Для педагога, Екскурсія в міні-музей - українська хата

Екскурсія до міні-музею «українська хата» для дітей старшої

ОБЛАСТЬ:«Пізнавальний розвиток», «Соціально - комунікативний». "Мовленнєва", "Художньо - естетичне", "Фізичне".МЕТА:Продовжувати знайомити дітей із побутом українського народу.ЗАДАЧІ:

1. Освітні:- Відкрити дитині доступ до культури свого народу, знайомлячи його з особливостями повсякденного побуту, звичаями, традиціями, українською народною музикою, іграми. - Познайомити дітей із хатою – житлом селянської родини, українською піччю. - збагатити словник дітей народними прислів'ями, приказками, новими словами (ухват, чавун, кочерга тощо).2. Розвиваючі:- Розвивати пізнавальні інтереси дітей, монологічну мову, комунікативні вміння за допомогою залучення дошкільнят до виконання ролі екскурсоводів; народних ігор. - Розвивати допитливість та формувати здатність взаємодіяти один з одним у ігрових ситуаціях.3.Виховні:- Виховувати дбайливе ставлення до старовинних речей, народних традицій, звичаїв гостинності, інтерес до українського фольклоруВИДИ ДИТЯЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ:Ігрова, сприйняття художньої літератури, рухова, пізнавально – дослідна, комунікативна.МЕТОДИ І ПРИЙОМИ:Методи - ігровий, словесний, наочний. Прийоми – розмова, пояснення, загадування загадок, читання віршів, прислів'їв, розгляд експонатів.ПОПЕРЕДНЯ

РОБОТА:знайомство з експонатами музею, заучування текстів загадок, віршів про предмети старовинного начиння, предмети побуту, українську хату. Повторення правил поведінки у музеї.СЛОВАРНА

РОБОТА:Хати, ікони,піч, сорочка, порти, сарафан,кочерга, чавунок, постоли, валянки.ПРИЄДНАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ:

-Діти отримають великі знання історію селянського житла – хати, про її устрої. - Познайомляться зі старовинними предметами домашнього вжитку. – Словниковий запас збагатиться назвами предметів українського побуту.ХІД ЗАНЯТТЯ

