Урок 64 (132)
Два сюжети п'єси «Вишневий сад»
Мета: з'ясувати своєрідність конфлікту в комедії «Вишневий сад», розглянути особливості сюжетної побудови п'єси.
Хід уроку
I. Слово вчителя чи розмова з класом. Матеріал:
Конфлікт у «нової драмі» Чехова має принципово інший характер. Як його визначив А. П. Скафтимов: «Драматично-конфліктні положення у Чехова полягають не в протиставленні вольової спрямованості різних сторін, а в об'єктивно викликаних протиріччях, перед якими індивідуальна воля безсила. І кожна п'єса каже: винні не окремі люди, а все існуюче життя в цілому». Особлива природа конфлікту дозволяє виявити в чеховських творах внутрішню та зовнішню дію, внутрішній та зовнішній сюжети. Якщо зовнішній сюжет розроблений досить традиційно, то внутрішній і головний просвічує крізь фабулу, незримо присутній у тканині п'єси, лише іноді наближаючись до її поверхні. Таку форму вираження внутрішнього життя образу п'єси Вл. І. Немирович-Данченко назвав «другим планом» чи «підводною течією».
У композиції драматургічного сюжету відсутня зав'язка конфлікту, бо немає зовні вираженого протистояння сторін та зіткнення характерів. Соціальне амплуа Лопахіна не вичерпується традиційним уявленням про купця-набувача. Він не чужий сентиментальності. Зустріч із Раневською для нього довгоочікуваною подією.
Однак у той же час Лопахін прагматик, людина справи, яка вже в першій дії радісно проголошує: «Вихід є. Ось мій проект. Прошу уваги! »
Щоправда, «вихід» цей в іншу — матеріальну — площину користі та вигоди, але не краси, тому він представляється господарям саду«вульгарним». Власне, ніякого протистояння немає. Є благання про допомогу, з одного боку: «Що ж нам робити? Навчіть, що? (Раневська) і готовність допомогти-з іншого: «Я вас щодня навчаю. Щодня і кажу все те саме» (Лопахін). Персонажі не розуміють один одного, немов розмовляють різними мовами. У цьому сенсі показовим є діалог у II акті, де Чехов показує протистояння різних життєвих позицій, але не боротьбу воль. Лопахін благає, просить - його не чують, точніше, не хочуть чути. У I та II діях у глядача зберігається ілюзія, що саме цьому героєві належить зіграти роль покровителя та друга та врятувати вишневий сад.
Власне, найважливіша подія опинилася на периферії за сценою. Воно, за логікою драматурга, є приватним епізодом у вічному кругообігу життя. Що ж у такому разі є сюжетоутворюючим початком комедії?
Вже сучасники Чехова помітили, що «головна, невидима дійова особа» у його творах — час, що нещадно минає» (В. Курдюмов). П'єса "Вишневий сад" дає майже "фізичне відчуття плинності часу". Його невблаганна хода — головний нерв внутрішнього сюжету комедії.
Елегічно-ліричний тон I дії, перекинутого в минуле, змінює філософський диспут про «горду людину» в полі біля покинутої каплиці перед заходом сонця. Втеча від сьогодення в майбутнє загрожує не менш страшними наслідками, ніж занурення у минуле. Прислухаючись до Пете Трофімова, який пророкує про майбутні шляхи людства, герої не чують попередження Лопахіна, що розвиває заявлену в I дії тему часу: «Треба остаточно вирішити, — час не чекає». Нині потребує не вигуків, але вчинків та рішень, проте чеховські герої на них не здатні. У цьому сенсі Петя Трофімов сутнісно близький до Гаєва і Раневської.Абсурдність їх у тому, що вони втратили почуття сьогодення. Нездатність до сильного почуття ставиться у Чехова прямо залежність від відносин персонажа з часом. Прихильність одних залишилася в минулому (сюжетна лінія Раневська — паризький коханець), інші шляхом у майбутнє втратили свої людські якості («Ми вищі за кохання» — Петя Трофімов). Практично всі чеховські герої не підвладні почуттю кохання, бо воно потребує душевних витрат і живе лише теперішньому.
