Методична розробка (4 клас) на тему Конспект уроку з ОРКСЕ 4 клас тема уроку - quot;

Зберігачі перекази в релігіях світу.

(Урок з курсу «Основи релігійних культур та світської етики»; модуль Основи світових релігійних культур»).

Вчитель початкових класів

Стремберг Ірина Едуардівна

Тема: «Зберігачі переказів у релігіях світу»

Мета уроку: сформувати уявлення про хранителів переказу в релігіях світу та їх ролі у збереженні релігійних традицій.

Завдання:

  • Навчальні: познайомити учнів із зберігачами переказів у релігіях світу, з ієрархією служителів культу;

Ознайомити із поняттями: жрець, духовенство, рабин, єпископ, священик, диякон, ієрархія, умма, імам, хафіз, санга, лама.

  • Розвиваючі: розвивати вміння аналізувати, робити висновок, аргументувати свою думку, отримувати необхідні дані з тексту, розвивати мислення та грамотну мову учнів.
  • Виховують: формувати толерантне, поважне ставлення до світових релігій, виховувати терпимість і повагу до людей, відмінних від нас, прищеплювати інтерес до світової історії.

Хід уроку.

Організаційний момент.

Повторення.

(Перевірка домашнього завдання у формі експрес – опитування).

- На минулому уроці ви дізналися про священні книги релігій світу. Перевіримо, що ви запам'ятали. Допоможе нам у цьому «експрес – опитування».

(Учні на аркушах знаками «+» або «-« висловлюють згоду чи незгоду із твердженням вчителя. Після закінчення опитування обговорюються та виправляються помилки).

- Спочатку вчення найдавнішої релігії світу-буддизму - передавалося з вуст в уста.

- Святе писання християнназивається Тора.

- «Апокаліпсис» - це вчення про те, що чекає людство у майбутньому.

- Коран поділено на частини, які називаються сурами.

- Біблія – це священне писання і юдеїв, і християн.

- Усі священні книги вчать терпимості, любові до ближнього і несуть лише добро.

Новий матеріал.

(Створення проблемної ситуації)

– Чому священні книги збереглися до наших днів, незважаючи на те, що їм уже тисячі років? (Припущення дітей)

– Подивіться на фотографії на дошці. Хто зображений на них?

- Хлопці, це охоронці переказів у релігіях світу.

- Як ви вважаєте, хто такий хранитель переказу?

- Що може зберігати ця людина?

( Учні намагаються відповісти на запитання)

- Сьогодні на уроці ми й дізнаємося, хто це – хранителі переказу і що вони можуть зберігати в релігіях світу?

Робота з текстом підручника (с.22) – читання вступної статті. Коротка розмова з класом:

– Коли виникли зберігачі переказів?

- Хто такі жерці? (Відповіді дітей)

Все вірно. Як тільки виникли релігії, з'явилися люди, які зберігали священні знання, тобто зберігачі, релігійні традиції, давні ритуали, перекази своїх предків, а також передавали їх своїм нащадкам, навчали їх священним правилам (заповідям), за якими слід жити. У давнину їх називали жерцями, служителями. А оскільки вони були мудрецями, мали величезні знання, вміли розтлумачувати священні писання, то грали дуже важливу роль в управлінні племенем, громадою чи державою. Жерці були радниками, вченими, знахарями, віщунами. З часом наступником жерців стало духовенство. Духовенство – професійні служителі тієї чи іншої релігії. Сьогодні багато релігій не приписують жерцям ісвященнослужителям божественної сили, та їх функції виконавців культу зберігаються.

Жрець – насамперед посередник. Балансуючи на межі двох світів. Він одночасно представляє найвищі сили перед людьми і людей перед вищими силами. Священнослужитель – тлумач божих законів, зберігач культу та традицій. Він допомагає людям, підносячи богам хвалу, прохання та дари віруючих. Він заступається за них, регулює відносини між живими та мертвими.

Робота у групах.

- Як ви вважаєте, чи у всіх релігіях є охоронці?

- Щоб відповісти на це питання, ми розіб'ємося на 4 групи і продовжимо знайомство зі статтею підручника на сторінці 22 – 23.

1 – «Мудреці юдеїв»

2 – «Християнські священнослужителі»

3 – «Мусульманська громада»

4 – Буддійська громада»

План роботи групи:

1. Прочитати статтю підручника, що відповідає назві групи.

2. Визначити зберігачів перекази у релігії.

3. Заповнити відповідну частину таблиці. (Таблиця зошита)

4. Обговорити питання: Що змінилося б, якби не було зберігачів релігій?

(Виступ груп з вивченого матеріалу, заповнення всієї таблиці.)

Робота з ілюстраціями в тексті.

Підручник (стор. 22) – Хто такий рабин?

- Де він знаходиться ?

– Що в нього в руках?

(Голову рабина покриває накидка. На голові під накидкою коробочка з молитвами.)

- Хто такий єпископ?

-На якому ступені ієрархії він знаходиться?

- Про що можуть говорити, що обговорюватимуть між собою зберігачі різних релігій?

Розмова із учнями з питань.

  • Як ви вважаєте, чому у всіх релігіях світу існують зберігачі перекази?
  • Як називалися служителі у стародавніх релігіях?
  • Кого і чому називають мудрецями в юдаїзмі?
  • Які щаблі ієрархії проходять служителі церкви у християнстві?
  • Яких людей і чому особливо шанують мусульмани?
  • Як називається буддійська громада?

Підсумок уроку.

