Бджоли, конспект заняття з ознайомлення з природою для старшої групи
Конспект інтегрованого заняття з рідної природи та конструювання з паперу у старшій групі, тема «Бджоли»
Цілі заняття:
Продовжити знайомство дітей з особливостями життя бджіл та природних взаємозв'язках. Вчити дітей цілеспрямовано приєднувати новий матеріал до вже наявних знань. Ввести в активний словник слова: вулик, нектар, запилення, стільники, пасіка, пасічник. Продовжувати вчити дітей давати аргументовані відповіді питання. Розвивати критичність мислення, активізувати пізнавальні здібності дітей. Закріпити навички та вміння конструювання з паперу. Виховувати допитливість, інтерес до живої природи.
Обладнання:
Картинки: бджола, квітка, мед, ліки, дощ, вулик, квітучий луг, стільники, лапки зі щіточками, пасічник, торт, зима. Сигнальні картки зеленого та жовтого кольору. Куб із картинками на гранях. Вінки їхніх штучних квітів, обручі-«вулки», шапка-маска ведмедя. Заготовки для виготовлення бджоли, нитки, шило, чорні маркери. Устаткування для конструювання із паперу. Посуд та продукти харчування для чаювання.


Бджоли на квітах

Хід заняття:
Хлопці, зараз ми з вами поговоримо про мешканців пасіки. Що таке пасіка? За старих часів пасіку називали «бджільник». Пасіка - це місце, де розміщуються бджолині будиночки вулики. А людина, яка дбає про бджіл на пасіці, називається – пасічник. Повторіть ці слова «пасека» та «пасічник» та запам'ятайте їх.
Отже, сьогодні мова піде про бджіл. Хоч вони й шкодують боляче, їхньою роботою ми задоволені.
Виберіть правильну відповідь: Бджоли відносяться до тварин, птахів, комах, риб.
Доведіть мені, що бджола – комаха. У бджоли, як у всіх комах, шість лапок і тіло складаєтьсяз голови, грудей та черевця.
Мозкова атака
Згадайте все, що ви знаєте про бджіл. Намагайтеся згадати якнайбільше. Вихователь викладає на магнітну дошку картинку, що зображує бджолу.
Асоціативний кущ
Викладання картинок. У міру того, як діти згадують знайомі їм факти з життя бджіл, їм пропонується викладати на магнітній дошці картинки: квітка, мед, ліки, дощ, вулик, квітучий луг (запилення), стільники, лапки зі щіточками, пасічник, торт, зима. Всі ці картинки викладаються навколо центральної із зображенням бджоли.
Дидактична гра «Так чи не так»
У бджіл сильні крила, тому вітер і дощ їм байдуже. Бджоли живуть однією великою родиною. Одна бджола може жалити багато разів. Бджоли переносять на собі квітковий пилок з однієї квітки на іншу. Люди роблять для бджіл спеціальні будиночки - вулики. Взимку бджоли літають, але квітів не знаходять. У бджіл чотири лапки. Жало у бджоли в роті. Мед не тільки смачний, але ще й дуже корисний. Пасічником називають людину, яка доглядає бджіл.
Дидактична гра «Бджілки збирають мед»
Частина дітей зображують квіти (їм на голови надіваються віночки) і розташовуються сидячи навпочіпки по всій ігровій площі. Інші діти зображають бджіл, які літають від квітки до квітки, збираючи нектар та пилок. Виконуючи ці рухи, діти-бджоли дзижчать: «жжжж…». За сигналом: «Темніє», «Дощ збирається» або «Вітер посилюється» вони летять у вулик (відгороджене місце). Потім діти змінюються ролями.
Зараз я прочитаю вам уривки із казки татарського письменника Абдулли Аліша «Нечкебіль».
Дидактична вправа «Предбачення за ключовими словами»
Але перш, зверніть увагу на такі слова: Бджола, квіти, комар, жало, вулик,холоду.
Як на вашу думку ці слова можуть використовуватися в казці?
Сигнальні картки
Читання уривків із казки Абдулли Аліша «Нечкебіль»
Он вишикувалися будиночки. У цих будиночках живуть бджоли. Бджоли одна за одною вилітають із вулика. А коли сонце підніметься високо, повітря нагріється, вони всією родиною поспішають працювати. Далеко-далеко – в сади та на поля, у ліси та луки… Довго-довго літала бджілка на ім'я Нечкебіль, що означає «тонка талія». Кружляючи, як маленький літачок, Нечкебіль опустилася на квітку. На лузі від квітів такий аромат, ніби все оббризкано духами. Нечкебіль перелітає з квітки на квітку і незабаром вся покривається квітковим пилком. Вона переносить її з однієї квітки на іншу, запилює їх. Так маленька бджілка допомагає вирощувати багатий урожай.
