Платники податків як учасникиподаткових правовідносин - Студопедія

Глава 4. Учасники податкових правовідносин

Платниками податків, зборів (мит) визнаються організації та фізичні особи, на яких відповідно до ПК, Митного кодексу Республіки Білорусь та (або) актами Президента Республіки Білорусь покладено обов'язок сплатити податки, збори (мита) (п. 1 ст.13 ПК). При цьому під організаціями розуміються:

- юридичних осіб Республіки Білорусь у;

- іноземні юридичні особи та міжнародні організації, у тому числі не є юридичними особами;

- прості товариства (учасники договору про спільну діяльність);

- господарські групи (п. 2 ст. 13 ПК).

Виступаючі у податкових правовідносинах як платники податків, зборів (мит) організації поділяються на білоукраїнські та іноземні.Білоукраїнською організацієювизнається організація, місцем знаходження якої є Республіка Білорусь (п. 1 ст. 14 ПК).Іноземною організацією, відповідно, визнається організація, місцем знаходження якої не є Республіка Білорусь (п. 2 ст. 14 ПК). Білоукраїнські організації мають статус податкових резидентів Республіки Білорусь у та несуть повну податкову обов'язок з доходів від джерел у Республіці Білорусь, і навіть з майну, розташованому як біля Республіки Білорусь, і її межами. Іноземні організації є податковими резидентами Республіки Білорусь у і несуть податкову обов'язок лише з діяльності, здійснюваної у Республіці Білорусь, чи з доходів джерел у Республіці Білорусь, чи з доходів джерел у Республіці Білорусь і з майну, розташованому біля Республіки Білорусь у (п. 3 ст.14 ПК).

Відповідно до п. 3 ст. 13 ПКфілії, представництва та інші відокремлені підрозділиюридичних осіб, які мають окремий баланс і поточний (розрахунковий) або інший банківський рахунок, виконують податкові зобов'язання цих юридичних осіб. Отже, вищевказані структурні підрозділи юридичних із формальної погляду не виступають як самостійного суб'єкта податкових відносин, виступаючи у ролі його представника, тобто. у юридичному плані платником податків у цій ситуації виступає сама юридична особа.

Підфізичними особами, відповідно до п. 6 ст. 13 ПК розуміються:

- громадяни Республіки Білорусь у;

- громадяни чи піддані іноземної держави;

- Особи без громадянства.

З наведеної вище легальної класифікації, які у податкових правовідносинах як платників податків (платників зборів) фізичні особи поділяються на два види:

- фізичні особи – податкові резиденти Республіки Білорусь у;

- фізичні особи – податкові нерезиденти Республіки Білорусь у.

Фізичними особами – податковими резидентами Республіки Білорусь у визнаються фізичні особи, які фактично перебували біля Республіки Білорусь у понад 183 днів у календарному року. Фізичні особи – нерезиденти Республіки Білорусь у – особи, які перебувають за межами Республіки Білорусь 183 дні і більше у календарному році. У зв'язку з цим, за загальним правилом, вимоги щодо сплати податкових платежів можуть бути пред'явлені до нерезидентів Республіки Білорусь лише у частині доходів, отриманих з джерел, що знаходяться на її території. Оподаткування доходів, отриманих нерезидентами з інших джерел, виходить за межі компетенції Республіки Білорусь.

Слід звернути увагу, щояк фізична особа як суб'єкт податкових відносин, Податковий кодекс виділяєіндивідуальних підприємців(п. 1 ст. 19 ПК). З метою оподаткування індивідуальним підприємцям п. 1 ст. 19 ПК віднесено приватні нотаріуси.

У відповідних із чинним законодавством платники мають такіправа(ст. 21 ПК):

- отримувати від податкових органів за місцем постановки на облік безкоштовну інформацію про чинні податки, збори (мита), акти податкового законодавства, а також про права та обов'язки платників, податкових органів та їх посадових осіб;

- одержувати від податкових органів та інших уповноважених державних органів письмові роз'яснення з питань застосування актів податкового законодавства;

- представляти свої інтереси у податкових органах самостійно чи через свого представника;

- використовувати податкові пільги за наявності підстав та у порядку, встановлених податковим законодавством;

- на залік або повернення надміру сплачених, а також надмірно стягнутих сум податків, зборів (мит), пені у порядку, встановленому податковим законодавством;

- бути при проведенні податкової перевірки;

- отримувати акт податкової перевірки; подавати до податкових органів та їх посадових осіб пояснення щодо обчислення та сплати податків, зборів (мит), а також заперечення (розбіжності) щодо актів проведених податкових перевірок;

- вимагати від посадових осіб податкових органів дотримання актів податкового законодавства під час здійснення ними дій щодо платників;

- Вимагати дотримання податкової таємниці;

- оскаржити рішення податкових органів, дії (бездіяльність) їх посадових осіб;

- на відшкодування збитків,заподіяних незаконними рішеннями податкових органів, неправомірними діями (бездіяльністю) їх посадових осіб у порядку, встановленому законодавством.