Сьогодні я дізнався…

Мені було цікаво..

Я хотів би дізнатися …

Домашнє завдання.

1. Прочитати підручник стор. 22-23, відповісти на запитання стор. 23.

2. Знайти та запропонувати свої ілюстрації до тексту підручника або намалювати самим.

Вкладення Розмір
файл21.19 КБ

Охоронці переказів у релігіях світу.

(Урок з курсу «Основи релігійних культур та світської етики»; модуль Основи світових релігійних культур»).

Вчитель початкових класів

Стремберг Ірина Едуардівна

Тема: «Зберігачі переказів у релігіях світу»

Мета уроку: сформувати уявлення про зберігачів перекази у релігіях світу та їх роль у збереженні релігійних традицій.

  1. Навчальні : познайомити учнів із зберігачами перекази у релігіях світу, з ієрархією служителів культу;

Ознайомити із поняттями: жрець, духовенство, рабин, єпископ, священик, диякон, ієрархія, умма, імам, хафіз, санга, лама.

  1. Розвиваючі: розвивати вміння аналізувати, робити висновок, аргументувати свою думку, отримувати необхідні дані з тексту, розвивати мислення та грамотну мову учнів.
  2. Виховують: формувати толерантне, поважне ставлення до світових релігій, виховувати терпимість і повагу до людей, відмінних від нас, прищеплювати інтерес до світової історії.

(Перевірка домашнього завдання у формі експрес – опитування).

- На минулому уроці ви дізналися про священні книги релігій світу.Перевіримо, що ви запам'ятали. Допоможе нам у цьому «експрес – опитування».

(Учні на аркушах знаками «+» або «-« висловлюють згоду чи незгоду із твердженням вчителя. Після закінчення опитування обговорюються та виправляються помилки).

- Спочатку вчення найдавнішої релігії світу-буддизму - передавалося з вуст в уста.

- Святе писання християн називається Тора.

- «Апокаліпсис» - це вчення про те, що чекає людство у майбутньому.

- Коран поділено на частини, які називаються сурами.

- Біблія – це священне писання і юдеїв, і християн.

- Усі священні книги вчать терпимості, любові до ближнього і несуть лише добро.

(Створення проблемної ситуації)

– Чому священні книги збереглися до наших днів, незважаючи на те, що їм уже тисячі років? (Припущення дітей)

– Подивіться на фотографії на дошці. Хто зображений на них?

- Хлопці, це охоронці переказів у релігіях світу.

- Як ви вважаєте, хто такий хранитель переказу?

- Що може зберігати ця людина?

( Учні намагаються відповісти на запитання)

- Сьогодні на уроці ми й дізнаємося, хто це – хранителі переказу і що вони можуть зберігати в релігіях світу?

Робота з текстом підручника (с.22) – читання вступної статті. Коротка розмова з класом:

– Коли виникли зберігачі переказів?

- Хто такі жерці? (Відповіді дітей)

Все вірно. Як тільки виникли релігії, з'явилися люди, які зберігали священні знання, тобто зберігачі, релігійні традиції, давні ритуали, перекази своїх предків, а також передавали їх своїм нащадкам, навчали їх священним правилам (заповідям), за якими слід жити. У давнину їх називали жерцями, служителями. А оскільки вони були мудрецями, мали величезні знання, вмілиРозтлумачувати священні писання, то грали дуже важливу роль в управлінні племенем, громадою чи державою. Жерці були радниками, вченими, знахарями, віщунами. З часом наступником жерців стало духовенство. Духовенство – професійні служителі тієї чи іншої релігії. Сьогодні багато релігій не приписують жерцям та священнослужителям божественної сили, але їх функції виконавців культу зберігаються.

Жрець – насамперед посередник. Балансуючи на межі двох світів. Він одночасно представляє найвищі сили перед людьми і людей перед вищими силами. Священнослужитель – тлумач божих законів, зберігач культу та традицій. Він допомагає людям, підносячи богам хвалу, прохання та дари віруючих. Він заступається за них, регулює відносини між живими та мертвими.

Робота у групах.

- Як ви вважаєте, чи у всіх релігіях є охоронці?

- Щоб відповісти на це питання, ми розіб'ємося на 4 групи і продовжимо знайомство зі статтею підручника на сторінці 22 – 23.

1 – «Мудреці юдеїв»

2 – «Християнські священнослужителі»

3 – «Мусульманська громада»

4 – Буддійська громада»

План роботи групи:

  1. Прочитати статтю підручника, яка відповідає назві групи.
  2. Визначити зберігачів перекази у релігії.
  3. Заповнити відповідну частину таблиці. (Таблиця зошита)
  4. Обговорити питання: Що змінилося б, якби не було зберігачів релігій?

(Виступ груп з вивченого матеріалу, заповнення всієї таблиці.)

Робота з ілюстраціями в тексті.

Підручник (стор. 22) – Хто такий рабин?

- Де він знаходиться ?

– Що в нього в руках?

(Голову рабина покриває накидка. На голові під накидкою коробочка з молитвами.)

- Хтотакий єпископ?

-На якому ступені ієрархії він знаходиться?

- Про що можуть говорити, що обговорюватимуть між собою зберігачі різних релігій?

Розмова із учнями з питань.

Сьогодні я дізнався…

Мені було цікаво..

Я хотів би дізнатися …

  1. Прочитати підручник стор. 22-23, відповісти на запитання стор. 23.
  2. Знайти та запропонувати свої ілюстрації до тексту підручника або намалювати самим.