Побачив грака
Цілі:
- формувати природничі уявлення про взаємозв'язок живої та неживої природи;
- познайомити з особливостями перелітних птахів;
- виховати дбайливе ставлення до птахів.
Завдання:
освітні: дати учням знання про зміни живої та неживої природи навесні; познайомити зі зв'язком живої та неживої природи; познайомити учнів із перелітними птахами, із будовою частин тіла птиці, із життям птахів.
розвиваючі: розвивати мовлення, мислення, увагу, пам'ять, вміння порівнювати живі організми, розвивати вміння правильно і чітко висловлювати свої думки словесно, збагачувати словниковий запас, розвивати спостережливість, формувати допитливість, сприяти збагаченню емоційної сфери дітей.
виховні: виховати дбайливе ставлення до природи, вчити бачити красу птахів, вчити дітей бачити взаємозв'язок між елементами живої та неживої природи.
Обладнання: підручник З.А. Клепініна "Я і світ навколо" 1-2 клас, робочий зошит З.А. Клепініна "Я і світ навколо", 1-2 клас, ілюстрації квітів, птахів, ребуси, аудіозапис "Співи птахів", опудало грака, книги про птахів, лісові знаки.
ХІД УРОКУ
Сьогодні на уроці природознавства ми з вами познайомимося з цікавою темою. Отже, розпочнемо урок.
ІІ. Повторення пройденого.
Хлопці, хто мені може назвати, яка зараз пора року? (Весна)
Скажіть, як змінилася погода з приходом весни?
Що сталося зі снігом? (Він став танути)
А чому він почав танути? Назвіть причину. А як ви вважаєте, що сталося з нашою землею? Вона почала розморожувати? (Так, земля стала відтавати)
Правильно, хлопці, наша земля почала розморожувати, т.к. тепло сонячнихпроменів почало зігрівати її.
Скажіть, які зміни відбуваються із рослинами навесні? (Починає рости трава та перші ранні квіти. На деревах та чагарниках набухають нирки)
А як називаються такі квіти, які починають цвісти раніше за інші кольори? (ранньоквітучими)
А чому вони починають цвісти першими, із чим пов'язані такі зміни? (Стає тепло, з'являється волога, тому що сніг починає танути)
Правильно, крім того, коріння ранньоквітучих рослин містить поживні речовини, а тепло і волога допомагає швидкому зростанню.
Повторимо причини, що сприяють росту ранньоквітучих рослин. (Тепло, з'являється волога, коріння містить поживні речовини)
Минулого уроку ви познайомилися з ранньоквітучими рослинами. На дошці висять кілька видів рослин. Ви повинні визначити, яке стосується ранньоквітучого.
- Проліск
- Мати й мачуха
- Гладіолус
- Нарцис
- Жоржин
- Астра
- Ромашка
Як потрібно ставитися до цих рослин?
Показ знаків про охорону квітів.
З настанням весни зміни відбуваються у неживої природі, а й у життя рослин. Розтанула земля, і з'являються перші квіти. Виявляється, що зміни в неживій природі та в житті рослин дуже впливають на життя тварин навесні. До нас повертаються перелітні птахи: грак, шпак, жайворонок, ластівка, соловей, зозуля, дрізд і т.д.
А чому ці птахи називаються перелітними?
Чому птахи прилітають до нас саме навесні?
По землі повзе шнурок У нього ні рук, ні ніг. (Черв'як)
Наша земля відтає і в ній з'являється багато черв'яків, які служитимуть їжею для птахів.
Скажіть, а чому від нас відлітають восени птахи? Назвіть причину відльоту птахів. (Настають холоди, ізакінчується їжа для птахів)
Отже, що сприяє перельоту птахів восени та навесні? (Поява їжі та тепла)
ІІІ. Постановка теми та її пояснення.
Сьогодні на уроці ми познайомимося з одним із перелітних птахів, який прилітає до нас першим. Відгадайте загадку:
Всіх перелітних птахів чорні Чистить ріллю від хробаків, Цілий день на ріллі стрибати І зветься птах ... (Грач)
Робота із підручником.
Відкрийте підручник та розгляньте ілюстрацію грака. Як ви вважаєте, чому грак прилітає до нас першим? (З'явилася їжа). Що служить йому їжею? (Черв'яки). Але не тільки черв'яками харчуються птахи, а й насіння посіву служить кормом для птахів.
Як ви думаєте, на який птах схожий грак? (На шпаку)
А чому ви так вирішили? (однакового розміру)
А що вони відрізняються? (Дзьоб у грака білий, а у шпака – жовтий, забарвленням)
Розглянемо ілюстрацію у підручнику. Зверніть увагу на будову птаха – грака. З яких частин складається тіло грака?
Пташине перо – диво природи. Легке та дуже міцне. Як ви думаєте, де розташовуються найбільші пір'я? (На крилах та хвості)
Пір'я відіграють велику роль у житті птахів. Як ви вважаєте чому? Пір'я не тільки зігрівають птахів, але служать перинкою на черевці, ковдрою на спині.
