У гостях біля ялинки та сосни

Конспект освітньої діяльності у підготовчій групі щодо ознайомлення дітей з природою

Мета:організувати освітню діяльність дітей, спрямовану розвиток пізнавального інтересу дітей у процесі ознайомлення з хвойними деревами рідного краю.

- формувати уявлення дітей про хвойні дерева рідного краю; - вчити дітей розрізняти ялинку і сосну по хвої, шишках, насінні, корі дерева, за місцем виростання, розташування гілок на стовбурі дерева; - відгадати логічне завдання: «Друзі ялини та сосни»; - дати нове поняття: "каламут". - розвивати пізнавальний інтерес та мотивацію до навчальної діяльності за допомогою включення різноманітних завдань; - розвивати слухове та зорове сприйняття, логічне мислення, уяву; - розвивати дрібну моторику рук; - виховувати доброзичливе ставлення до однолітків; вміння слухати товаришів; радіти досягнутому результату; - закріпити вміння дітей ставити запитання та відповідати на них поширеними пропозиціями; - вправляти у вживанні іменників у родовому відмінку однини і множини;

Активізація словника:ялинник, сосняк, сосновий бір, корабельний гай, шишкопад, лапник, мутовка.

Види дитячої діяльності:ігрова, комунікативна, пізнавально – дослідницька, рухова.

Обладнання:м'яч, панно, на якому намальовані: суша, болото, пісок.

Демонстраційний матеріал:посилка з подарунками від лісника: лист із загадками, портрет лісника, гілки ялини та сосни, шишки, кора та насіння, нирки,

Роздавальний матеріал: два кошики з ялиновими та сосновими шишками, по три силуети дерев сосни та ялини.Попередня робота:відпрацювати з дітьми весьмовний матеріал, який буде використаний під час проведення ООД. Спостереження у природі. Читання художньої літератури на тему ООД. Малювання гілок, шишок, голок, насіння дерева. Організація виставки виробів із шишок ялини та сосни.

Індивідуальна робота: «А, ну, відгадай!»

Порівняння ялинки та сосни по гілках. Пізнавально - дослідницька діяльність.

Порівняння шишок. Пізнавально - дослідницька діяльність.

Структура та методичні прийоми:

Вступна частина- 2 хвилини.Організаційний момент. Вітання. Створення мотивації до участі у проведенні ООД.Основна частина- 25 хвилин. а) «А, ну, відгадай!». Загадки про ялину та сосну; б) порівняння ялини та сосни по гілках. Пізнавально – дослідницька діяльність; в) порівняння шишок. Пізнавально – дослідницька діяльність; г) порівняння насіння. Пізнавально – дослідницька діяльність; д) фізкультхвилинка; е) ігрове вправу: «Що, де росте»; е) фізкультхвилинка; ж) дидактична гра: «Друзі ялини та сосни».Прикінцева частина- 3 хвилини. Гра з м'ячем: «Порівняй і запам'ятай!». Підбиття підсумків. Місце проведення: групова кімната.

Організація дітей під час проведення ООД:

Організаційний момент: діти стоять у колі разом із вихователем. «А, ну-но, відгадай!». Загадки про ялину та сосну. Діти сидять на стільчиках півколом. Порівняння ялинки та сосни по гілках. Пізнавально – дослідницька діяльність. Два столи з'єднані разом. На них стоїть посилка. Діти розташовані навколо столів стоячи. Порівняння шишок. Пізнавально – дослідницька діяльність. Два столи з'єднані разом. На них стоїть посилка. Діти розташовані навколо столів стоячи. Порівняннянасіння. Пізнавально – дослідницька діяльність. На них стоїть посилка. Діти розташовані навколо столів стоячи.Фізкультхвилинка. Двигуна активність дітей на килимі. Ігрова вправа: «Що, де росте». Три столи стоять біля стіни. На кожному з них розташована одна з трьох великих ілюстрацій: болото, суша, пісок. Діти виконують вправу, стоячи біля столів.Фізкультхвилинка.Двигуна активність дітей на килимі. Дидактична гра: «Друзі ялини та сосни». Діти розташовуються стоячи навколо мольберта. Гра з м'ячем: «Порівняй та запам'ятай». Діти стоять півколом.

1.Вступна частина - 2 хвилини.Організаційний момент.

(Діти стоять у колі разом із вихователем.)

Вихованець:усміхніться мені, діти, і я вам усміхнуся. А якщо ми посміхаємося один одному – значить у нас гарний настрій.

(Виховник звертає увагу дітей на посилку, що стоїть на столі.)

2. Основна частина - 25 хвилин.

Вихованець:(відкрити посилку). Спершу лист. Портрет лісника із загадками: "А, ну-но, відгадай!" Загадки про ялину та сосну.

1. Взимку та влітку зелена, У лісі живе вона. І на ній голки, Коротки та колки.

Очікувана відповідь дітей: ялина.

Вихованець:чому ви так думаєте?Ймовірна індивідуальна відповідь: ялина живе в лісі. У неї короткі зелені голки взимку та влітку. (Аліса П.)

Вихователь показує дітям картку з одного боку, якою намальована ялина, з іншого - написана загадка.

2. На мені колючі голки, але я не ялиця, і не ялинка. Струнка, прекрасна, зелена Весь рік красуня ...

Очікувана відповідь дітей: сосна.

