Портал педагога, Частини тіла людини
МБДОУ «Юсьвинський дитячий садок «Посмішка» Конспект підгрупової безпосередньо освітньої діяльності логопеда з дітьми старшого дошкільного віку із застосуванням національного компоненту. (ВНР, 1 рік навчання).Тема: «Частини тіла людини».Автор: Тудвасєва Валентина Валентинівна, вчитель-логопед. 2017 рік.
Тема:«Частини тіла людини».Мета:Активізувати словник на тему – «Частини тіла людини» і познайомити з їхніми назвами комі-перм'яцькою мовою.Завдання:
Корекційно-освітні:- вчити координувати мову з рухами; - вивчати навичкам словотвору; - Вчити утворювати складні пропозиції; - познайомити з назвами частин тіла комі-перм'яцькою мовою; - Вчити граматично-правильної мови.Корекційно-розвиваючі:- розвивати дихання, мімічну та артикуляційну мускулатуру; - розвивати загальну та дрібну моторику; - розширювати та активізувати словник; - розвивати самоконтроль за промовою; - познайомити з віршем В. Ричкова «Зимові радості» («Товся гаж»).Виховні:- виховувати інтерес, любов до рідної мови; - виховувати вміння слухати одне одного.Освітні області:«Комунікація», «Пізнання», «Соціалізація», «Здоров'я», «Художня творчість».Обладнання:лялька Митя в національному костюмі, книга «Куїм типок», ІКТ (презентація для дітей), м'яч, картинки-символи для гри «Складні слова», індивідуальні листи для роботи дітей , олівці.Хід заняття:
I. Організаційний момент.- Хлопці, як настрій? Сьогодні вранці ви віталися один з одним? Як? - Вітання! - Хлопці, а як можна привітатись з дорослими людьми? - Добрий ранок! Вітаю! ВітаюВас! - А ще можна сказати – «Бур лун!», що комі-перм'яцькою мовою означає – «доброго ранку» або «здравствуйте».Мотиваційно-орієнтовний етап.- Хлопці, сьогодні до нас у гості прийшов Митя (лялька у комі-перм'яцькому одязі) і приніс книжку. Він сказав, що комі-перм'яцький поет, Віктор Ричков, написав віршик про нього. Послухайте його (читаю вірш «Зимові радості» комі-перм'яцькою мовою) - Якою мовою написаний цей вірш? - Ви зрозуміли, про що йдеться у ньому? - Послухайте, як у перекладі українською мовою звучить цей вірш. (читаю вірш українською) - Що робив Митя? (катався на санчатах) – Де він катався? (На березі річки Іньва) - Що в нього почервоніло? (ніс, щоки, руки) - Як узагальнено назвемо ці слова? (частини тіла людини) - Як комі-перм'яцькою мовою звучать ці слова? Я пропоную сьогодні вам закріпити назви частин тіла людини українською мовою та познайомитись із комі-перм'яцькими назвами.II. Основна частина. Пошуковий етап.- Хлопці, давайте згадаємо, як влаштовано наше тіло.1 слайд– частини тіла людини. Знайомлю дітей і з назвами комі-перм'яцької мови.2 слайд– тіло - Будемо називати частини тіла зверху донизу. З чого почнемо?3 слайд– голова4 слайд– волосся Дід./ігри - «Яке буває волосся?» (Підбір прикметників: довгі, короткі, прямі, хвилясті, кучеряві, темні, світлі і т. д.), Що можна робити з волоссям? (підбір дієслів: розчесати, заплести, помити і т.д.)5 слайд– особа Мімічні вправи для особи – «Емоції». Діти за завданням логопеда показують різні емоції – радість, сум, подив, переляк, захоплення, злість, захоплення.6 слайд– лоб Гра «1,2, багато» (Один лоб, два лоби, багато лобів). - Що нижче чола, хлопці?7 слайд– очі Гра «Складні слова» (синьоокий, чорноокий і т.д.) - Хлопці, коли наші очі довго-довго щось розглядають, вони дуже втомлюються, напружуються . Що потрібно робити? Звісно, відпочивати. Гімнастика для очей - Що далі на обличчі людини?8 слайд– ніс Дихальна вправа - «Зігріємо ручки» (вдих через ніс, а видих через рот: Х-Х-Х..)9 слайд– щоки Вправа для щік – «Помідорчик».10 слайд– рот11 слайд– зуби, губи, мова Артикуляційні вправи: «Посмішка», «Гірка», «Санки» .12 слайд– вухо Що можуть робити вуха? (слухати, чути, прислухатися) Наш Митя дуже любить слухати казку «Пригоди Буратіно» та пропонує з героями цієї казки пограти в гру – «Скажи навпаки»13, 14 слайди– У П'єро обличчя сумне, а у Буратіно... - У Буратіно ніс довгий, а у П'єро... - У Мальвіни волосся світле, а у Карабаса-Барабаса... - У Карабаса-Барабаса очі злі, а у Мальвіни...Фізмінка.Рухлива гра «1,2,3 – фігуру покажи!» (Діти приймають позу рук і ніг, як на картці) Вірш з виконанням рухів за текстом: Доторкнися до носика, Підборіддя потри, Гру починаємо - на мене подивися! Поторкай-но, очі, Колінки знайди! Гру продовжуємо - на мене подивися! Доторкнися, волосиків І вух торкнися, Помацай, губки і мені посміхнися! Тепер спробуй І лікті знайди – І їх обов'язково сильно зігни. Гра завершилася – на мене глянь. - Ось ми й відпочили. Що далі назвемо яку частину тіла?15 слайд– шия16 слайд– груди17 слайд– живіт Гра « Один – багато” із м'ячем. (Логопед називає різні частини тіла в однині – діти у множині).18 слайд– спина19 слайд– руки - Що ми робимо руками?Закріплення правила: "Звуки ми чуємо і вимовляємо, а літери ми бачимо і пишемо". Гра "Яке слово не підходить?" (рука, рученька, ручний, терміново, однорукий)20 слайд– долоня21 слайд– палець Пальчикова гра «Дякую нашим пальчикам» .22 слайд-ноги23 слайд- ступня Закріплення правої, лівої руки, ноги.Практичний етап.
Робота з роздавальними листами. Діти проводять стрілки від органу до картинки та промовляють пропозицію. Вправа «Що навіщо?» – Чим ми бачимо? (Ми бачимо очима.) – Чим ми слухаємо? (Ми слухаємо вухами.) - Чим ми нюхаємо? (Ми нюхаємо носом.) - Чим ми їмо? (Ми їмо ротом.) Вправа «Допоможи художнику». Домалювати недостатню частину обличчя і назвати комі-перм'яцькою мовою (синнез, пельез, нир, ем).III. Рефлексивно-оцінний етап.
-Що ми сьогодні робили, про що говорили? - Ми комі-перм'яки і повинні знати свою рідну мову, говорити нею. - Послухайте ще раз вірш про Митю, і він уже буде вам зрозумілішим. - Дякую Миті. - До побачення! Адзисьлитöдз! (Діти прощаються з лялькою). – Вам сподобалося заняття? Якщо так, то поставте червоний магнітик на дошку; якщо – ні, то синій.