Новий закон про контроль за техоглядом з 1 січня 2017 року
Поправки до закону про технічний огляд автомобілів.

Головне нововведення згідно із законопроектом МВС ДІБДР РФ, це передача прав акредитації пунктів та операторів техогляду від українського союзу автостраховиків (РСА) федеральним органам виконавчої влади. Тобто якщо зараз акредитація та контроль за діяльністю пунктів та операторів технічного огляду транспортних засобів ведеться не державним органом РСА, то у разі набуття чинності нового закону, акредитацію та контроль за діяльністю пунктів та операторів техогляду проводитиме державний орган.
Крім того, згідно із законопроектом, при плановій та неплановій виїзній перевірки пунктів або операторів техогляду, акредитаційна комісія має залучити до перевірки співробітників МВС РФ.
Як бачите, органи МВС істотно посилять контроль за діяльністю численних пунктів техогляду, кількість яких за останні кілька років фактично потроїлася. Але, на жаль, велика кількість пунктів технічного огляду існує тільки на папері. Фактично у багатьох містах України техогляд є простою формальністю, і необхідний лише для отримання полісу ОСАЦВ.
Тобто зараз на дорогах України експлуатується величезна кількість автомобілів, які практично не проходять щорічний обов'язковий техогляд з обов'язковим оглядом технічного стану транспортних засобів.
Через відсутність належного контролю за діяльністю операторів техогляду та пунктів технічного огляду транспортних засобів, в Україні різко збільшилася кількість аварій, пов'язаних із поганим технічним станом автомобілів.

Найпоширеніші несправності, через які автомобіль потрапив у ДТП, пов'язані з кермовим.керуванням, з гальмівною системою, електронікою та зовнішнім освітленням.
Як бачите, фактично в нашій країні відбулася дискредитація діяльності в галузі технічного огляду автомобілів. Багато компаній, які отримали акредитацію як оператори або пункти технічного огляду, фальсифікують документи про проходження транспортними засобами техогляду. На підставі недостовірних відомостей про проходження техогляду автомобілі заносяться до єдиного реєстру техогляду. На підставі тієї бази страхові компанії видають водіям страхові поліси ОСАЦВ.

Згідно з новим законом для акредитації пункту або оператора техогляду орган, який відповідає за контроль організацій, які ведуть діяльність у галузі техогляду автомобілів, зобов'язаний здійснити виїзну перевірку.
У разі виявлення під час проведення перевірки оператора технічного огляду порушення вимог акредитації та (або) правил проведення технічного огляду, федеральний орган виконавчої влади, який здійснює функції щодо формування єдиної національної системи акредитації та здійснення контролю за діяльністю акредитованих осіб приймає щодо цього оператора технічного огляду відповідне рішення у порядку, встановленому уповноваженим федеральним органом виконавчої.

Чи посилиться техогляд автомобілів?
Скоріше за все так. Але не одразу, а поступово. Справа в тому, що згідно з новим законом, розробленим органами МВС РФ, посилення контролю за діяльністю операторів техогляду має покращити ситуацію на дорогах країни завдяки зменшенню кількості технічно несправних автомобілів, які в даний час проходять техогляд тільки на папері.
Але посилення процедури акредитації пунктів техогляду та операторів технічногоогляду, а також ускладнення процедури переоформлення акредитації після закінчення її терміну, у будь-якому випадку призведе до того, що ті організації, які існували формально тільки на папері та не проводили реальний технічний огляд автомобілів, змушені будуть припинити свою діяльність.
Звичайно з часом операторів і пунктів техогляду стане набагато менше. У результаті за планами МВС Україна протягом кількох років ситуація з технічним станом транспортних засобів на дорогах України виправиться.

Чи можна буде пройти техогляд у майбутньому без показу автомобіля?
Швидше за все, такої можливості для більшості автомобілістів не буде. Хоча варто визнати, що в будь-якому випадку в Україні багато операторів і пунктів техогляду представлятимуть фактично незаконну послугу з проведення техогляду без огляду транспортного засобу.
Проте з передачею повноважень від української спілки автостраховиків з акредитації операторів техогляду під державний контроль неминуче призведе до зниження кількості автомобілів на дорогах країни, які не проходили реального техогляду.

