Конспект заняття пізнавальної діяльності - Листяні та хвойні дерева - Планета Дитинства
Тема: «Листяні та хвойні дерева»Мета: Формувати у дітей уявлення про листяні та хвойні дерева.Завдання: — створювати умови для розвитку здатності диференціювати хвойні та листяні породи дерев за зовнішнім виглядом, визначати назви дерев за листям, корою та плодами; - розширювати уявлення дітей про будову дерев (ствол, гілки, корінь); - сприяти розвитку пізнавального інтересу, спостережливості, самостійності; - збагачувати словниковий запас дітей; - виховувати дбайливе ставлення до природи.
Матеріали до заняття: — ялинові, соснові, березові та горобинні гілки; - сухе листя різних порід дерев; - хвоя ялини та сосни; - ілюстрації дерев.
Попередня робота — розглядання листяних та хвойних дерев під час прогулянок; - екскурсія в сквер; - збір осіннього листя.
Хід заняття
Організаційний момент.
Звучить музика. Діти збираються довкола вихователя.
Вітер дме нам в обличчя, Захиталося деревце, Вітерець все тихіше, тихіше, Деревце все нижче, нижче. (Діти сідають на килим)
Вихователь за допомогою загадки пропонує дітям вгадати, що вона знаходиться за ширмою.
«Його взимку та влітку, Ми бачили одягненим, А восени з бідолахи, Впали всі сорочки». (Дерево)
Вихователь показує дітям вазу з гілочками листяних та хвойних дерев, дивується, що не всі гілочки з листям. Пропонує дітям розділити гілки на дві групи: з листочками поставити до однієї вази, а без листочків до іншої.
Під час роботи дітям ставляться питання, що наводять. — Чому на цих гілочках немаєлисточків? (Опали) — Як називається явище природи, коли з дерев опадає листя? (листопад) — У яку пору року ми спостерігаємо це явище? (восени) — Гілочки яких дерев (без листочків) стоять у цій вазі? (берези та горобини)
Вихователь просить дітей показати гілочку берези, потім горобини та пояснити за якими ознаками вони це визначили. (По корі та ягодам)
Гра «З якої гілки дітки?» Вихованець демонструє сухе листя дерев, яке зібрали діти на екскурсії у сквері.
— Лист з берези який? (Березовий) — Лист горобини який? (Горобиною) — Лист дуба який? (Дубовий) - Осики, клена і т.д.
— Усі ці листочки ми зібрали у сквері на землі, вони опали з дерев. Дерева, з яких восени опадають листочки, називають листяними. Але деякі дерева залишаються зеленими у всі пори року, про них навіть загадку вигадали, спробуйте відгадати.
Взимку і влітку одним кольором! (Ялина, сосна) — Як Ви думаєте, зелені гілочки яких дерев стоять у цій вазі? (Ялинки та сосни)
Вихователь пропонує дітям взяти по одній «голочці» ялинки та розглянути, доторкнутися, понюхати та розповісти про голочку, яка вона? (Зелена, гостра, тверда тощо). Потім також розглядаємо та описуємо «голочку» сосни.
Вихователь розповідає дітям про те, що «голочки» ялинки та сосни – це їх листочки, називаються вони «хвоя», а дерева з хвоєю називаються хвойними.
Дидактична гра «Знайди назване дерево» Вихованець на магнітній дошці показує ілюстрації хвойних та листяних дерев. Діти називають дерево і визначають, яке воно (листяне або хвойне)
— Дерева різні, але вони складаються з однакових частин. — Що є у всіх дерев? (корінь, стовбур, гілки, листя) - А чим жевідрізняються листяні дерева від хвойних? (листям) — Давайте спробуємо зобразити дерева: встанемо, піднімемо руки вгору, убік. — На що схожі наші руки? (на гілки) — На що схожі наші пальчики? (На листочки). Повіяв вітер – гілки захиталися, листочки заворушились. — Покажіть ствол? (тулуб) — А де ж коріння? (під землею) — Для чого деревам потрібне коріння? (для харчування) — А чи можна сказати, що дерева живі? Так, тому що дерева ростуть, харчуються, дихають, розмножуються, отже, вони живі. Їх треба берегти. І якби дерева та квіти вміли розмовляти, вони б сказали нам так:
«Нам до вподоби тільки той, Світ лісовий хто береже, Той, хто гілок не ламає, Той, хто пташку не злякає, Мухомор штовхати не стане, І багаття не розведе . Хто завжди, завжди в лісі Поважає тишу».
Фіз. хвилинка «Виросли дерева в полі»
Виросли дерева у полі. Добре рости на волі! (Потягування - руки в сторони) Кожне намагається, До неба, до сонця тягнеться. (Потягування, руки вгору) Ось повіяв веселий вітер, Захиталися одразу гілки, (Діти махають руками) Навіть товсті стовбури, Нахилилися до землі. (Нахили вперед) Вправо - вліво, взад - вперед - Так дерева вітер гне. (Нахили вправо - вліво, вперед - назад) Він їх крутить, він їх крутить, Та коли ж відпочинок буде? (Обертання тулубом) Ветер стих. Зійшов місяць. Настала тиша. (Діти сідають)
— А навіщо потрібні дерева, яку користь вони приносять людям? (Очищають повітря, з них збирають урожай плодів, вони радують око, з дерев виготовляють різні предмети, будують будинки, роблять папір тощо).
Гра «Знайди в груповій кімнаті предмети з дерева»
— Згадаймо, які дерева ростуть на нашій ділянці?(Сосна, ялина, горобина, береза)
Запропонувати дітям вибрати за перевагами засоби виразності (фарби, олівці, воскова крейда) і намалювати будь-яке дерево на вибір дітей. (Малювання можна перенести на другу половину дня)
Список литературы 1. Сигімова М. Н. «Світ очима дитини». 2. Бондаренко А. К. «Дидактичні ігри у дитячому садку». 3. Леонтьєва А. А. «Доброго дня, мир!».
Фотододаток «Екскурсія у сквер»





Автор: Потапова Валентина Леонідівна, вихователь, Недержавний дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок № 163 «Гармонія» ВАТ «РЖД», м. Новосибірськ