Конспект уроку літератури у 5 класі - Художній аналіз прозового тексту
План – конспект уроку літератури у 5 класі
Тема: Художній аналіз прозового тексту.
Цілі:
проблематики оповідання А.П.Платонова «Микита».
2. Розвивати критичне мислення учнів, вміння емоційно
осмислення свого досвіду
3. Виховувати моральні якості: повага до праці, любов до матері,
доброту, чуйність, чуйність, увага до оточуючих.
Завдання уроку:
1. Осмислене читання через роботу з тлумачним словником
2. Спроба формування «кінокадрів» сюжету (використання вміння
3. Зіставлення сюжету та реальних життєвих ситуацій (спроба
подолати свій страх, психологічні прийоми у вивченні творів)
4. Вміння робити висновки, усвідомлювати, що кожен твір чомусь
Обладнання: мультимедіапроектор, екран, підручники, зошити
Структура уроку:
№ п/п
Етап уроку
Універсальні навчальні дії
Кількість часу
1 Організаційний момент 1 хвилина
2 Робота з епіграфом Логічне мислення. Цілепокладання 5 хвилин
3 Повторення вивченого матеріалу Співпраця з однолітками. Вміння точно та коротко висловлювати думки. 5 хвилин
4 Аналітична бесіда Здатність до аналізу наявної інформації 11 хвилин
5 Складання «кінокадрів» за сюжетом оповідання
Виділення головної інформації, складання плану за допомогою художніх образів 10 хвилин
Вміння використовувати міжпредметні зв'язки, структурування знань 10 хвилин
7 Підсумок уроку. Рефлексія Вміння робити висновки 3 хвилини
8Домашнє завдання 1 хвилина
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II.Робота з епіграфом:
(Вчитель читає вголос і разом з дітьми записує на дошці перший рядок епіграфа:
«Народ читає книги дбайливо і повільно» А.Платонов )
III.Повторення вивченого матеріалу:
Фронтальне опитування.
(Попередньо вчитель нагадує, що повідомлення мають бути короткими, цікавими та, бажано, своїми словами)
- Платонов – це псевдонім, справжнє прізвище Климентів;
- у багатодітній сім'ї (11 дітей) був «нянькою» для молодших;
- Сім'я була дуже бідна;
- з великою повагою ставився до своєї вчительки, яка зуміла «проспівати серцем казку про людину»;
-Казки почав писати в кінці свого життя;
IV. Аналітична бесіда:
- Хто з вас знає, що означає ім'я НІКІТА? (НІКА – богиня перемоги,Микита – переможець)
- Чи можемо ми назвати головного героя переможцем та чому?
(Перемагає свій страх, на зміну страшним образам приходить образ веселого чоловічка, якого він зробив сам).
-А чому маленькому Микиті було так нудно і страшно (відповідь знайдіть у тексті) стор.107 «Всіх їх знав Микита: і горобців, і павуків, і мух ... Він хотів дізнатися тепер те, чого він не знав». А страшно хлопчику було тому, що він ще маленький, слабкий, а головне він один.
- Скажіть, а Вам колись буває страшно? Коли це відбувається?
(вночі, коли темно, коли знаходишся один вдома, заблукав у лісі, страшно відповідати на уроці, страшно отримати погану позначку і т.д.)
-Будинки ви повинні були відповісти на запитання № 2,3 стор.115, давайте подивимося, що у Вас вийшло.(Мама для дитини – це захист, найголовніша і найдорожча людина на Землі, та людина, яка любить Вас завжди і просто так).
-Чому Микита намагався перетворити на людей неживі предмети? (хотілося спілкування, найстрашніше в людини – самотність), а цей прийом характерна риса якогось літературного жанру? (Казка)
-Який казкар любив оживляти предмети? (Андерсен).
Ми розуміємо, як Микиті було страшно, який він маленький та беззахисний. Якби поряд з ним була хоч одна жива істота, хай навіть кішка чи собака, все було б не так страшно.
-Згадайте, будь ласка, в яких ще творах ми зустрічаємо дитячі страхи, страх за близьких? (В.Драгунський «Він живий і світиться», В.Гюго «Козетта» (уривок із роману «Знедолені» та ін.).
-Розповісти про свої страхи складно, а ось намалювати їх ще складніше, але група наших художників спробувала це зробити…
V. Упорядкування «кінокадрів» за сюжетом оповідання.
(Пропонуємо до вашої уваги «кіноплівку», створену групою хлопців з цієї розповіді) Розглядаємо «кіноплівку» всі разом. (виводимо на екран)
-Скажіть, чи всі предмети здаються хлопчику страшними? Чому? (Образи бабусі та дідуся рідні, добрі, теплі. Причому, дідусь ближче хлопчику. Мабуть, він був добрішим, більше часу проводив з онуком.) А як ви ставитеся до своїх бабусь та дідусів? (По різному)
- За бажанням можна «оживити» один із кадрів «кіноплівки» (інсценування).
