Хто такий Альоша?

Розповідь про головного героя казки (індивідуальне завдання).

Клас розбивається на групи. Кожній групі подається завдання.

1 група. Альоша у Підземному місті.

1) Чому Альоша не зміг пройти за Чорнушкою до підземного царства в першу ніч? 2) Що побачив Альоша в підземному царстві? (Знайти опис у казці) 3) Яке бажання Альоші виконав король підземних жителів? 4) Шлях Альоші в підземне царство. Відновити маршрут: передня, сіни, старенькі покої, великий сірий папуга з червоним хвостом. Сіра кішка, сходи, зали, лицарі фарфорові китайські ляльки, переходи та коридори

2 група. Альоша та Чернушка.

1) Про що попросила Чорна курка Альошу, коли той побував у Підземному світі? Що означає бути скромним? 2) Порятунок Чернушки. 3) Чи порушив Альоша умову, поставлену Чорнушкою на початку казки? Як це відбулося? 4) Чому через зраду Альоші постраждав саме міністр?

3 група. Життя Альоші після подарунка короля.

1) Як почувається Альоша спочатку після подарунка короля? 2) Як поводиться Альоша в наступні дні? 3) Що сталося, коли Альоша втратив конопляне насіння?

4 група. Характер Альоші.

Узагальнення. Спільна робота всіх груп.

Чи схожий Альоша на героїв народних чарівних казок? Чи позитивний він герой чи негативний? Чи бувають такі герої у народних казках?

Чи приносять Альоші радість успіхи, до досягнень яких він не докладає жодних зусиль? (Альоша забув про найголовніше: все на світідається людині працею. Знання, здобуті працею, не можна відібрати в людини. Вони йому на користь.)

Як скінчилася казка? (Альоша повертається до життя, до самого себе.)

Який урок засвоїв Альоша з цієї історії? (Людина має бути благородною, повинна вміти прощати. Тільки здобуте власною працею може приносити радість та щастя.)

Історія Альоші та курки Чернушки (міністра підземного королівства) повчальна. Але гідність казки у її повчальному сюжеті, а й у поетичності того чарівного світу, куди потрапляє хлопчик.

Яких законів чарівної казки дотримано тут? (Чарівний засіб – насіння; помічник дарувальник – Чорна курка; Підземне царство та його мешканці.)

Домашнє завдання: твір-мініатюра на тему: «Найсильніший і наймудріший урок».

Список літератури

1. Коровіна В. Я., Журавльов В. П., Коровін В. І. підручник "Література 5 клас" Москва "Освіта", 2007.

2. Тур'янська Б. І., Комісарова Є. В. Література у 5 класі. Книжка для вчителів; Москва "Українське слово", 2000.

3. Шаталова О. В. Дидактичні матеріали з літератури; до підручника «Література. 5 клас» В. Я. Коровіна та ін. (М.: Просвітництво) – Видавництво «Іспит» Москва-2007.