Тема «Дикі звірі взимку»

Урок природознавства у 2 класі

УМК «Школа Укаїни»

Тема: «Дикі звірі взимку»

Урок склала і провела

Вчитель початкових класів

Азарова Оксана ВасилівнаМАОУ ЗОШ №1

Тема: «Дикі тварини взимку»Мета:•Узагальнення знань уч-ся про птахів, що зимують; •Розкриття зв'язків між живою і неживою природою взимку; •Дати уявлення про те, як зимують звірі; •Виховна бесіда про дбайливе ставлення до природи, охорону птахів, звірів; учнів (костюми)

Хід уроку1. Організаційний моментМи сьогодні вирушаємо на незвичайну провулку. Ми підемо в зимовий ліс, на лісову галявину. Дорогою я розповім вам казку:

- "Зустрілися 4 художники. Заперечили, хто з них краще малює. Почали вони малювати, вбирати землю. Перший взялася за роботу зима.(На дошці зимовий ліс. На снігу пташині сліди.)

  • Давайте відгадаємо чиї це сліди. Хто тут залишив свої підписи?
  • Птахи, звірі.
  • 6 Ввечері йшов сніг, він накрив всю землю пухнастою ковдрою. А вранці на ньому з'явились сліди. Давайте з'ясуємо, чиї це сліди. Прочитаємо по них хтось приходив вранці до нас у гості. (Перевірка д/з с.)
  • Це лисиця, кабан, лось, куниця, птахи.

Тут підстрибом по сторінці,

У ясний день гуляли.

Залишаючи слід хрестом. (Синиці)Як називають птахів, які залишаються на зиму?(зимуючі птахи)

Чим вони харчуються? Чим ми можемо допомогти їм?

(Птахи харчуються насінням, ягодами, які не опали восени, кормом із годівниць, які розвішують люди.)

Які птахиприлітають до нас на зимівлю?(Снігирі, клісти, поповзні)

Ми з вами робимо восени годівниці і вішаємо їх на чагарники та дерева.

Підсипаємо корм. Я сподіваюся, що ви стежите за ними і зараз підкладаєте туди корм.

Які птахи прилітають до вас у годівниці?(Горобці, синиці, голуби)

Відгадайте, який це птах?

- Чорна шапочка, жовта жилетка, дуже любить несолоне сало? Вгадали?

Сінічка,(з'являється картинка)

А ось ще загадка:

- У назві цієї пташки є сніжне слово, і яскрава пляма. Вгадали? Снігур (з'являється картинка)

Снігури - у них червона грудка, і вона ніби ліхтарик, що горить на білому

Є прикмета: снігурі з'являються, як правило, за 1-2 дні перед снігопадом.

2. Робота по темі уроку:Скажіть, а кому ще крім птахів дуже важко у зимовому лісі?(звірам)

А чому їм тяжко?

Стало холодно, морозно. Сніг накрив землю килимом, прикрив траву, плоди, насіння, закрив корм, що залишився з осені.

•Згадайте, як восени звірі готувалися до зими?

• Змінили забарвлення (линяння);

•Готували нори, притулки до зимівлі;

• Робили запаси: гриби, ягоди, насіння.

• Деякі «нагулювали» жир, рясно харчувалися восени; 2-й учень у вбранні білочки (на дошці картинка)

Я роблю собі гніздо в дулі дерева, утеплюю його мохом, сухою травою, запасаю гриби, шишки, горіхи, жолуді. Таких будиночків лісом у мене багато. Ми дуже гостинні. Якщо я загублюся або забуду десь моє гніздо, я входжу в дупло моїх подруг. Як я ночую в дуплі, чи ховаюсь від сильного морозу? У дуплі у мене входу. І їх я закриваю мохом чи інколи навіть власним хвостом. Щоб узимку не залишитися голодною, мені, білочку, доводиться за 1 деньвищелушити 216 шишок. - Дякую, білочка! Хлопці, хто ще з тварин не спить? Відгадайте

Влітку сірий, а взимку білий,(заєць) -з'являється на дошці ілюстрація

3-й учень у костюмі зайця.