Зверніть увагу і на ноги грака. Чим вони відрізняються від ніг звірів? Навіщо потрібні ноги птаху?
Ноги птахам потрібні не тільки щоб ходити, а й для того, щоб розгрібати, захищатися, нападати. Так папуга лапкою підносить до дзьоба ягоду, яструб у пазурах несе видобуток.
Дві бавовни над головою, Дві бавовни перед собою, Дві руки за спину сховаємо І на двох ногах пострибаємо.
V. Робота з підручником та робочим зошитом.
На ілюстрації птаха у зошиті учніпідписують назву птиці та визначають її частини тіла.
Відгадування ребуса із ключовим словомгнідо.
Давайте розглянемо ілюстрацію гнізда у підручнику. Скажіть, якою першою справою починають займатися птахи після повернення з далекої подорожі. (Будують гнізда)
Подивіться на ілюстрацію у підручнику і скажіть, гніздо якого розміру будує грак, де? Чому він будує весною велике гніздо? Навіщо? (Для виведення пташенят)
Гніздо – пташиний будинок. Яких тільки не буває гнізд. Їх ліплять, плетуть, складають. А як ви думаєте, з чого збудовано гніздо грака? (З гілок). З чого можна побудувати гніздо? (З моху, пір'я, вовни)
Коли граки починають будувати гнізда, між ними бувають сварки через зручне місце для гнізда або гілок для будівництва. Але в основному грак – миролюбний і товариський птах. Спостерігалися випадки, коли граки колективно будували гніздо птахам, що запізнилися з будівництвом. Граки будують із сучків та гілок грубі гнізда. Іноді у грачівниках бувають сотні гнізд, як це показано на великому малюнку у підручнику. Другим після грака прилітає шпак. Шпак, підібравши шпаківню, робить його чистку, викидаючи торішнє гніздо і сміття, а потім готує нове. Носить туди м'яку підстилку. Синиці та шпаки селяться у будиночках, зроблених для них людиною, а в лісі – у готових дуплах. А ось жайворонки та солов'ї в'ють гнізда на землі. І все це роблять птахи для того, щоб вивести… (Потомство)
Але пора гніздування – важкий та небезпечний час для птахів. У цю пору птахи наражаються на небезпеку не тільки з боку хижаків, але і злих і нерозумних людей.
Показ лісових знаків.
Найкращі співаки на землі – птахи. У гаю – соловей, у полі – жайворонок, у лісі – співчий дрізд.
Послухайте якспівають співчий дрізд і жайворонок.
(Звучить музичне оформлення)
Чим можуть бути корисні птахи? (Знищення шкідливих комах)
Відомо, що сім'я ластівок за літо знищує близько мільйона шкідників (мошок і комарів). Грак, слідуючи за плугом, за день здатний знищити до 8 тис. небезпечних хробаків та гусениць. Таким чином, птахи приносять користь: охороняють посіви та посадки культурних рослин від шкідників. А чим ще можуть бути корисні птахи? Вони прогнозують погоду. Ранній приліт граків та жайворонків – до теплої весни. Соловей співає всю ніч перед погожим днем. Якщо граки кричать – буде дощ.
На озера сіли птахи, Сіли птахи відпочивати На озера сіли птахи, Хвилин високих не видно. Вийду я з чуму: Що так багато галасу? На озерах птахів не порахувати, Ніде сонцю у воду сісти.
VII. Закріплення. Робота з зошитом.
Відкрийте зошит на сторінці 32. Дізнаємося, чи правильно зробили звірятка. У чому вони мають рацію і неправі?
1 малюнок (не можна стріляти з рогатки)
2 малюнок (можна фотографувати, але не лякати птахів)
3 малюнок (не можна близько підходити до яєць, чужий запах може злякати маму-птаха і вона більше ніколи не повернеться до гнізда, а пташенята загинуть)
А як ще можна охороняти граків?
Відповіді дітей: Будувати шпаківні. Підгодовувати птахів. Не чіпати яйця руками.
А зараз напишіть у зошиті на стор. 32 дві-три відповіді. Як можна охороняти птахів?
VIII. Підсумок уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами познайомилися зі змінами у неживій та живій природі з настанням весни.
У чому причина прильоту грака? (Стало тепліше, є їжа для грака)
Який птах прилітає до нас першим? (Грач)
Чому вважають, що якщо побачив грака, значитьвесну зустрічай? (З прильоту грака починається весна. Грак – вісник весни)
Навіщо будують гнізда граки? (Для потомства)
Яким має бути ставлення до граків? (Бережним)
Які ще птахи прилітають до нас навесні? (Жайворонок, шпак, ластівка)
А чому вони називаються перелітними? (Прилітають до нас із далеких країн)
Подивіться на дошку, тут написані слова: увага, турбота, злість, радість, озлоблення. Які почуття викликали спостереження за граками?
IX. Загальний підсумок уроку.
Виставка книг. Діти на дошці у вас представлені книги про птахів. Вони дуже цікаві. Може, хтось із вас хоче розповісти про свою книгу, яку приніс на нашу виставку? Що в ній цікавого можна дізнатися про птахів?