Перестановка чисел під час додавання

УМК "Початкова школа XXI століття". 1 клас.

Тема: «Перестановка чисел під час додавання».

Дидактична мета: створити умови для відкриття дітьми нового знання на тему уроку.

Тип уроку: Урок відкриття нового знання.

Завдання:

  1. освітні:
  2. ознайомити з правилом перестановки доданків;
  3. навчити застосовувати правило перестановки доданків практично;
  4. розвиваючі: розвивати спостережливість, увагу, зорову та слухову пам'ять, математичну мову, розумові операції у школярів;
  5. виховні: сприяти вихованню дружніх взаємин, взаєморозуміння, уміння працювати друг з одним, вихованню інтересу до предмета, адекватно оцінювати результат своєї роботи.

Дидактичні засоби:

  1. наочний матеріал: паровоз та 8 вагонів, числа; 1 червона квітка та 4 жовті, картки з прикладами, картки з числами; 2 метелики та 3 бджілки; картка зі словом "переміщувальне"; каса цифр для складання прикладів на дошці;
  2. роздатковий матеріал: картки з таблицями додавання; фішки, віяла з числами.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Учні хором вимовляють слова:

Ми прийшли сюди вчитися – не лінуватися, а працювати.

Працюємо старанно, слухаємо уважно.

II. Актуалізація знань.

Учитель: Хлопці! Хто з вас любить подорожувати? (Діти піднімають руки.) Пропоную вирушити у подорож країною цариці Математика. Поїдемо на чарівному поїзді.

Вчитель відкриває частину дошки із вагонами. У вагонах числа від 1 до 8.

Учитель: Ой! Що сталося із потягом?

Діти: Вагони переплутані.

Вчитель: Хлопці, допоможіть відновити поїзд.

Гра «Збери поїзд».

Вчитель викликає 8 людей. Кожна дитина бере по вагону. За командою "Вагони встаньте по порядку" діти вишиковуються перед класом. Клас перевіряє.

  1. вагон, який стоїть між 4 та 5 вагонами крок вперед;
  2. сусіди вагона 3 крок уперед;
  3. вагони, які стоять між другим та сьомим крок уперед;
  4. вагон, який стоїть за 7 вагоном, вийди вперед; … перед 7 вагоном.

Учитель: Молодці! А тепер приєднайте вагони до паровоза.

Діти розміщують вагони по порядку на дошку і сідають.

Учитель: Хлопці, давайте ще трохи підготуємося до подорожі. Робота з віялами чисел.

Робота з віялами чисел.

Вчитель ставить запитання, діти показують відповідь.

  1. Юра у другому вагоні, Світлана у шостому. Скільки між ними вагонів?
  2. Іра у восьмому вагоні, Андрій у третьому. Скільки вагонів між ними?
  3. Скільки червоних вагонів? жовтих? синіх?

Учитель: Які ви молодці! А тепер у дорогу.

Фізмінутка.

Звучить пісня «Блакитний вагон». Діти підводяться, руками показують рух коліс поїзда, вимовляють звук ш-ш-ш.

III. Стадія осмислення.

Вчитель: Увага. Зупинка.

Вчитель відкриває частину дошки.

На дошці галявини квітів: 1 – червоний, 4 – жовті. На двох пелюстках кольорів приклади.

Учитель : Де ми? Як можна назвати це місце?

Діти:

– А можна сказати, галявина прикладів.

– А я вважаю, що краще назвати математичною поляною.

Учитель: Що ви можете сказати про приклади, які ми бачимо на кольорах.

Діти:

– На кожній квітці приклади з одними й тими самими числами.

– І ці числа змінюються місцями.

Учитель: А як називаються числа при додаванні?

Діти: Доданок .... доданок ... сума.

Вчитель розміщує таблицю на дошці.

перестановка

IV. Побудова проекту виходу із скрути.

Вчитель: Як можна знайти значення сум?

Діти:

– Я пропоную знайти значення суми, використовуючи цифри на лінійці.

– А ще можна розв'язати приклади за таблицею додавання.

Учитель: Знайдіть значення сум зручним для вас способом.

(Діти самостійно вирішують приклади.) Сам. роб. №1

Учитель: Що ви помітили?

Діти: У кожному стовпчику суми вийшли однакові.

Вчитель: Назвіть відповіді.

Діти називають відповіді та поміщають число у середину квітки.

Учитель: Хто спробує зробити висновок?

Діти висловлюють думки.

Висновок. Якщо при додаванні числа змінюються місцями, то значення суми не зміниться.

Учитель: Як би ви назвали цю властивість додавання?

Діти:

– Якщо ми міняли місцями доданки, то я думаю цю змінну властивість додавання.

– А я думаю, що змінюється, т.к. доданки поміняли місцями.

– А я думаю, доданки не поміняли місцями, а перемістили з одного місця на інше. Тому цю властивість можна назватипереміщувальною.

Учитель: Вірно. Прочитайте в підручнику назву цієї властивості та запам'ятайте її.

Учні читають назву якості за підручником.

V. Первинне закріплення.

Моделується ситуація, що уточнює переміщувальну властивість складання.

Учитель: На галявині завжди багато комах. Хлопці, у кого на столахметелики та жуки вийдіть до дошки.