III акт - зустріч зі справжнім, чинити опір якому безглуздо. Нервовий емоційний тон «бала недоречності» — ритм поточного життя і швидка швидкість, з якою вона неминуче йде. У цьому контексті переможний вигук нового господаря: «Вишневий сад тепер мій!» — оголює комічність домагань людини зупинити час і обмежити його рамками «тепер». Втім, у монолозі Лопахіна зазвучала несподівана для нього тема: «Я сплю, це тільки здається мені, це тільки здається. » Інтуїтивно він відчуває ілюзорність перемоги: «О, скоріше б все це пройшло, скоріше б змінилося б наше нескладне, нещасливе життя».
Будинок поки що стоїть, але передчуття Раневської, висловлене в II дії, виправдалося: «Я все чекаю чогось, ніби над нами повинен обвалитися будинок».
Він і справді «обвалиться» під бравурні наспіви лезгинки і «тупотіння» Лопахіна.
Раневська постає в іншому тимчасовому вимірі: «Хвилин за десять давайте вже в екіпажі сідати. »; "Ще хвилин п'ять можна"; «Адже одна хвилина потрібна тільки»; "Я сиджу ще одну хвилинку". Змінюється ритмічний рисунок образу. У цій «хвилинці» — все минуле життя: «Моє життя, моя молодість, моє щастя, прощай. Прощай. »
Конкретика хвилин обертається іншою гранню проблеми: «А життя знай собі минає» (Лопахін);
«Так,життя в цьому будинку скінчилося. »(Варя);
«Життя пройшло, ніби не жив. »(Фірс).
Внутрішній сюжет п'єси — те, що не сталося, не сталося. Що означає втрата маєтку в порівнянні з прожитим життям, яке й не помітив, наче не жив! Ситуація зустрічей у домі та прощань у безмежності відбивається у глибинному конфлікті п'єси — людина у час, що минає, — перетворюючи комедію «Вишневий сад» на п'єсу про життя і смерть. Конфлікт згодом неминучий, і перед ним рівні усі — і переможені, і переможці.
II. Бесіда з учнями.
— Який тип конфліктів переважав у дочехівській драматургії?
— У чому своєрідність конфлікту у чеховській драмі?
- Визначте зовнішній сюжет п'єси «Вишневий сад».
— Визначте етапи розвитку драматургічного конфлікту.
— Як розробляється у комедії внутрішній сюжет?
— Які часові рамки визначають зовнішню дію п'єси?
- Знайдіть у п'єсі вказівки на тимчасову довжину дії. Яке значення вони мають?
- Які персонажі ведуть сюжет теперішнього часу?
— Як співвіднесено у п'єсі минуле та сьогодення?
— Як співвіднесено у п'єсі теперішній та майбутній час?
III. Висновки з уроку.
Єдиний сюжетний рух синтезує зовнішню дію (подійний ряд) і внутрішній його прояв (емоційно-смисловий ряд). У центрі уваги Чехова — повсякденний перебіг життя, перебіг часу. Зовнішній сюжет п'єси -маєток з молотка - римується з внутрішнім сюжетом - людина в потоці часу,«час іде» - і позначає найважливіший філософський конфлікт п'єси. У своїй останній п'єсі Чехов розмірковує про те, що робить з людиною час і в які стосунки він вступає з цією невловимою і нещадноюсилою.
Час, таким чином, у п'єсі Чехова стає не лише сюжетоутворюючим фактором, а й головною дійовою особою «Вишневого саду», яка створює його глибинний філософський підтекст.
Домашнє завдання.
2. Що таке «підводна течія» стосовно чеховської п'єси?
3. Підготувати повідомлення по темі: «Просторова організація п'єси «Вишневий сад».