Формування характеру Петра Гриньова
Формування характеру Петра Гриньова
Формування характеру Петра Гриньова. РозбірI іII глав.
Цілі
Визначення жанрових особливостей твору; виявлення моральних основ особистості отця Петра Гриньова, сенсу його повчань та його ролі у долі героя; простежити за текстом етапи формування характеру Петра Гриньова.
Формування навички художнього переказу епізоду, виразного читання, лексичної роботи, розвиток комунікативних здібностей учнів.
Розвиток морально – естетичних уявлень учнів у процесі виявлення лексичного значення слів честь, благословення.
Хід уроку.
— У критичній літературі неодноразово висловлювалися різні думки про твор Пушкіна: одні бачили в ньому оповідання про двох закоханих, інші – лише зображення Пугачова та пугачовського повстання, треті – етапи духовного становлення молодої людини, на життєвому шляху якого постає проблема вибору честі. Хто правий? Ми намагатимемося відповісти на всі ці проблеми – питання під час вивчення твору. Також досі немає єдності у визначенні жанру твору. Що це повість? роман? історичний роман? сімейні записки? хроніка? мемуари? (Це повість, тому що в ній тісно переплетені теми особистих взаємин героїв із зображенням історичних подій).
- Розмова з учнями.
— На які цикли можна поділити повість?
(Три цикли глав: I— V малюють формування особистості оповідача до «несподіваних подій», мали великий вплив на всю його і призвели до серйозних змін і потрясінь; VI—XII — картини, в яких з'являється.Пугачов та під впливом якого змінюється внутрішній світ оповідача; XII - XIV-роль розгорнутого епілогу.)
- Що таке епіграф? (Вислів або цитата, надіслане твору або його частини, главі та зосереджує думку на його ідеї)
-Дослідники вважають, що епіграфи у «Капітанській доньці» відіграють роль своєрідних конспектів кожного розділу. Доведемо правильність (чи хибність) цієї думки, перечитавши епіграфи разом із назвою розділів.
ІІІ. Аналіз епіграфу до повісті.
Прислів'я « Бережи честь змолоду», винесена в епіграф до всього роману, говорить про честь у всій її багатовимірності, насамперед про ту, яка дістається людині від попередніх поколінь.
А.С. Пушкін був переконаний, що вищі прояви честі можна зрозуміти тільки тоді, коли переймешся повагою до честі сімейної. Сімейна честь – це громадська оцінка сім'ї, це фамільна святиня. «За батьком та сином честь». Місце людини у суспільстві визначалося як особистими заслугами, а й повагою до його предкам. Мета записок Петра Андрійовича Гриньова – дати своїм нащадкам уявлення про честь сім'ї, розповісти труднощі, із якими вдалося зберегти честь у жорстокі епохи, і заклик берегти їх у новому, 19 столітті.
Представникам кожного покоління Гриньових доводилося захищати честь, бо у сім'ї існувала традиція протистояти владі пороку.
Батько Петра Гриньова вигукує: «Від цього хіба мені легше? Чи не страта страшна; пращур мій помер на лобному місці, обстоюючи те, що вважав святинею своєї совісті; батько мій постраждав разом із Волинським та Хрущовим.
— Чому після відставки Андрій Петрович живе замкнуто, не залишаючи села у далекій Симбірській губернії? (Це можна розглядати як протест проти безчестя влади, коли при владінегідні люди. Він хотів бути від них якнайдалі, щоб зберегти чисте сумління.)
— Згадайте: яке значення слова «недоук»? (Слово недоросль раніше мало інше значення, ніж тепер. Так називали молодих дворян XVIII століття, які не досягли повноліття і не надійшли ще на державну службу, але записаних в амію з народження. Поки недоросль досягав повноліття, він автоматично просувався службою і до сімнадцяти років , не докладаючи зусиль, міг «дослужитися» до капітана).