Платники мають також інші права, встановлені податковим законодавством.

Відповідно до положень ст. 22 ПК платникиобов'язані:

- сплачувати встановлені податковим законодавством податки, збори (мита);

- стати на облік у податкових органах у порядку та на умовах, встановлених податковим законодавством;

- вести в установленому порядку облік доходів (витрат) та інших об'єктів оподаткування, якщо такий обов'язок передбачено актами податкового законодавства;

- подавати до податкового органу за місцем постановки на облік в установленому порядку бухгалтерські звіти та баланси, податкові декларації (розрахунки), а також інші необхідні документи та відомості, пов'язані з оподаткуванням;

- вести облік дебіторської заборгованості та за наявності заборгованості зі сплати податків, зборів (мит), пені подавати до податкового органу за місцем постановки на облік перелік дебіторів із зазначенням суми дебіторської заборгованості;

- подавати до податкових органів та їх посадових осіб, а в частині податків, зборів (мит), що підлягають сплаті згідно з переміщенням товарів через митний кордон Республіки Білорусь, та до митних органів та їх посадових осіб при проведенні податкових перевірок документи та відомості, необхідні для оподаткування. Забезпечувати посадовим особам податкових органів, які прибули для проведення виїзної податкової перевірки, можливість здійснення їх прав та обов'язків, включаючи надання приміщень, придатних для розгляду та оформлення необхідної документації;

- підписати акт податковоїперевірки. У разі незгоди з фактами, викладеними в акті податкової перевірки, заперечення щодо цього акту подаються у строк, встановлений податковим законодавством;

- Виконувати законні вказівки податкового, митного органу про усунення виявлених порушень податкового законодавства;

- повідомляти до податкового органу за місцем постановки на облік:

а) про відкриття або закриття поточного (розрахункового) або іншого рахунку в банку (для білоукраїнських організацій - про рахунки в Республіці Білорусь та за її межами, а для іноземних організацій - про рахунки в Республіці Білорусь та ті рахунки, через які здійснюється їх діяльність у Республіці Білорусь) - у строк пізніше п'яти робочих днів із дня відкриття чи закриття рахунки. Це положення не застосовується до фізичних осіб, які не є індивідуальними підприємцями, за винятком приватних нотаріусів;

б) про участь у білоукраїнській чи іноземній організації – протягом п'яти робочих днів з дня, коли платник став учасником організації. При цьому фізична особа, яка не є податковим резидентом Республіки Білорусь, або іноземна організація не зобов'язані повідомляти про участь в інших іноземних організаціях, якщо така участь не пов'язана з оподаткуванням у Республіці Білорусь;

в) про прийняття рішення про ліквідацію або реорганізацію організації, а індивідуальним підприємцем - про припинення підприємницької діяльності - у строк не пізніше ніж п'ять робочих днів з дня прийняття такого рішення;

г) про відокремлені підрозділи організації - у строк не пізніше десяти робочих днів з дня їх створення чи ліквідації;

д) про зміну місця знаходження організації або місця проживання індивідуального підприємця - у строк не пізнішедесяти робочих днів із дня такої зміни;

- подавати до податкового органу за місцем постановки на облік чи податковому агенту документи, підтверджують декларація про використання податкових льгот;

- забезпечувати протягом строків, встановлених законодавством, збереження документів бухгалтерського обліку, обліку доходів (витрат) та інших об'єктів оподаткування, інших документів та відомостей, необхідних для оподаткування;

- забезпечувати, якщо інше не встановлено законодавством, наявність документів, форму яких затверджено уповноваженими державними органами, про придбання товарно-матеріальних цінностей у місцях зберігання цих товарно-матеріальних цінностей, при їх транспортуванні та у місцях продажу, а також документів, що підтверджують відпуск товарів з місць зберігання до місць продажу;

- при реалізації товарів (робіт, послуг) за готівку забезпечувати прийом готівкових коштів у порядку, що визначається законодавством;

- будучи джерелом виплати доходу для інших організацій та фізичних осіб, у випадках, встановлених податковим законодавством, утримувати та перераховувати до бюджету відповідні податки, збори (мита);

- Виконувати інші обов'язки, встановлені податковим законодавством.

Як юридичні, і фізичні особи може бути суб'єктами податкових правовідносин лише за наявності певних умов, передбачених законодавством. Такими, наприклад, є: провадження господарської (економічної) діяльності; отримання різноманітних доходів; наявність майна, що підлягає оподаткуванню та інші умови, які визначаються спеціальними податковими законами.

Чи не знайшли те, що шукали? Скористайтеся пошуком: