Урок читання для 3 класу - Осінь очима художників, поетів, композиторів - Літературне читання -

Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа

«Середня загальноосвітня школа № 64»

Урок читання для 3 класу

вчитель початкових класів

Гугніна Юлія Станіславівна,

Цілі.Ознайомити з ліричними творами А. Вівальді та П.І. Чайковського; показати взаємозв'язок поезії, музики, живопису як складових частин мистецтва; вивчати аналізувати твори; ознайомити з термінами "цитата", "епітет", "уособлення", "порівняння"; удосконалювати навички виразного читання; розширювати літературний кругозір дітей, познайомити їх із витворами мистецтва, присвяченими осені; виховувати почуття прекрасного, вміння бачити та розуміти красу рідної природи.

Обладнання.Підручник "В одному щасливому дитинстві" (авт. Р.Бунєєв, Є.Бунєєва. М., 2001); аудіозаписи музичних творів – із циклу "Пори року" П.І. Чайковського, "Осінь" Вівальді, віршів про осінь; репродукції картин художників І.І. Левітана "Золота осінь", В.Д. Полєнова "Золота осінь", В.А. Сєрова "Жовтень"; Шкільний тлумачний словник української мови, Тлумачний словник української мови; картки із текстами; мультимедіа. Запитання вчителя (У.), відповіді дітей (Д,)

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми уроку Слайд

Учитель.Осінь - чудова пора! І тема нашого уроку – "Осінь очима художників, поетів, композиторів".

ІІІ. Знайомство з новим розділом підручника

У.Кожен бачить і розуміє осінь по-своєму. Відкрийте підручник на сторінці 176, прочитайте текст і вирішіть, чи є правдивими або помилковими твердження, записані на дошці.

Осінь це горіхи, квіти, високе небо.

Осінь – цетумани, заморозки, перший сніг.

Діти читають текст і приходять до висновку, що обидва висловлювання є істинними.

– Доведіть, що ці вислови є істинними.

Вислуховуються відповіді дітей.

– Сьогодні ми познайомимося із новим розділом книги "Глуха пора листопада".

Борис Пастернак написав такі рядки:

Глуха пора листопада, Останніх гусей косяки. Засмучуватися не треба - У страху очі великі.

Рядком цього вірша названо розділ, і він поміщений у лапки. Чому ставляться лапки? Відповідь знайдіть у статті.

Діти.Це перший рядок вірша.

У.Як називають рядок з вірша, укладений у лапки?

У.Чому пора названа глухою? Знайдіть відповідь на це запитання.

Вислуховуються відповіді дітей.

IV. Знайомство з творами про осінь

У.Сьогодні на уроці ми слухатимемо музику, розглянемо репродукції картин художників Ісака Ілліча Левітана, Василя Дмитровича Поленова, Валентина Олександровича Сєрова, послухаємо та прочитаємо твори українських поетів та письменників, присвячені осені.Слайд:Послухайте твір Пушкіна. Визначте, якого жанру воно належить.

Звучить аудіозапис твору Пушкіна "Осінь".

- Чи зможете ви пояснити значення слів"очей чарівність"("Очі - очі"; "Зачарувати - справити чарівне враження на когось, що-небудь, підкорити своїй чарівності";"природи в'янення" "; "багрець"(утворено від прикметника "багряний").

- Подивіться, як Поленов зобразив колір осіннього листя.

Слайдрепродукції картини В.Д. Полєнова "Золота осінь". Діти розглядають репродукцію, тлом звучить твір А. Вівальді "Осінь".

- Послухайте ще один твір про осінь.

Учитель читає вірш К.Бальмонта "Осінь", учні стежать за текстом на с. 177 підручника.

- Як ви розумієте вираз "Всі дерева сяють у різнобарвному уборі", "немає в квітах пахощі"?

Вислуховуються відповіді дітей.

– Третій поетичний твір, з яким ми працюватимемо, написаний Федором Тютчевим. Слухайте його.

Звучить аудіозапис твору Ф.Тютчева "Є в осені первісної.".