— Прочитаємо епіграф до першого розділу. Це діалог Верхолета та Честона – героїв комедії «Хвастун» відомого поета 18 століття Я.Б.Княжніна. Обидва вони дворяни, але для Честона – честь понад усе, він продовжує традиції вірного служіння вітчизні петровських вельмож, для Верхолета – попередника Хлестакова – служба пов'язана лише з мріями про вигоду та кар'єру. Продовження цитати звучить так: «І щастя легені я сину не бажаю, Мені стерпніше, щоб ти скривджений у службі був. Як забрав у інших чого не заслужив». Таке продовження цитати допомагає зрозуміти мотиви поведінки отця Петруші – прихильника дворянської опозиції, який вийшов у відставку в невеликому чині, тому що його пригнічувала атмосфера догоджання та кар'єризму, що панувала при дворі Катерини II.
— Про що йдеться в епіграфі? Як пов'язаний він із назвою, початком та кінцем розділу? На які події у житті Петруші він звертає увагу? Навіщо потрібна друга частина епіграфу: «Та хто його батько?» («Сержант гвардії» за допомогою лексичного повтору «капітан гвардії» підкреслює іронічне ставлення Пушкіна до рожевих мрій недоросля Петруші про гвардійську службу. Фраза «Та хто його батько?» — перегукується з початком глави, яке дає відповідь на запитання)
- IV. Аналіз змісту I-II глав.
- Щохорошого і що поганого виніс Гриньов із дитячих та підліткових років?
— Що довелося випробувати Петруші в цей час?
— Розкажіть про його взаємини із Савельічем.
Висновок. Найрізноманітніші впливу довелося випробувати Петруше у цей час. У батькові уживалися високі уявлення про обов'язок і честь дворянина, презирство до кар'єристів і світських молодих гульвіс, щира привітність, яка відзначала «людей старого віку» та замашки кріпосника.
— А чи можна вважати, що Петруша повністю засвоїв погляди батька на військову службу та суворі уявлення про синовий обов'язок? Доведіть із опорою на тест.
(Виріс на сільському привілля, далеко від світського суспільства, Гриньов навчився неупереджено судити про людей. Він перейняв від батька деякі кріпаки, але разом з тим прямоту і чесність.)
— Які слова можна назвати девізом родини Грінєвих? («Бережи сукню знову, а честь змолоду». Так прожив своє життя отець Андрій Петрович, цього ж він чекає від сина)
— Як ви вважаєте, коли розпочинається другий етап формування Гриньова?
(З моменту від'їзду з рідного дому. Самостійне життя Гриньова - це шлях втрати багатьох ілюзій, забобонів, а водночас збагачення його внутрішнього світу. Перший удар ілюзіям завдає батько, оскільки вирішує відправити сина до армії) - читання епізодів
— Дві сторони характеру молодого Гриньова розкриваються в епізодах зустрічей із Зуріним і бродягою — «вожатим», бо мрія про веселе, беззавітне життя швидко зникає після зустрічі із Зуріним, змінюючись глибоким каяттям і соромом. Зате зустріч із «вожатим» дає поштовх прокинутися в душі Гриньова тому доброму, світлому, що виніс герой із батьківського дому.
— Знайдіть слова, які виражають почуття вірного слуги до вожатого.
("Він йогопроп'є, собака, у першому шинку…», «Бога ти не боїшся, розбійнику!», «Ти бачиш, що дитя не тямити, а ти радий його обібрати…», «І добро б кому, бо п'яниці оголеному»).
Отже, Савельїч боїться незнайомця, бачить у ньому злодія, розбійника, п'яницю.
— А як реагує бродяга на панський подарунок?
— Чому такі теплі слова каже вожатий за непридатний йому кожух?
(Тут не в кожусі справа. Тут вперше промайнуло між Гриньовим і козаком-утікачем щось інше. Автор показує два стосунки до людини: для одного «собака», «п'яниця оголена», для іншого — «брат». «Дві правди»: одна по -хамськи тицяє пальцем у гріховну наготу іншого, інша, все бачачи, як би каже: але ж і він людина ... У шляхетності Гриньова не просто шляхетність.Тут більше, тут жалість, милосердя і повага до людини, до гідності.
- V. Домашнє завдання: прочитати II-V глави, коротко розповісти про життя Петруші до Пугачівського бунту, його взаємини з сім'єю Миронових, Машею, Швабриним