Вихованець:чому ви так думаєте?

Очікувана індивідуальна відповідь: цесосна. Вона зелена та струнка весь рік. У неї колючі голки, але вона не сосна і не ялиця. (Кіра Д.)

Вихователь показує дітям картку з одного боку, якою намальована сосна, з іншого - написана загадка.

Вихованець:ви здогадалися, діти, що ж нам міг прислати лісник? Розкриваємо посилку: у ній гілки ялини, сосни, шишки, кора та насіння, нирки. Зараз ми перевіримо: чи правильно йдеться у загадці про ялинку та сосну?

Порівняння ялинки та сосни по гілках. Пізнавально - дослідницька діяльність:

- Чи однаково ростуть на гілках ялинки та сосни хвоїнки. - Порівняння хвоїнок по довжині. - Порівняння хвоїнок за кольором. Які хвоїнки бувають навесні? - Помістити хвоїнки в мішечок і спробувати навпомацки. Дати дітям понюхати гілку. Визначити відмінності запаху. - Розглянути ілюстрації. Визначити, як розташовані гілки дерева. (Внизу довгі, вгорі – короткі). - Користь хвої. Читання уривка з книги Корабельникова В. А. «Фарби природи». - Порівняння шишок. Пізнавально - дослідницька діяльність: - за кольором. Індивідуальна робота; - формою. Індивідуальна робота. - Порівняння насіння. Пізнавально - дослідницька діяльність: - за кольором; - формою.

Діти збирають в окремі кошики ялинові та соснові шишки.

Розповісти дітям про користь насіння кори, бруньок дерев.

Ігрова вправа: «Що, де росте».

Визначити з дітьми місце зростання (суша, болото, пісок). Прочитати дітям уривок із книги Запартович Б. Б., Криворучко М. І. «З любов'ю до природи».

Під високою сосною Скаче заінька косою, Під другою під сосною – Скаче заінька іншою

Дидактична гра: «Друзі ялини та сосни».

Вихованець:діти, подивіться,яку чудову гру нам передав лісник. На картках намальована ялина та сосна. Лісник прив'язав на гілки загадки. Їх треба відгадати і помістити на гілки фігурки тварин та птахів, друзів ялинки та сосни. (Дятел, клест, білка, миша, заєць, землерийка, пищуха).

Діти відгадують загадки.

Питання та завдання:

- Як називається ліс, у якому росте багато сосен? Ймовірна відповідь дітей: сосновий бір.

- Як називається ліс, у якому росте багато ялин? Передбачувана відповідь дітей: ялинник.

- Де у нас у Рязанській області розташований сосновий бір. Запропонувати дітям показати на мапі Рязанської області.

- Ліс дбає про нас, а як ми дбаємо про ліс?

3. Заключна частина - 3 хвилини.

Гра з м'ячем: «Порівняй і запам'ятай!»

Вихованець:діти, сьогодні ми багато говорили про хвойні дерева нашого Рязанського краю - про ялину і сосну. Зараз я пропоную вам пограти зі мною в гру: «Порівняй і запам'ятай». Вам необхідно згадати, чим відрізняється ялина від сосни. Я назву те, що ми порівнюватимемо біля ялинки і сосни, і кину м'яч одному з вас. Той, хто спіймає м'яч, намагатиметься зробити правильне порівняння.

Передбачувані відповіді дітей: Довжина голок: ялина - короткі голки; сосна – довгі. Кількість голок: ялина - одиночні голки: сосна - парні (і більше). Форма та розмір шишок: ялина - довгі, великі, витягнуто-овальної форми; сосна - невеликі, округлі, дуже щільні (навіть якщо великі, все одно більш круглі) Форма луски у шишок: ялина - кінчик гострий; сосна - найчастіше заокруглений або із заокругленим виступом. Форма крони: ялина - конус, піраміда (широкою основою до землі); сосна - витягнутий овал, овал. Колір стовбура: ялина - сірий, коричневий; сосна - рудувато-коричневий, коричневий. На якійґрунті любить рости: ялина - багатий ґрунт; сосна - до ґрунтів невибаглива, легко росте на будь-якій землі. Корінь:ялина - широке коріння, розташовуються неглибоко, але дуже широко - форма тарілки, основний корінь не розвинений, при падінні стовбура найчастіше утворює «виворотень» із збереженням цілісності стовбура. Сосна - коріння потужне, сягає глибоко в грунт, основний корінь добре помітний, при падінні стовбура - коренева система залишається в грунті, стовбур ламається вище за основу.Світло: ялина - тіньовитривала; сосна - світлолюбна.

Вихованець:молодці, діти. Ви справжні друзі природи. Посилання від лісника ми залишимо у себе. А гостей ми запрошуємо на виставку дитячих робіт, які зробили з дарів природи.

1. Запартович Б. Б., Криворучко М. І. «З любов'ю до природи». М. Педагогіка, 1986 р. - 282 с. 2. Корабельников В. А. «Фарби природи». М., Просвітництво, 1989 - 166 с. 3. Основна освітня програма МБДОУ «Дитячий садок № 150» м. Рязані на 2014 – 2019 р. 4. Орієнтовна освітня програма дошкільної освіти «Від народження до школи. Веракса Н.Є., Комарова Т.С., Васильєва М.А. Москва, «Мозаїка-Синтез», 2015. – 368 с.