Географічне розташування африки

Тема уроку ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ АФРИКИ.

-Вивчити особливості географічного положення Африки;

-розкрити прийоми визначення географічного положення материка,

-Познайомитись з мандрівниками-дослідниками Африки.

Організаційний момент.Вивчення нового матеріалу.

1. Знайомство з фізичною картою Африки:

- масштаб карток.2.Загальні дані про материку:

а) площа материка:

29, 22 млн. кв.км, (без островів)

-30, 32млн.кв. км, (з островами)б) Крайні точки материка:

С-мис Ель-АБ'ЯД 37*20

Ю-мис Голковий 34*52

З-мис Альмаді 17 * 32

В-мис Рас-Хафун 51*23 в)Довжина берегової лінії-30,5 тис. км г)Населення- 720 млн. чоловік.3. ПЛАН ВИВЧЕННЯ МАТЕРИКА:

1.Географічне положення материка.

2.Рельєф та корисні копалини

6. Природні зони.

7. Населення та країни.

4.ПЛАН ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ МАТЕРИКА:

1.Положення материка щодо екватора, тропіків (полярних кіл та нульового меридіана).

2. Крайні точки материка, їх координати. Протяжність материка в градусах та кілометрах із заходу на південь.

3. Положення материка у кліматичних поясах.

4. Моря та океани, що омивають материк.

5.Положення материка щодо інших материків.

На основі аналізу фізичної карти вчитель разом із учнями за планом дає характеристику географічного положення Африки.Щоб конкретно представить розміри Африки, потрібно вирішити таке завдання: протяжність материка за кілометри з півночі на південь по 20*в.д. і із заходу на схід за екватором.

З Півночі на Юг6 32 * +35 * = 67 *;111км х 67 = 7437 км.

З Заходу Схід: 43*-9*= 34; 11км х 34 = 3774 км.

5. Історія дослідження Африки. (Презентація)

Розповідь про історію дослідження материка.

XV століття-проникнення португальців.

Експедиція Васко де Гамма.

XIX століття О.М. Ковальов. «Подорож у внутрішню Африку»

В.В. Єлісєєв. Пустеля Сахара.

Давид Лівінгстон – Південна Африка.ЗАкріплення.

П/Р по контурній карті, де учням пропонується нанести всі елементи ГП материка та елементи берегової лінії (острова та півострова).

Підбиття підсумків уроку

Тема уроку: Географічна картаМета уроку:сформувати знання про географічну карту як моделі земної поверхні; узагальнити уявлення учнів про різноманітність карт, широкі можливості їх використання, навчання учнів вироблення своєї думки з урахуванням отриманих знань.Устаткування уроку: фізична карта Укаїни, фізична карта півкульХід уроку.I.Організація учнів під час уроку.

II. Вивчення нового материала.Епіграф до уроку.Він на листок паперу схожий,

Нашій землі дуже розумний креслення.

Гори, рівнини, моря, океани,

І міста є на карті, і країни...

Місце запам'ятай, друже напам'ять,

  1. Вивчення навчального матеріалу проводиться у формі систематизації та узагальнення знань учнів у табличній формі.

Подібності та відмінності плану та карти.

Поряд із перевагами у глобуса є недолік – на ньому не можна бачити всю поверхню Землі одночасно. Таку можливість дає географічна карта - плоске, сильно зменшене зображення земної.поверхні, де географічні об'єкти показані умовними знаками.

Відомості про спотворення на карті повідомляються учнями інформаційно.

Карти розрізняються за масштабом. На картах різних масштабів та сама територія показується з різним ступенем подробиць.

ІІІ. Закріплення матеріалу.Практична робота №4(Аналіз фізичної карти півкуль, фізичної карти України).

  1. По карті півкуль визначте приблизно найкоротшу відстань (в кілометрах) між материками: Африкою та Австралією, Африкою та Південною Америкою. Результат зіставте з такими самими вимірами цих відстаней по глобусу.
  2. По карті визначте відстань від Москви до Архангельська, від Єкатеринбурга до Астрахані. Яка велика відстань від Москви до найближчого моря?

  1. Знайдіть на фізичній карті України місто, яке знаходиться в 400 км від Москви на схід. Яке місто лежить на захід від Москви на відстані 1600 км від неї?

У контурній карті України учням пропонується відзначити:

2. м. Санкт-Петербург;

4. кордон України.

Наш помічник-мапа.

Є карти фізичні, природні, політичні. У старших класах ви дізнаєтеся, що є карти економічні, геологічні, зоогеографічні, синоптичні та багато інших. Усі ці карти називаються спеціальними.

Спеціальними картами користуються і моряки, і льотчики, і будівельники, і навіть медики.

У деяких областях нашої країни та в інших країнах багато жителів страждають на дуже тяжку хворобу: у них виростає зоб. Довгий час лікарі не могли з'ясувати причину захворювання. Всі райони, де мешканці схильні до цього захворювання були нанесені на карту, і стало зрозуміло, що хворобапоширена виключно у гірських районах. Згодом з'ясувалося, що ґрунти та води гірських районів бідні на йод, отже, в організмі жителів гір його недостатньо і це викликає захворювання. Тепер у всіх гірських районах нашої країни продають сіль, де міститься невелика кількість йоду. Хвороба почала відступати.