ЛЮБЛЮ ПРИРОДУ УКРАЇНСЬКУ

Урок 15. Вірші Ф.І. Тютчева про осінь

Мета уроку: ввести в новий розділ «Люблю природу українську. Осінь»; ознайомити із віршем Ф.І. Тютчева "Осінь"; навчати правильного читання віршів; розвивати пам'ять, мовлення, мислення.

Обладнання:репродукції картин з осіннім пейзажем, а також аудіозапис музики П.І. Чайковського "Пори року", "Жовтень", "Осіння пісня".

Хід уроку

I. Організаційний момент

П. Введення у тему. Мовленнєва розминка

1. З огляду на музики П.І. Чайковського вчитель читає чверті рости, які записані на дошці.

Скинуло кафтан зелене літо, Відсвистіли жайворонки вдосталь, Осінь, в шубу жовту одягнена, По лісах з волоті пройшлася.

Розтрощили журавлі по гаях, Наче осінь заміж зібралася. Верба плаття в озері полощить. Лисицю шапку приміряє в'яз.

2. Виразне читання чотиривіршів дітьми.

3. Постановка мети уроку.

- Прочитайте назву розділу у підручнику. (Діти читають: «Люблю природу українську. Осінь».)

- Визначте тему наступних уроків.

III. Бесіда на тему

- Чи подобається вам осінь? Чим цікава ця пора року? Розкажіть.

- Що ви дізналися з цього тексту?

2. Робота над загадками на с. 67. Виразне читання.

- А зараз нашій увазі пропонуються загадки на сторінці 67 підручника.

Діти голосно, виразно читають загадки, відгадують їх.ГУ; Фізкультхвилинка

V. Читання та аналіз вірша Ф. Тютчева

1. Читання вірша вчителем. -

- Який побачив осінь поет Федір Тютчев?

- Які картини представили ви під час читання цього вірша?

- Мипобачили, що осінь подобається поетові, тому він вживає епітети. Знайдіть їх.(Наприклад, «дивна пора», «день кришталевий», «променисті вечори». )

- Чи доводилося вам спостерігати кришталевий день? Опишіть, який він?(Прозорий, чистий, безхмарний.)

- Як ви уявляєте собі «променисті вечори»?(Вечірня природа залита променями заходу сонця, все сяє, сяє. )

- Який знак стоїть наприкінці першої та третьої строфи? Чому?(Поет може нескінченно говорити про цю чудову пору.)

3. Робота над словами та виразами.

Він був невтомною зброєю в руках, їм спритно працювали, зрізуючи колоски. Серп -це ручна зброя, вигнутий півколом дрібно зазубрений ніж для зрізування злаків з кореня.)

- «Свята борозна» - що це означає?(Отже-відпочивальна, з неї всі прибрали.)

- Що ви відчуваєте під час читання вірша: радість, спокій, захоплення, здивування, смуток, тривогу, умиротворення?

VI. Виразне читання вірша

VII. Підсумок уроку

- У вірша немає назви. Всі звикли впізнавати його за першим рядком. Як би ви його назвали?

- Як змінила осінь всю навколишню природу?Домашнє завдання

Вивчити вірш напам'ять.

Урок 16. Вірші про осінь

Ціліуроку:ознайомити учнів з віршами К. Бальмонта, А. Плещеєва, А. Фета; розвивати мову учнів, образне мислення, увагу до слова; виховувати любов до природи та української словесності.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

В осінню негоду сім погод надворі: сіє, віє, кружляє, рве, зверху ллє, а знизу мете.

- Прочитайте «дзижким» читанням прислів'я. Як ви її знаєте? (Діти пояснюють зміст прислів'я.)

- робота над чітким промовлянням; читання скоромовкою.

III. Перевірка домашнього завдання

Читання напам'ять вірша Ф. Тютчева «Є в осені первісний. »

IV. Нова тема

1. Слово вчителя про життя та творчість К. Бальмонта.

-Костянтин Дмитрович Бальмонт (1867-1942) - поет, критик, перекладач. Народився і виріс у поміщицькій родині. Батько Дмитро Костянтинович Бальмонт - земський дія тель. Мати Віра Миколаївна Лебедєва - висококультурна жінка, яка надала глибокий вплив на юного поета.

2. Вчитель читає вірш «Встигає брусниця. »

- Сподобався вам вірш?

- Знайдіть рядки, які говорять про настрій поета.

- Знайдіть значення слова «пахощі».(Пахощі - приємний, ароматний запах.)

- Про кого можна сказати «прокинеться та заплаче»?(Так можна сказати про дитину.)

– До кого поет відносить ці слова?(До осені.)

- Як ви уявляєте собі цю картину?

3. Виразне читання вірша.

V. Фізкультхвилинка

VI. Читання віршів А. Плещеєва

1. Знайомство з творчістю А. Плещеєва.

- Прочитайте самостійно наступний вірш. (Самостійне читання дітьми.)

- Олексій Миколайович Плещеєв (1825-1893) – поет, перекладач, прозаїк, літературний та театральний критик. Народився сім'ї небагатого провінційного чиновника, представника старовинного дворянського роду. Дитинство поета пройшло в Нижньому Новгороді, де з 1827 служив його батько, який помер, коли майбутній поет був ще дитиною. Його вихованням займалася мати ОленаОлександрівна, яка зуміла дати синові гарну домашню освіту, продовжену ним у Петербурзі.

2. Виразне читання. Словникова робота.

- Хто прочитає вірш уголос? (Читає учень.)

– Який настрій створюють картини природи, описані поетом?

- Які слова незрозумілі?

озима-озимий посів, його сходи.

озимий- про однорічні рослини: засіваний восени,

зима під снігом.

- Виразне читання вірша.

VII. Вірш А. Фета

1. Читання вірша А. Фета.

- І ще один вірш Опанаса Опанасовича Фета «Ластівки зникли. »

Вчитель читає вірш.

- За якими ознаками ви дізналися, що у вірші зображено осінь?

- Знайдіть рядки, в яких зображуються картини, що мальовничо малюють осінні завмирання природи.

3. Виразне читання вірша.

VIII. Підсумок уроку

– Які вірші прочитали?

- Якій темі вони присвячені?

Домашнє завдання

Вивчити вірш, що сподобався.

Урок 17. Осіннє листя

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

- Прочитайте вірш, записаний на дошці.

Під ногами в листопад Листя жовте летить, А під листям шарудить Шурш, Шуршиха і Шуршонок. Тато, мама та дитина.

- Які слова вигадав поет?

- Як треба вимовляти ці слова? Що ми повинні собі уявити? Який звук виділимо?

- Читаємо хором вірш(2-3 рази).

ІІІ.Нова тема

1. Аналіз вірша А. Толстого «Осінь».

– А ось як інші поети описують це явище.

- Прочитайтевірш Олексія Толстого «Осінь».

- Чи шкодує поет про те, що прийшла осінь?

- Де поет спостерігає осінню картину?

- Прочитайте вірш виразно.

(Діти заучують, потім кілька людей читають його напам'ять.)

2. Вчитель читає вірш Сергія Єсеніна «Закружляв листя золоте. ».

- Чому поет порівнює золоте листя з легкою зграєю метеликів?

- Який вигляд ставок, оточений осінніми деревами? Чому вода у ставку рожева?