Біля дошки 2 учні – метелики та 3 – бджілки.

Учитель: Хлопці, складіть приклад.

Учні складають приклад, записують у зошити та на дошці, вирішують.

Учитель: Комахи дуже люблять літати. Метелики та бджілки політайте та поміняйтеся місцями.

Біля дошки 2 метелики та 3 бджілки міняються місцями.

Учитель: Складіть приклад.

Учні складають приклад, записують у зошити та на дошці, вирішують.

Учитель: Що ви помітили?

Діти: Відповіді в цих прикладах однакові.

Учитель: Зробіть висновок.

Висновок. Від перестановки предметів кількість не змінюється.

Учитель: Як називається ця властивість додавання?

Діти: Переміщувальне.

Вчитель поміщає на дошку слово "переміщувальне".

Переміщувальне

Учитель: Ще раз згадаємо, як називаються компоненти дій при додаванні? (Діти ще раз повторюють назву.) Отже, правило можна сказати інакше:

Від перестановки доданків сума не змінюється.

Учитель: Пропоную трохи пограти.

(Вчитель малює на підлозі два кола. У перше коло встають 4 дівчинки, у другому – 2 хлопчики.)

Учні складають приклад, записують у зошити та на дошці, вирішують.

Перший доданок - поплескали в долоні. Друге – пострибали. Клас покладіть стільки червоних фішок, скільки перед вами хлопців та дівчат.

Діти поміняйтеся місцями. (У перше коло встають 2 хлопчики, а в другому – 4 дівчинки.) Складіть приклад.

Учні складають приклад, записують у зошити та на дошці, вирішують.

Перше доданок - помахати руками. Друге – посидіть. Клас покладіть стільки синіх фішок,скільки перед вами хлопців.

Учитель: Порівняйте фішки і зробіть висновок.

Відповіді однакові. Від перестановки доданків сума не змінюється.

Учитель: Я пропоную провести дослідження. Чи у всіх прикладах додавання працює ця властивість. Випишіть із таблиці додавання 3 пари рівностей, що ілюструють переміщувальну властивість додавання.

Самостійна робота №2 з використанням таблиці складання.

Перевірка. Кілька людей читають рівність, що вийшли. Клас уважно слухає і робить висновок: переміщувальна властивість працює у всіх прикладах додавання.

Фізмінутка.

Ми рахували та втомилися, дружно всі ми тихо встали. Ручками поплескали, раз, два, три, Ніжками потопали, раз, два, три.

Фізмінутка для очей (вправа, що знімає зорову стомлюваність).

VI. Самостійна робота №3 у парах.

Учитель: Попрацюйте парами і виконайте завдання в зошитах.

Зошит №1 з друкованою основою, стор. 3 № 1, 2 (Дані рівності з пропущеними числами.)

Учитель: Хлопці, у яких випадках виходять вірні рівності.

Діти: Якщо ми беремо ті самі числа, тільки міняємо місцями.

Учитель: Всі задоволені своєю роботою? (Так.)

VII. Включення до системи знань та повторення.

Учитель: Хлопці! А квіти на галявині одного кольору?

Діти:

– Одна квітка – червона, а 4 – жовті.

Учитель: Складемо завдання і вирішимо. А що в математиці називають завданням?

Діти: Завдання – розповідь, в якій є умова та питання.

(Діти складають завдання, називають умову, питання.)

Робота з фішками.

Вчитель: Розв'яжіть завдання за допомогою фішок.

Настолах у хлопців: 1 фішка червона, 4 фішки-жовті.

Учитель: Поясніть.

Діти: До однієї червоної квітки додали чотири жовті.

Учитель: Запишіть рішення прикладом.

Діти записують рішення у зошити та на дошці.

Учитель: Як ще можна порахувати, скільки кольорів на галявині?

Діти: Можна до жовтих кольорів додати червоний.

Учитель: Подивіться на свої фішки. Що ви маєте зробити?

Діти: Поміняти місцями фішки. (Діти міняють місцями фішки.)

Учитель: Запишіть рішення.

Діти записують рішення у зошити та на дошці.

Учитель: Чому ви отримали однакові відповіді?

Діти:

– Адже кількість квітів на галявині не змінилася.

– Ми лише поміняли місцями числа.

Учитель: Підведемо підсумок нашої дослідницької роботи. Зробіть висновок. Переміщувальна властивість працює з усіма прикладами додавання?

Діти: Так, тому що ми не змінюємо кількість предметів, а тільки міняємо місцями числа.

VIII. Рефлексія діяльності.

Вчитель: Пора повертатися додому, до рідної школи. Заплющте очі і порахуйте від 20 до 1.

Діти хором рахують від 20 до 1.

Учитель: Ось ми і вдома. Який математичний закон ви дізналися під час нашої подорожі?

Діти:

– Переміщувальна властивість додавання.

– Ми дізналися, що від перестановки місць доданків сума не змінюється.

Учитель: Що вам сподобалося на уроці?

Діти:

- Мені сподобалося вирішувати завдання.

- Мені сподобалося міняти місцями доданки.

Учитель: Вам є, що сьогодні розповісти вдома?

Діти:

- Цікаво розгадувати секретиматематики.