Лазур- світло-синій колір, синьова. Так говорять про безхмарне блакитне небо.

- Прочитайте пояснення сенсу слова "блакит". Чи були ще якісь незнайомі, незрозумілі вам слова у тексті?

Учитель пояснює сенс незрозумілих слів.

V. Аналіз віршів

У.Художники використовують найрізноманітніші фарби для своїх полотен. Поети малюють картини осінньої природи словами. Згадайте, що таке епітети.

Д.Слова, які називають характерні ознаки предметів, явищ, що відповідають питаннямякий?, наприклад:червона дівчина, добрий молодець.

У.Знайдіть такі слова у Пушкіна, Тютчева.

Діти виконують завдання.

– А чи є інші слова-фарби, за допомогою яких предмети неживої природи можуть наділятись властивостями живих істот? Згадайте назву цього прийому.

У.Знайдіть такі слова у вірші Костянтина Дмитровича Бальмонта.

Д."Сонце сміється", "осінь прокинеться, заплаче".

У.І ще поети використовують інші чарівні слова-фарби. Який прийом використовував Тютчев у рядку "Весь день стоїть як би кришталевий"?

- Послухайте, як Михайло Михайлович Пришвін описав осінній день.

Учитель роздаєкартки з текстом "кришталевий день". Підготовлений учень читає, діти стежать за текстом.

Є в осені початковий кришталевий день. Ось і тепер. Тиша! Не рухається жоден листок угорі, і тільки внизу на нечутному протягу тремтить на павутинці сухий листок. У цій кришталевій тиші дерева, і старі пні, і сухостійкі чудовиськи пішли в себе, і їх не було, але коли я вийшов на галявину, вони помітили мене і вийшли зі свого заціпеніння.

У.Як багато можна побачити і відчути, якщо вміти бачити чарівні слова-фарби!

VI. Робота над виразністю читання

У.Часом і звуки можуть передати осінній настрій. Прочитаємо вірш, записаний на дошці.

Шурхіт осінні кущі. Шурхають на дереві листи. І дощ шарудить, І миша, шарудить, У нору поспішає.

У.Яке слово найчастіше зустрічається?

У.Що ж шарудить?

Д.Опале листя.

У.Спробуємо прочитати цей вірш по-різному. Вам пропонується два варіанти.

1) Шуршить - тихіше, трохи простягаючи звук, інші слова - голосніше;

2) шарудить - голосніше, інші слова - тихіше.

Діти тренуються, працюючи в парах, потім вислуховуються 3-4 особи.

VII. Фізкультхвилинка

Учитель читає вірш та імітує рухи листя. Діти повторюють.

Осінь довгим тонким пензлем Перефарбовує листя. Червоний, жовтий, золотий - Як гарний ти, листок кольоровий! А вітер щоки товсті Надул, надул, надул. Червоний, жовтий, золотий. Облетів весь лист кольоровий. Як прикро, як прикро! Листя немає – Лише гілки видно.

VIII. Робота над виразністю читання (продовження)

У.До якого жанру відносяться цітвори?

Д.Це ліричні вірші.

Діти виконують завдання. Від кожного ряду вислуховуються по два учні.

ІХ. Знайомство з творами про осінь (продовження)

Слайдрепродукції картин І.І. Левітана "Золота осінь" та В.А. Сєрова "Жовтень".

У.Музичні твори, картини, вірші були написані у різний час. Кожен із поетів і художників по-своєму побачив та описав осінню природу. Адже і осінь має свої періоди, вона така різна. Які вірші та картини відповідають пори настання осені?

Діти перечитують вірші, розглядають репродукції, звучить твір П.І. Чайковського "Вересень".

– За якими прикметами можна здогадатися, що йдеться про настання осені?

Вислуховуються відповіді дітей.

– Осінь має особливу пору. Як вона називається?

Д.Золота осінь.

У.- Хто з поетів оспівав золоту осінь? Які рядки це підтверджують? На полотнах яких художників зображено цю чудову пору?