Коли може набути чинності новий закон щодо контролю за пунктами техогляду?
Наше інтернет видання публікує повний текст нового законопроекту про контроль за діяльністю за пунктами та операторами техогляду:
ФЕДЕРАЛЬНИЙ ЗАКОН
Про внесення змін
в окремі законодавчі акти України
Стаття 1
«Технічний огляд проводиться операторами технічного огляду, акредитованими відповідно до цього Федерального закону федеральним органом виконавчої влади, який здійснює функції щодо формування єдиної національної системиакредитації та здійснення контролю за діяльністю акредитованих осіб».
«12) здійснення державного нагляду за організацією та проведенням технічного огляду транспортних засобів та контролю за проведенням такого огляду;»;
б) вважати підпункт 12 відповідно до підпункту 13.
3) статтю 10 виключити.
«1. Федеральний орган виконавчої влади, що здійснює функції щодо формування єдиної національної системи акредитації та здійснення контролю за діяльністю акредитованих осіб, рішення про акредитацію формує відкритий та загальнодоступний інформаційний ресурс, що містить відомості з реєстру операторів технічного огляду.»
«2. Федеральний орган виконавчої, який здійснює функції щодо формування єдиної національної системи акредитації та здійснення контролю за діяльністю акредитованих осіб веде реєстр операторів технічного огляду. У цьому реєстрі мають бути зазначені:»
«Стаття 22. Контроль за діяльністю операторів технічного огляду
1. Контроль за діяльністю операторів технічного огляду та перевірка заявників на відповідність встановленим вимогам акредитації здійснюються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції щодо формування єдиної національної системи акредитації та здійснення контролю за діяльністю акредитованих осіб у взаємодії з федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері внутрішніх справ у порядку, встановленому Урядом України.
2. Перевірка заявників на відповідність встановленим вимогам акредитації здійснюються федеральним органом виконавчої влади,здійснює функції щодо формування єдиної національної системи акредитації та здійснення контролю за діяльністю акредитованих осіб у порядку, встановленому Урядом України, за участю представників федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері внутрішніх справ.
3. Щодо заявника, який подав заяву про надання атестату акредитації, проводиться виїзна перевірка. Підставою щодо перевірки щодо заявника є подання у федеральний орган виконавчої, здійснює функції з формування єдиної національної системи акредитації і здійснення контролю над діяльністю акредитованих осіб заяви про надання атестата акредитації.
4. Щодо оператора технічного огляду, який подав заяву про переоформлення атестата акредитації, проводиться виїзна перевірка. У цьому випадку підставою для проведення перевірки оператора технічного огляду є подання до федерального органу виконавчої влади, який здійснює функції щодо формування єдиної національної системи акредитації та здійснення контролю за діяльністю акредитованих осіб заяви про переоформлення атестата акредитації.
5. Предметом виїзної перевірки заявника або оператора технічного огляду є відомості, що містяться у поданих ними заяві та документах, з метою оцінки відповідності таких відомостей вимогам акредитації та відомостям про заявника, які містяться в єдиному державному реєстрі юридичних осіб, єдиному державному реєстрі індивідуальних.
6. Строк проведення виїзної перевірки заявника чи операторатехнічний огляд складає п'ять днів.
7. У разі виявлення при проведенні перевірки оператора технічного огляду порушення вимог акредитації та (або) правил проведення технічного огляду федеральний орган виконавчої влади, який здійснює функції щодо формування єдиної національної системи акредитації та здійснення контролю за діяльністю акредитованих осіб приймає щодо цього оператора технічного огляду відповідне рішення у порядку, встановленому уповноваженим федеральним органом виконавчої.».
8) статтю 23 виключити.
Стаття 2
1) у пункті 1 статті 24 слова "а також з метою забезпечення проведення технічного огляду транспортних засобів відповідно до законодавства у сфері технічного огляду транспортних засобів." виключити.
2) пункт 4 статті 24; підпункт г.1) пункту 1 та абзац 8 пункту 2 статті 25; абзац 5 пункту 1 статті 28 виключити.
2. Стаття 1 цього Закону набирає чинності