Господарка (вихователь):Привіт гості дорогі! Милості прошу в мою хату! Світлиця у мене невелика Та гарна яка! Проходьте добре все огляньте. Я запрошую вас до нашого музею. А ви знаєте, що таке музей? (Відповіді дітей)Господар:Музей – це місце, де збираються, зберігаються і виставляються напоказ старовинні предмети: картини, книги, посуд, іграшки та багато іншого. Музей створюють люди: вони збирають різні предмети, вивчають їх та влаштовують виставки. Це потрібно для того, щоб зберегти цінні і рідкісні предмети. У нашій групі зібрано куточок української старовини. Слава нашій стороні, Слава українській старовині! І про цю старовину, Я розповідати почну, Щоб діти знати могли Про справи рідної землі! - Перше приміщення у будинку – сіни. Сіні насамперед відокремлювали тепло від холоду. Двері з теплої хати відчинялися не відразу на вулицю, а в сіни. У господарстві сіни використовувалися як підсобні приміщення. Влітку в сінях було зручно спати на прохолоді. А у великих сінях влаштовувалися дівочі посиденьки та зимові зустрічі молоді.Дитина:Похльобкою, кашею, пирогами Красна ти, українська хата, Та тканими половиками Гостей зустрічаєш ти завжди.Господар:Входячи в хату, хоч-не-хоч кожен повинен вклонитися господарям, а то шишку на лобі можна набити: двері в хату низька, а поріг, навпаки, високий, щоб менше дуло. Увійшовши до хати, на піч відразу звернеш увагу: займала пекти основний простір хати. У народі казали:Без печі хата – не хата.Господарка:А як ви думаєте, для чого потрібна піч?Діти:Щоб їжу готувати, щоб тепло було в будинку, щоб спати на ній.Господарка:Так, грубку топили дровами, щоб у хаті тепло було. А ще в українській печі дуже смачно готували борщ, кашу, пекли хліб, пироги.Дитина.От пекти! Півбудинку займає! Таку де тепер знайдеш? Чавун із щами виймають - За вуха справді не відірвеш! А на печі ще лежанка: Вболіваєш - так погрій боки.Господарка:Пічка була багатофункціональною: в ній варили їжу, вона обігрівала і навіть освітлювала будинок. На печі спали діти та старі люди, в печі люди милися, тобто всередину печі вільно пролазить доросла людина. А ще в ній сушили продукти та одяг. За допомогою розігріву тіла всередині печі на Русі виганяли хвороби, наприклад, застудні захворювання.Господарка:А хто з вас більше прислів'їв про грубку та українську гостинність знає? - Півні на сідницю сідають, а старі люди на піч валяться. - Хочеш, їсти калачі, так не сиди на печі! - Що в печі, все на стіл мечі. - Гості на піч дивляться, мабуть, каші хочуть. - Біля печі не можна не нагрітися. — Немов із печі впав.Господарка:Піч ділила хату на три частини: «Червоний кут», «Бабин кут» (жіноча частина хати) і «Конник» (чоловічий кут). У правому від грубки кутку командувала господиня. Тут все було пристосовано для приготування їжі, стояла прядка. Інший, лівий від грубки кут називавсячервоний,т. е. красивий. Тут стояли стіл, лави, висіли ікони. Це особливе місце для гостей. український народ завжди славився своєю гостинністю. Ось як про це говорять українські прислів'я: - Що є в печі - все на стіл мечі. - Не червона хата кутами, а червона пирогами. - Вмій у гості кликати, умійпригощати. Садаючи гостей у червоний кут, говорили: Зустрічайте не з лестощами, а з честю. Задній кут здавна був чоловічим. Тут поміщали коник — коротку широку лаву. Це було робоче місце чоловіка. Тут плели ноги, корзини, ремонтували упряж, в'язали сітки і т. д. Під коником або в самій ящику зберігали інструменти.Господарка:Хлопці, в нашому музеї можна доторкнутися до будь-яких експонатів і навіть пограти з ними. Відгадайте загадки про музейні експонати: Наша товста Федора Наїдається не скоро А зате, коли сита Від Федори теплота (пекти). Донизу вузький, верх широкий Не каструля - а ... (Чавунок). Чи не бик, а з рогами, Не їсть, а їжу вистачає, А що схопить – віддає? (Волошка).Господарка:Біля печі лопата, віник, та рогач дружно поряд стоять. На лопаті хліб у піч «садили», а рогачем чавунки з печі діставали. Хто спробувати хоче? (Діти за бажанням виймають з пічки чавунок)Господарка:У мене для вас є ще загадка: Дерев'яна подружка, Без неї ми як без рук, На дозвіллі - веселенька, І нагодує всіх навколо . Кашу носить прямо в рот І обпектися не дає.Діти:ложка.Господар:А ось і ложки розписні. Подивіться, які вони всі різні за формою і за розмальовкою. З якого матеріалу вони виготовлені? (відповіді дітей)Господарка:А це чашки, миски. З чого вони зроблені? Чим вони відрізнялися від сучасного посуду?Господарка:Так, раніше посуд робили з дерева або з глини.Господарка:А це старовинний одяг. Розглянемо її. Як називаються предмети одягу, з якої тканини їх шили, чим прикрашали, чим відрізнявся повсякденний одяг від святкового? Хто шив такий одяг? (Діти відповідають).Господарка:Ну, а раз одягся ти І в сорочку і порти - Треба взуття одягати І на свято поспішати!Господарка:Погляньте, щоце? (Звертає увагу дітей на старовинне взуття - ноги, валянки). Назвіть це взуття.Діти:Валянки та постоли.Господарка:Як ви думаєте, яке взуття для холодної пори року, а яке для теплої?Діти:Взимку - валянки носили, а влітку - ноги.Господарка:Раніше за старих часів людям доводилося багато трудитися, майже все робили своїми руками. Жінки та дівчата пряли пряжу на таких прялках. Клали кудель (вовну, льон) і пряли за допомогою веретена. Тут же стояли гребені для чесання волокон вовни. Жінки пряли пряжу та примовляли: Ти помічниця моя, прялочка рідна, Напряди ти пряжи мені, що не видно краю.Господарка:А навіщо пряжа потрібна була?Діти:Щоб в'язати шкарпетки, одяг.Господарка:Жінки та дівчата ткали половики, шили і вишивали одяг. Навіть іграшки робили самі. Люди за старих часів багато працювали, але любили і повеселитися, поводити хороводи, поспівати пісні. А ви хочете погратись?Гра (народна) «Ремінець».Діти сідають навпочіпки в коло. За колом ходить ведучий з ремінцем (стрічкою) і каже: Ховаю, ховаю ремінець, під очеретяний кущ, А хто зоренько проспить, того бити, бити! З цими словами він кладе ремінець за одним із граючих, той має підняти ремінець і бігти за ведучим. Ведучий, обіжаючи коло сідає на місце граючого. Якщо його наздогнали, змінюються ролями.Господарка:Сьогодні, діти, ви вперше прийшли в хату, і я бачу, вам не терпиться все ближче побачити. Не соромтеся, проходьте, та все ближче розгляньте.Підсумок:Про які предмети української світлиці ми сьогодні говорили? На які частини ділиться українська хата? Що знаходиться у червоному кутку? Як називалася жіноча частина хати? Як називалася чоловіча частина хати?

Додаток.Експонати міні – музею «українська хата» Екскурсію проводить Господиня (вихователь) «української хати».