– Кому належать ці рядки:

"Дні пізньої осені лають зазвичай, але мені вона мила, читачу дорогий"?

У.Наведіть інші рядки зі стихотворення Пушкіна, в яких описані останні осінні дні.

Діти зачитують рядки з вірша.

– На якій картині ми бачимо в'янення природи?

Х. Підсумок уроку

– Згадайте прізвища поетів, художників, композиторів, про чиї твори йшлося сьогодні. Якщо ви правильно підберете і впишіть їх прізвища в сітку кросворда, то у виділених клітинах відкриється слово, яке називає пору року, якому присвячені всі ці твори.

Робота в групі за картками.

Відповіді:1. Чайковський. 2.Сєров. 3. Тютчев. 4. Полєнов. 5. Бальмонт.

У виділених клітинах – словоосінь.

ХІ. Домашнє завдання

Відповісти на запитання на с. 178, підготувати промовисте читання вірша.

Список використаної літератури:

Р.Бунєєв, Є.Бунєєва. "В одному щасливому дитинстві". Підручник; М., 2001

Шкільний тлумачний словник української мови

Тлумачний словник українська мова

Використані матеріали та Інтернет-ресурси:

Товариство пересувних художніх виставок. український живописhttp://tphv.ru/

очима

класу

читання

читання

художників

художників

очима

урок

читання

Автор: Гугніна Юлія Станіславівна → yula_75 http://yuliya-yuliya.ucoz.ru

очима

Серед завдань з параметрами входять до профільного ЄДІ з математики можна виділити особливий клас завдань, вирішити які стандартними шкільними прийомами практично неможливо. Найчастіше функції у лівій та правій частинах рівняння мають принципово різну природу, що не дозволяє використовувати аналітичний підхід. А складний вид цих виразів робить проблематичною побудова графіків. Виходом у цій ситуації може стати мінімаксний метод вирішення задач з параметрами, який спирається на використання монотонності та обмеженості функцій.

урок

Метод областей - простий, витончений і неймовірно зручний. Наочність і простота застосування дозволяють у короткий термін впровадити цей метод у вжиток всього класу. А завдяки досить яскравим характерним ознакам школярі безпомилково виділяють такі завдання із загальної маси.

осінь

Деякі уроки можуть здатися дітям нудними. І тоді на заняттях починає страждати дисципліна,школярі швидко втомлюються і бажають брати участь у обговоренні.

Кейс-уроки були створені, щоб поєднати навчальні шкільні знання з гостро необхідними компетенціями, такими як креативність, системне та критичне мислення, цілеспрямованість та інші.

Завдяки кейсам ви зможете допомогти школяреві отримувати користь та задоволення від навчання, впоратися з його особистими проблемами!

очима

Цей лист був написаний мною для завучів шкіл того району, де я маю щастя бути муніципальним координатором проведення Всеукраїнських перевірочних робіт. Сподіваюся, що воно допоможе колегам розставити деякі стільці по своїх кутках.

Компанія «А-Реал Консалтинг» багато уваги приділяє питанням захисту дітей від небезпечної інформації в Інтернеті. Контент-фільтр ІКС для шкіл відповідає ФЗ №436 «Про захист дітей. » та ФЗ №139, крім того, Інтернет Контроль Сервер включений до Єдиного реєстру українського ПЗ для ЕОМ та БД.

очима

Перед учителем сидить доросла людина – батько – і мовчки киває. З усім погоджується, все вислуховує і навіть зізнається, що винен багато в чому, і чадо відбилося від рук, і треба щось робити. А потім попрощається, зачинить двері кабінету та забуде про розмову.

Технологічний прийом "Чарівна труба" у MS Office PowerPoint. Детальна інструкція як зробити "чарівну трубу"
Ігри та вправи для тренування та розвитку пам'яті

художників

Для підтвердження справжності виданих сайтом документів зробіть запит до редакції.

сервіс вебінарів

Про роботу з сайтом

Ми використовуємо cookie.

Якщо ви виявили, що на нашому сайті незаконно використовуються матеріали, повідомтеадміністратору – матеріали будуть видалені.