Образ вишневого саду у п’єсі А

Розділи: Література

Мета уроку:

освітня:

  • розширити уявлення про творчість А.П.Чехова через аналіз п'єси А.П.Чехова;
  • закріпити теоретичні знання – образ, символ;

розвиваюча:

  • розвивати асоціативне, образне мислення, уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки;

виховна:

  • сприяти духовному розвитку учнів, формуванню моральних цінностей.

Тип уроку : урок засвоєння нових знань.

Методи:

  • аналіз тексту
  • бесіда
  • складання таблиці

Обладнання:

  • комп'ютер
  • проектор
  • мультимедійна презентація
  • тексти

Епіграф:

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Оголошення теми та мети уроку.

II. Новий матеріал.

1. Вступне слово вчителя.

Вишневий сад - образ складний та неоднозначний. Це не лише конкретний сад, що є частиною садиби Гаєва та Раневської, а й образ – символ.

Вишневий сад у комедії А.П.Чехова символізує не лише красу української природи, але головне - красу життя людей, які виростили цей сад і захоплювалися ним, того життя.

2. Звернемося до головних героїв комедії.

Питання до класу:

- Які видіння виникли у вашій свідомості при згадці прізвища Гаєв?

(Через "пошук асоціацій" учні повинні побачити картини зеленого "гаю", або лісу, і зробити висновок, що всі предки Гайових (а Любов Андріївна та Аня теж є представницями цього роду) жили в зелені лісів. Прізвище Раневської асоціюється з осінніми яблуками" ранет", отже, з садом, з рослиннимпочатком. А ім'я її - Любов - виявилося пов'язаним із "любовю до саду". Також можуть виникнути асоціації цього імені з "раною", з "пораненим садом".

Прізвище Лопахін може бути асоційовано з "лопатою", що кидає землю, з сильними руками, які нічого не бояться, а ім'я Єрмолай пов'язує героя з низьким станом, з простонародним способом життя.

Аня, хоч і має прізвище Раневська, але ім'я інше, тому в неї немає любові до саду.)

Як і у будь-якому високохудожньому творі, у п'єсі Чехова все мотивовано. Імена головних героїв співвідносяться із садом.

(Завдяки пошуку асоціацій можна наблизити учнів вірному розумінню образів.)

3. Запитання до класу:

- Який стосунок до саду героїв п'єси?

Слайд 4, 5, 6, 7, 8

Учні складають та заповнюють таблицю. Працюють із текстом твору.

Ставлення до саду героїв комедії
РанівськаГаєвАняЛопахін
Сад - минуле, дитинство, а й ознака благополуччя, гордості, спогад про щастя.

"Якщо у всій губернії є щось цікаве, навіть чудове, то це тільки наш вишневий сад".Сад - минуле, дитинство, а й ознака благополуччя, гордості, спогад про щастя.

"І в Енциклопедичному словнику згадується цей сад".Сад – символ дитинства, сад-будинок, але з дитинством доводиться розлучатися.

"Чому я вже не люблю вишневого саду, як раніше".

Сад – надії на майбутнє.

"Ми насадимо новий сад, розкішніше за це".Сад - спогад про минуле: дід та батько були кріпаками; надії на майбутнє – вирубати, розбити на ділянки, здавати в оренду. Сад – джерело багатства, предмет гордості.

Лопахін: "ЯкщоВишневий сад. віддавати потім в оренду під дачі, то ви матимете щонайменше двадцять п'ять тисяч на рік доходу".

"Вишня народиться раз на два роки, та й ту ніхто не купує"

4. Як ставляться до вишневого саду Фірс, Петро Трофімов?

(Для Фірсасад - панське благополуччя.

"У колишні часи, років сорок - п'ятдесят тому вишню сушили, мочили, маринували, варення варили. Грошей було!"

Для Трофимова: вишневий сад символізує кріпосницьке минуле.

"Невже. з кожного листочка, з кожного ствола не дивляться на вас людські істоти.".

"Вся Україна наш сад" - це його мрія про преображену батьківщину, але незрозуміло, чиїми силами це буде зроблено. )

6. Питання до класу:

- Символом чого є вишневий садок у п'єсі А.П.Чехова?

(Сад – символ рідного дому, символ краси, символ минулого, символ сьогодення, символ майбутнього)

7. Авторське ставлення до саду.

Чехов: "У другому акті Ви дасте мені справжнє зелене поле і дорогу, і надзвичайну для сцени далечінь". "Звук. повинен бути коротшим і відчуватися зовсім здалеку".

Слайди 13, 14, 15

III. Підсумок уроку.

Сад - це символ батьківщини, її минулого та майбутнього.

П'єса "Вишневий сад" - це п'єса про Україну, про її долю. Україна на роздоріжжі – у п'єсі аукціон. Хто ж буде господарем країни? Чехов переживає свою країну, п'єса - це його заповіт, але водночас він розуміє, що треба ламати старе, йти від нього.

Домашнє завдання: Відповісти на запитання: "Яке майбутнє чекає на Україну?"