Я до зими линяю. Шерсть у мене стає білою, і я майже не видно на снігу. Взимку мені дуже важко! Я обгризаю ніжні гілочки дерев (осики, берези, ліщини), або обгризаю кору. Вдень я (заєць) ховаюсь під поваленими деревами. Сплю в снігу. Тікаючи від вовка та лисиці, петляю, плутаючи свої сліди, за допомогою задніх лап. Лисі дуже важко мене наздогнати. Дякую, зайчик!

Хлопці, хто ще взимку?(лось)

4-й учень (в костюмі лося, на дошці ілюстрація). Лось:

Я не запасаю корми на зиму. Живлюся гілочками, корою дерев, розриваю копитом сніг і їм зелену траву і паростки. Сплю в снігу, прим'явши його. Мене майже не видно через кучугуру, виглядають лише роги. Мені також дуже важко взимку!

Так, хлопці, лісники допомагають лосям, оленям. Вони кладуть на прикорм та сіль.

Спасибі тобі лось за твою розповідь! Скажіть, а які ще хижі звірі не сплять взимку?(лисиця, вовк, кабан)

У якої тварини яскравий рудий пухнастий хвіст? Він хитрий і небезпечний?(лисиця)5-й учень (в костюмі лисиці, на дошці ілюстрація).

Я линяю, але змінюю свій яскравий рудий колір. У мене з'являється щільний підшерсток. Харчуюсь мишами-полівками, хом'яками, зайчиками. Мені дуже нелегко. У полюванні мені допомагає мій тонкий нюх і слух. Я чую мишачий писк за 100 метрів. Від морозів ховаюсь у норі.

Дякую тобі, лисице, за розповідь.

Скажіть, як зимують тварини, що впадають у сплячку? (ведмідь, борсук) -

– Вони наїдають собі жир восени, готуючи собі зимові нори.

Хлопці, ці тваринине змогли прийти до нас, т.к. вони сплять, але вони надіслали

нам свої листи:

- «Здрастуйте, хлопці, мене звуть ведмідь. Я дуже довго готую місце для свого барлогу і з настанням морозів та снігом – залягаю в сплячку. Дуже часто з мене жартують, що я осу взимку лапу. Так, я лижу собі задню лапу та грію її, т.к. шкіра лущитися і свербить ».

Так, хлопці, ведмідь дуже чуйно спить взимку. Якщо він погано їв восени або його випадково розбудили мисливці – ведмідь прокидається і починає бродити лісом. Його називають Шатуном. Такі ведмеді дуже небезпечні. Барсуки запасають на зиму корм, риють нірку біля сухого дерева і засинають (впадають у сплячку). Він періодично прокидається, їсть запаси та знову засинає.

Плазуни: змії, ящірки, жаби теж впадають у сплячку.

3. Підведення підсумківОтже, взимку в лісі життя йде своєю чергою. Нам треба не заважати їй. Від нас вимагається допомога птахам - підкладати в годівниці корм. Входять 4 учні: (Білочка, Заєць, Лось, Лисиця).

-Хлопці, Мам потрібна ваша допомога та увага. Охороняйте нас, бороніть. Не дозволяйте мисливцям браконьєрам вбивати нас і ставити на нас капкани.

Так, ми допомагатимемо птахам і тваринам.4. Д\3:

Вдома ви прочитаєте статтю в підручнику та підготуєте невеликі розповіді про

  1. А.А.Плешаков «Навколишній світ» 2 клас. М.: Просвітництво 2010 р.
  2. У.Зелаг «Тваринний світ Землі».Видавництво «СВІТ» М. 1975 р.
  3. «Живий світ. Енциклопедія». Леслі Колвін та Емма Спієр.
  4. М. «РОСМЕН» 1995 р.
  5. С.Старикович «Чудові звірі». Оповідання. М. «РОСМЕН» 1994 р.

Ілюстрації- відскановані ілюстрації з книг:

    • У.Зелаг «Тваринний світЗемлі». Видавництво «СВІТ» М. 1975 р.
    • «Живий світ. Енциклопедія». Леслі Колвін та Емма Спієр.
М. «РОСМЕН» 1995 р.
    • С.Старикович «Чудові звірі». Оповідання. М. «РОСМЕН» 1994 р.