Урок біології на тему - Мінливість

Розділи: Біологія

Мета уроку: повторити і систематизувати знання учнів про мінливість організмів.

Тип уроку: комбінований.

Методи навчання: частково-пошуковий, репродуктивний.

Форма організації пізнавальної діяльності: фронтальна, індивідуальна, колективна.

1. Організаційний момент.

Привітання учнів та створення доброзичливої ​​робочої атмосфери.

2. Термінологічна естафета.

Клас поділяється на дві команди. Вчитель переходить від одного учасника естафети до іншого та пропонує школярам дати визначення понять, які він називає. Перемагає команда, яка набрала найбільше правильних відповідей.

Усі особини одного виду схожі один на одного внаслідок прояву властивості спадковості (спадковість – властивість живих організмів передавати ознаки виду від батьків до потомства);

індивідуальні біологічні ознаки кожної особини визначаються специфічним набором білків (білки – органічні речовини, біополімери, молекули яких побудовані з амінокислот, з'єднаних у певній послідовності);

послідовність амінокислот у білку закодовано вгені (ген - ділянка ДНК хромосоми, що відповідає за успадкування однієї ознаки, тобто за структуру певної молекули білка);

гени утворюють лінійні структури -хромосоми (хромосоми - органоїди ядра клітини, що складаються з молекули ДНК в комплексі з білками і визначають спадкові властивості клітин та організмів);

хромосомний набір, що несе інформацію, програму розвитку організму, представлений генотипом (генотип - сукупність всіх генів клітини або організму);

спадковий матеріал знаходиться не тільки в ядрі клітини, але і в цитоплазмі, утворюючи плазмоном (плазмоном - сукупність генів, розташованих в цитоплазматичних нуклеїнових кислотах);

сукупність спадкової інформації, закладеної в зиготі, реалізується в організму у вигляді фенотипу (фенотип - сукупність ознак і властивостей організму);

кожна особина індивідуальна і відрізняється від іншої завдяки прояву властивості мінливості (мінливість - властивість живих організмів набувати нових ознак в межах виду).

3. Виконання індивідуальних завдань окремими учнями біля дошки та на місцях.

Із запропонованих нижче карток із назвами термінів склади схему, що відображає зв'язок між різними формами мінливості. (Терміни: мінливість неспадкова, спадкова, цитоплазматична, мутаційна, комбінативна.)

У пропоновану нижче схему впиши відомості, що характеризують різні види мінливості.

організмів

Заповни пробіли в запропонованому тексті.

«Хром…соми – органоїди клітинного ядра, є носіями…………… і визначальні ……………… . Ген…тип – сукупність……………..організму чи клітини. Ген…ративні мутації виникають …………… . Р…парація – процес відновлення природної ………….. . Поліпл…ідія – типгеномних мутацій, що з ……………. . М…дифікаційна мінливість – здатність організмів змінювати ……………. під впливом …………………… .".

Вивчи таблички, що містять тексти з характеристикою тієї чи іншої форми мінливості. Знайди місце кожної з цих табличок у схемі, намальованій на дошці.

мінливість

У конверті знаходяться таблички з назвами термінів та їх визначеннями. Склади з них схему, що відображає підпорядкованість цих понять.

4. Колективна роботаз виконання завдань.

Школярам пропонується гра «Ромашка». На звороті кожної пелюстки ромашки написаний термін, що стосується теми даного уроку. Учні відривають пелюстки та пояснюють значення терміна. У разі неправильної відповіді пелюстка передається іншому учню. Виграє той, хто збере найбільшу кількість пелюсток.

Терміни: спадкова мінливість, модифікаційна мінливість, комбінативна мінливість, норма реакції, мутації, мутагени, мутагенез, генеративні мутації, соматичні мутації, репарація, поліплоїдія, хромосомні мутації, цитоплазматична мінливість.

Використовуючи складену на уроці схему, що включає докладну інформацію про мінливість організмів, склади зв'язкове логічне оповідання.