Нечкебіль пурхала з квітки на квітку, пила солодкий нектар. І раптом її хтось гукнув. - Бджілка, а бджілка - пропищав Комар, - підійди до мене. - Мене звуть Нечкебіль, якщо є справа - підходь до мене сміливо, - відповіла Нечкебіль, а сама до Комара не стала підходити. І став Комар скаржитися на людей та тварин. Той, мовляв, рукою пригорне, цей хвостом приб'є. І ще Комар сказав, що боїться променів сонця, тож ховається під листям і на полювання вдень виходить рідко. Нечкебіль відповіла комару: – Ви п'єте кров людей, розносите лихоманку… Але Комар був голодний і тому не став слухати бджола. Він полетів геть. Побачив людину і сів на шию. Чоловік тут його й ляснув. Нечкебіль не помітила, як, збираючи мед із квітів, опинилася за далеким лісом. Коли вона повернула додому, раптом здійнявся сильний вітер, пригнав грозову хмару. Крильця у Нечкебіль тонкі, важко їй боротися з вітром, але вона не здається - поспішає додому. Втомилася бідна бджілка, і до того ж, коли вона вже буламайже біля будинку, полив дощ. Нечкебіль не розгубилася. Не довго думаючи – шмиг під лопух і сховалась від дощу. Незабаром хмари попливли далі, дощ перестав і засяяло сонечко. Нечкебіль знову рушила в дорогу. Прилетіла вона додому, до рідного вулика і бачить: дідусь-пасічник з хлопчиком, обидва в сітках на обличчях, обкурюють її будиночок. Дим лякає бджіл і вони виповзають назовні. Дід із хлопчиком дістають із вуликів рами, повні меду і кладуть їх у білий бляшаний апарат. Машина крутить раму, рідкий мед не може утриматися, бризкає з сотень на стінки бака і потім стікає в дерев'яну діжку. Повітря навколо напоєне медовим ароматом. Але чому ж не видно тут бджіл? Чому вони не літають із сердитим дзижчанням над посудиною і не заважають людям? А тому, що квітів навколо багато і бджоли ситі. Ось і осінь настала. На полях та луках квіти давно зникли. Настав час готуватися до зими. Дід-пасічник почав готувати вулики до зими: полагодив, упорядкував і утеплив. Хлопчик йому допомагав, замахав руками, і вкусила бджола. Жало бджоли залишилося в носі у хлопчика. Він не витримав, заплакав.
Бджола злетіла, але довго летіти не змогла – впала та померла. Нечкебіль засумувала, рухи її стали млявими, і щоб набратися сил для наступного року, вона солодко-солодко заснула. На цьому та нашій казці кінець.
Як ви вважаєте, чому бджілка отримала ім'я Нечкебіль – «тонка талія»? Що нового ви дізналися з цієї казки?
А зараз трохи пограємось і як бджілки політаємо.
Динамічна пауза - рухлива гра «Ведмідь та бджоли»
Хлопці, а ви знаєте, хто з диких тварин дуже любить мед? Правильно, ведмідь. Лісовим бджолам ніхто не робить будиночки-вулки, тому вони розташовуються у дуплах дерев. Отут у нас буде дупло. Ведмідь хоче забрати з дупла мед, а дикі лісові бджоли йоготуди не пускають, проганяють, дзижчать: «ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж» (діти повторюють). Давайте лічилкою виберемо ведмедя: «Раз-два-три, ведмедем будеш ти». (Можна надіти шапочку-маску). Ведмідь відходить убік.
Полетіли бджілки Збирати нектар і пилок із квіточок. (Діти-бджоли бігають, змахуючи руками, присідаючи навпочіпки)
Ось ведмідь йде, (5) Ведмежою ходою виходить дитина-ведмідь і прямує до дупла.
З дупла мед забере. Бджілки, додому! (Діти-бджоли підбігають до дупла)
Це дупло - будиночок наш, Іди ведмідь від нас: «Ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж!» (Діти-бджоли махають крилами і проганяють ведмедя)
Кубування
Діти кидають куб і розглядають картинку на межі, що опинилася зверху. Картинка означає питання, на яке цій дитині необхідно відповісти все, що вона знає.
Зображення на гранях куба символізують такі питання.
Будиночок – де живе. Мордочка - як виглядає. Тарілка з кашею – чим харчується. Крила, зуби, роги – спосіб життя, звички, спосіб пересування, захисні властивості. Дорослий і дитинчата – як розмножується. Людина – взаємодія з людиною.
Пальчикова гімнастика «Працьовита бджілка»
Бджілка працює весь день (Руками описати перед собою коло)
І працювати їй не ліньки. (Похитування вказівними пальцями на знак заперечення)
Від квітки летить до квітки, (Ритмічні помахи руками)
Клеїть на черевце пилок. (Кругові рухи долонею по животу)
Хоботком нектар смокче, (Витягнути руку вперед, потім униз, нахилитися)
За день багато збере. («Розкрити» перед собою всі пальці)
Понесе нектар той у вулик (Зображають політ)
І назад повернеться кулею. (Різко викине руку з витягнутим вказівним пальцемвперед)
У стільниках утрамбує мед, (5 Топання ногами)
Адже незабаром зима прийде. (Піжування)
Буде бджілкам чим харчуватися. (Імітація руху ложкою)
Треба влітку їм старатися. (Імітація накладання меду в стільники)
Конструювання з паперу «Бджола»
Діти малюють чорним маркером смужки на черевці вирізаної з картону «бджоли», приклеюють крила, проколюють шилом отвір, втягують нитку. Виходить бджола на нитці.
Дихальна вправа «Надправ бджілку в політ за нектаром»
Діти тримають бджілку за ниточку і дмуть на неї. Вихователь словами коригує силу, з якою діти дмуть.
Ось бджілка несміливо вилетіла з вулика.
Побачила квіти та поспішила до них.
Набрала бджілка багато меду та неквапливо летить додому.
Як швидко темніє, поспішай у вулик, бджілка!
Сьогодні ми багато згадали з того, що знали про бджіл. А також дізналися нові факти. Незабаром ви дізнаєтеся ще багато цікавого про бджіл-вентиляторів, про те, як м'ята врятувала бджіл. А зараз на нас чекає чаювання. Звичайно ж з медом та медовими пряниками. Не забудьте вимити руки.
1930 року в американський прокат вийшов фільм "Пісня шахрая" (The Rogue Song) про викрадення дівчини в горах Кавказу. Актори Стен Лорел, Лоуренс Тіббетт та Олівер Харді зіграли у цьому фільмі місцевих шахраїв. Дивно, але ці актори дуже схожі на героїв.