-А тепер давайте перевіримо, як у вас склалася робота зі словником оповідання (вдома Ви повинні були виписати слова та висловлювання, які викликали у вас труднощі). Допомогти в цій роботі вам повинен був тлумачний словник, а якщо таки залишилися якісь питання, я намагатимусь на них відповісти.
VI. Робота зі словником. (Хлопці виписали значення слів вдома)
Принагідно повторюються поняття, вивчені в 5 класі на уроках української мови в темі «Лексика» (однозначні слова, багатозначні слова, омоніми; поняття «просторіччя»). Слова відображаються на екрані.
Отже, йдемо прямо за текстом оповідання:
ЗАКУТ - хлів для дрібної худоби або комору, комора в хаті.
ПЛЕТЕНЬ - огорожа зі сплетених прутів та гілок.
ГІРНИЦЯ - 1.кімната (застар.)
2. Чиста половина селянської хати.
ПРОСО - хлібний злак з твердими зернами, що очищається для отримання
ПРАЦЯ - одиниця обліку витрат праці та розподіл доходів за
праці у колгоспах (до 1966 року).
СНАСТЬ - мережа (троси, канати, ланцюги).
СТЕЖКА 1. - 1.стегать (дієслово)
2.шов, прошити швом місце.
СТЕЖКА 2 - те саме, що стежка.
СІННЯ - за старих часів приміщення між житловим будинком і ганком.
ЩЕРБИНА -1.зазубрина, нерівність як маленького поглиблення.
2. Горобина, невелике заглиблення на шкірі.
3. порожнеча між зубами дома відсутнього зуба.
ВИРІШИВ - 1. те саме, що вирішив
2. довести остаточно.
3. вбити, прикінчити.
ОВИН - будова для сушіння снопів перед молотьбою.
ОКОЛИЦЯ -1. Огорожа навколо села.
2. Місце навколо села, поряд із ним.
3. обхідна дорога.
ЗАНЕМІЛ - 1.втратити дар мови, здатність говорити.
2. втрачати чутливість, коченеть.
ЗАНЕМОГ - став хворим, захворів.
ПРИКЛИНУВ - 1.притиснувся, доторкнувся до кого-небудь.
2.(перен.) прагнув зблизитися з почуття любові чи
ПРОЧУВСЯ -1.прокинувся,прокинувся.
2.прийшов до тями, схаменувся.
ОРОБЕЛ - відчувати боязкість, лякатися, соромитися.
ПЕРЕДНИК - одяг, що захищає перед сукні від забруднення.
НИНІ - нині, зараз, сьогодні.
ФРАЗЕОЛОГІЗМИ :
- жити все життя поряд, назавжди.
відійти від гріха - уникнути конфлікту, обійти свідомо гостру
ПРОСТОРЕЧНІ СЛОВА :
ОБІМЕ - забере
ЗАСТИЛИ - заслонили, загородили
ВИПИТИ - 1.випити, відпити трохи
2.(перен.) випробувати щось важке.
МІШЛА - заросла мохом, стара, занедбана.
Остання група слів, яку ви бачите на екрані, є рідкісною, але ви можете здогадатися, чому ці слова називаються просторічними. (Автор пише про простих, малограмотних людей, які живуть і працюють на землі. Тому і у своїй промові вони використовують такі слова, які характерні для такого середовища).
VII. Підсумок уроку. Рефлексія.
Наш урок добігає кінця, давайте підіб'ємо підсумки нашої роботи.
-Чому Вас навчив розповідь Платонова «Микита»?
Що нового Ви дізналися на уроці?
1. Для людини дуже важлива сім'я. Батьки для дитини це її опора, її життя. Особливо мати.
2. Найстрашніше для людини – самотність.
3. Микита – переможець, тому що сім'я возз'єдналася, а отже, він має захист, має віру у світле майбутнє.
4. Дитина багато фантазує, тому що вона багато чого ще не знає у цьому житті. А все незвідане є дивним, загадковим та навіть страшним. Поговорили про дитячі страхи і про те, як їх позбуватися.
5. На уроці ми довідалися значення багатьох слів, повторили різні поняття з теми «Лексика»,усвідомили, що таке просторічні слова.
VIII. Домашнє завдання: Підготувати виразне читання оповідання В.П.Астаф'єва «Васюткіне озеро».
Перегляд вмісту документа «Конспект уроку літератури у 5 класі "Мистецький аналіз прозового тексту". А.П.Платонов "Микита" »
План – конспект уроку літератури у 5 класі
Тема:Художній аналіз прозового тексту.
проблематики оповідання А.П.Платонова «Микита».
2. Розвивати критичне мислення учнів, вміння емоційно
осмислення свого досвіду
3. Виховувати моральні якості: повага до праці, любов до матері,
доброту, чуйність, чуйність, увага до оточуючих.
1. Осмислене читання через роботу з тлумачним словником
2. Спроба формування «кінокадрів» сюжету (використання вміння
3. Зіставлення сюжету та реальних життєвих ситуацій (спроба
подолати свій страх, психологічні прийоми у вивченні творів)
4. Вміння робити висновки, усвідомлювати, що кожен твір чомусь
Обладнання:мультимедіапроектор, екран, підручники, зошити