Фетисова Ірина, Ключик

Урок української мови

Цілі.Ознайомити з суфіксами-ек,-ік, зі способом дії при виборі суфіксів-ек,-ік; повторити та закріпити знання про склад слова.

I. Організаційний момент

ІІ. Словниково-орфографічна робота

Учитель.Перший етап нашого уроку – традиційний. Це словниково-орфографічна робота. Ми її проводимо для того, щоб писати та говорити правильно, не робити помилок у словникових словах. Увага на дошку:

– Вставте літеру, що бракує, і ви прочитаєте слово, з яким ми познайомимося на уроці.

Яке ви прочитали слово? У чому секрет читання?

Діти.Це слово "яблуко". Воно читається проти перебігу годинникової стрілки.

У.Що таке яблуко?

Д.Яблуко - це плід дерева яблуні.

У.Про різноманіття слова "яблуко" розповість.

Розповідає підготовлений учень.

Д. Не лише плід яблуні називають яблуком, а й деякі інші предмети. Наприклад, тіло ока – очне яблуко; серцевина в мішені для стрілянини в ціль - яблучко ("потрапити в яблучко"); рукоятка меча – яблуко; кадик – адамове яблуко; Символ імператорської влади – державне яблуко. Розмаїття значень слова "яблуко" пояснюється тим, що яблуко - один із найдавніших плодів на землі, а яблуні ростуть майже всюди. На Русі яблуко згадується у літописах XI століття. Існує думка, що слово "яблуко" у давньоукраїнській мові означало "кулю".

У.Знайдіть словникове слово "яблуко" у підручнику на с. 152, напишіть його, поставте наголос, підкресліть і запам'ятайте неперевірену ненаголошену голосну (яблпродопро). Знайдіть серед записів надошці прислів'я та фразеологічні звороти.

1. Яблуку нема де впасти 2. Яблуко розбрату 3. Кінь у яблуках 4. Як рум'яне яблучко 5. Яблуко від яблуні недалеко падає

Так говорять про коня, якщо у нього шерсть з темними круглими плямами Дуже гарне Це те, що призводить до сварки Тісно

Д.Прислів'я записано під номером 5, інші словосполучення є фразеологічними зворотами.

У.Поясніть сенс прислів'я.

Д.Так говорять про ту людину, чиї погані вчинки повторюють поведінку його батька чи матері.

У.З'єднайте стрілками фразеологізми з поясненням їхнього сенсу.

Учні по одному виходять до дошки і виконують завдання.

– А тепер згадайте все, що ми сказали про яблуко, пофантазуйте та запропонуйте картинки-асоціації, які нам допоможуть у запам'ятовуванні правильного написання слова "яблуко".

Вислуховуються пропозиції дітей. Вчитель пропонує свої варіанти.

- Подивіться на картинки-помічниці і "сфотографуйте" їх очима на згадку.

Діти виконують завдання.

– Молодці! Я думаю, що тепер ви не зробите помилку у слові "яблуко".

ІІІ. Повідомлення теми уроку

У.Зараз ми проаналізуємо з вами два слова і з'ясуємо, чи потрібне якесь правило для їх написання чи ні.

ключик замочок

– Запишіть ці слова.

- Яке коріння в словахключик,замочок?

У.Виділіть у кожному слові суфікс і вкажіть, ударний або ненаголошений голосний звук у ньому.

Д.-ік,-ек. У суфіксі-ік- ненаголошений голосний звук, у суфіксі-ек- теж ненаголошений.

У.Скажіть, збігається чирозходиться вимова суфікса з його позначенням на листі?

Д.У слові "ключик" - збігається, а в слові "замочок" - розходиться.

У.Зробіть висновок: чи треба перевіряти позначення на листі голосного звуку в суфіксах-ек,-ік?

Д.Голосні в суфіксах-ек,-іктреба перевіряти.

У.Молодці! Ви правильно зробили висновок. Тема нашого уроку: "Правопис суфіксів-ек,-ік".

IV. Знайомство з новим матеріалом

У.Щоб "потрапити в яблучко", тобто досягти мети уроку, можна йти різними шляхами. Шлях 1: взяти готове правило. Шлях 2: самим винайти це правило. - Яким шляхом ми підемо і чому?

Д.Краще спробувати самим виявити правило, щоб краще ним опанувати і запам'ятати його.

У.Добре. Отже, ми самі винаходимо правило. Погляньте уважно на цей ряд іменників.

На дошці в один ряд прикріплені картки зі словами:

коваль. до

синочки

коники

синочок. до

м'яч. до

горішки

м'ячики

горіш. до

– На які дві групи можна поділити ці слова?

Д.На іменники в однині і множині.

Діти по одному виходять до дошки і розташовують картки у два стовпчики.

коваль. до синоч. до м'яч. до горіш. до

ковальіки синочкі м'ячіки горішки

- Як вибрати потрібну літеру, щоб правильно написати суфікс? Як ви думаєте? Для цього проаналізуйте слова другого стовпчика. Що цікавого ви помітили?

Д.Я думаю, що якщо при зміні форми слова голоснийізалишається, то його і треба писати в суфіксі-ік. А якщо при зміні форми слова голосний зникає, то треба писати-ек. Підтвердити наше наукове припущення допоможе мультфільм, знятий за книгою Лії Гераскіної. "У країні невивчених уроків". Згадайте, як Віктор Перестукін за допомогою "ключика" відкрив "замочок".

Д.Це було єдине правило, яке знав Вітя. Якщо при відмінюванні слова - зміні за відмінками - голосний випадає, то пишеться-ек, а якщо не випадає, пишеться-ік.

У.Подивимося фрагмент мультфільму. У Віті було слово-помічник "ні":замочек– (ні)замчка;ключідо– (ні)ключіка.

Учитель прикріплює на дошку малюнки 7–8.

– Прочитайте правило у підручнику на с. 154 та порівняйте з нашим висновком.

Діти читають текст вправи 108.

Чи правильно ми з вами сформулювали правило?

У.Послухайте казку, яка допоможе запам'ятати це правило.

Читає підготовлений учень.

Д.В одному казковому місті жили суфікси. І там була своя школа, де вони вчилися. Суфікс-ікбув старанним учнем, а його друг, суфікс-ек, був справжнісіньким прогульником – вірніше,Кзавжди залишався на місці, аЕпримудрявся втекти. Один раз, колиЕзнову втік, вчитель, суфікс-тель, вирішив з того дня рахуватиЕшвидким голосним у суфіксі-ек. І зараз, коли ми починаємо схиляти слова з суфіксом-ек, голоснийЕзавжди випадає, стає побіжним. Ось подивіться:хусточкахусточкахустку.

V. Фізкультхвилинка

VI. Закріплення нового матеріалу

У.Ще раз прочитайте уважно правило у підручнику. "Згорнемо" його в інструкцію, алгоритм - припис наших дій.

Діти з учителем складають алгоритм написання суфіксів-ек,-ікі записують його на дошці та в зошитах.

Алгоритм правопису голосних у суфіксах-ек,-ік

У.Щоб закріпити отримані знання, потренуватися у застосуванні виведеного нами правила, виконаємо вправу 109.

VII. Підсумок уроку

У.Доведіть слова за алгоритмом.

Якщо за зміни форми іменника з суфіксом-екголосний випадає, то суфіксі пишеться.

У.У суфіксі-ікпишемо буквуі, якщо.

Д.При зміні форми слова голосний не випадає.

У.Найкращим результатом уроку буде ваше безпомилкове написання суфіксів-ек,-ік.