Конспект заняття з розвитку мови - «Посуд»
Цілі: уточнити з дітьми назву посуду; вміти називати та розрізняти кухонний, столовий та чайний посуд; вміти називати частини посуду та зовнішні ознаки; утворювати іменники родового відмінка, зі зменшувально-пестливими суфіксами, прикметники від іменників; узгоджувати числівники з іменниками; складати пропозиції із прийменниками; активізувати словник на цю тему.
Обладнання: демонстраційний матеріал-посуд та картинки із зображенням посуду; роздатковий матеріал-сюжетні картинки.
Хід заняття
1.Організаційний момент
- Сяде той, хто назве кілька предметів (множина іменників): чашка, блюдце, тарілка, келих, склянка, чайник, кухоль, селедниця, сковорідка, сільничка тощо.
Наприклад: чашка-чашки, келих-кухли і т.д.
2.Розмова про посуд
- Як одним словом можна назвати усі ці предмети? (Посуд)
- Які предмети посуду ви знаєте?
- Назвіть столові прилади, якими користуємося для їжі? (Ложка, вилка, ніж)
- У якому посуді готують їжу? (Каструля, сковорідка, лист і т.п.)
- Як називається посуд? (Кухонна)
- Яким посудом ми користуємося, коли п'ємо чай? (Чашка, блюдце, цукорниця, заварний чайник, цукерниця тощо)
- Як називається цей посуд? (Чайна)
- А як називається посуд, з якого їмо (приймаємо їжу)? (Їдальня)
- Назвіть столовий посуд. (Глибока тарілка, дрібна тарілка, супниця, салатниця, сільничка, оселедниця тощо)
Виставляються предмети посуду:
а) каструля із кришкою.
- З яких частин складається каструля? (Стінка, денце, кришка, ручки).
(Аналогічно розглядаються чайник та склянка.)
б) Порівняння предметів посуду: сковорідка та глечик.
3. Ігрова вправа «Підбери слова-дії до предметів»
а) Чайник -коштує, наливають, виливають, доливають, миють, сушать, витирають, чистять.
б) Цукорниця-кладуть, висипають, беруть, насипають, розсипають.
в) Каструля-закривають, ставлять, чистять, наливають і т.д.
г) Чашка-п'ють, наливають, розливають, випивають і т.д.
Вихователь виставляє картинки із зображенням посуду.
- Назвіть предмети посуду, які виготовлені з металу? Значить вони які? (Металеві.)
(Аналогічно: із пластмаси, порцеляни, скла, алюмінію, дерева, чавуну і т.д.)
4. Фізкультхвилинка
Ось великий скляний чайник,
Дуже важливий як начальник.
Діти «надмухують» живіт,
одна рука на поясі, інша
вигнута, як носик.
Ось порцелянові чашки,
Дуже тендітні, бідолахи.
Присідають одна рука на поясі.
Ось порцелянові блюдця,
Крутуються, малюючи руками коло.
Ось срібні ложки,
Потягуються, руки нагору,
зімкнути над головою,
Ось пластмасовий піднос-
Він посуд нам приніс.
роблять велике коло.
5. Гра з м'ячем
- Утворення іменників із зменшувально-пестливим суфіксом: чашка-чашечка, ложка-ложечка і т.д.
- Дидактична гра «Порахуй».
- Складання речень за сюжетними картинками з використанням прийменників.
6. Розповідь вихователя
Посуд люди користувалися з давніх часів. Спочатку вона була дерев'яною. український національний посуд так і залишився дерев'яним та глиняним. Потім з'явився скляний, металевий, фаянсовий, порцеляновий посуд.З'явилися сервізи. Люди дуже дбайливо ставляться до посуду, оскільки він може розбитися, і пропадає праця людини, яка її робила. Посуд миють, чистять, витирають, щоб вона завжди була чистою і з неї було приємно їсти. Як треба доглядати посуд: спочатку тарілки і чашки звільняють від залишків їжі, потім миють гарячою водою з милом або іншими миючими засобами, потім її грунтовно прополіскують. Ставлять у сушіння, витирають прибирають у шафу.
7. Підсумок заняття
Вміти розрізняти та називати кухонний, столовий та чайний посуд. Знати зовнішні ознаки посуду, його призначення. Скласти описову розповідь про чайник, каструлю за планом: назва; зовнішні ознаки; з чого зроблено; призначення.