Урок фізики Сила струму
Тип уроку: Комбінований (технологія навчання).
Мета уроку:
- освітня: учні дізнаються, що електричний струм характеризується
- фізичною величиною, яка називається силою струму.
- розвиваюча: учні встановлюють, що сила струму різних ділянках послідовної ланцюга однакова (в лампі № 1, № 2).
- виховна: учні переконуються у необхідності навчитися вимірювати силу струму.
Учбове завдання: Дізнатися позначення сили струму, формулу для обчислення, одиницю виміру, спосіб виміру.
Обладнання: мультимедійна приставка, комп'ютер, дві лампи, джерело струму, ключ, амперметри (лабораторний, демонстраційний), з'єднувальні дроти, вольтметри, роздатковий матеріал.
Хід уроку
I. Мотиваційно-орієнтовний етап (16 хв.)
1. Входження в контакт.
2. Створення ситуації успіху (Перевірка домашнього завдання).
а) Індивідуальні завдання для учнів (4 хв.)
Учень №1 (працює біля дошки)
Упр. 13(2) Накреслити схему ланцюга, що містить один гальванічний елемент і два дзвінки, кожен з яких можна включати окремо.
Додаткове завдання: покажіть напрямок струму в цьому ланцюгу під час замикання ключа.
Учень №2 (працює біля дошки)
Упр. 13(5) Накресліть схему ланцюга кишенькового ліхтаря (рис. 51 підручника) і назвіть частину цього ланцюга. Які елементи ліхтаря позначені цифрами 1-3?
Додаткове завдання: Покажіть напрямок упорядкованого руху вільних електронів під час замикання ланцюга.
Учні № 3, 4, 5 виконують самостійну роботу з роздавального матеріалу (картки №1,2,3) , ,
Учень №6 виконуєпрактичну роботу (демонстраційний стіл). Зібрати електричний ланцюг за схемою, зображеною на дошці.
Додаткове завдання: Як змінити напрям струму в ланцюзі?
б) Фронтальний опитування (4 хв.) Питання проектуються на екран за допомогоюмультимедіа
1. Що називають електричним струмом?
2. Що являє собою електричний струм у металах?
3.Что прийнято за напрямок електричного струму?
4. Назвіть дію струму, що використовується у кожному випадку:
а) приготування їжі на електричній плиті;
б) освітлення кімнати електричною лампою;
в) вишивання білизни електричною швейною машинкою;
г) нікелювання деталей;
д) нагрівання води електричним окропом;
е) золочення ювелірних виробів;
ж) підйом деталей за допомогою електричного магніту.
в) Перевірка виконання індивідуальних завдань (6 хв.)
Учні 3, 4, 5 здають роботи вчителю перевірку.
Схема ланцюга зображена на дошці, показано напрямок струму.
За напрямок струму прийнято напрямок від позитивного полюса джерела до негативного. Тому при замиканні ланцюга напрямок струму буде таким, як показано стрілками.
П: Що станеться, якщо один ключ замкнути, а другий залишити розімкненим?
У: Та лампа, яка включена послідовно із замкнутим ключем, горітиме, а друга ні.
Додаткові запитання ставлять учні.
Схема кишенькового ліхтаря ланцюга зображена на дошці. Упорядкований рух вільних електронів спрямовано негативного полюса джерела до позитивного. Воно вказано на кресленні стрілками для випадку, коли ланцюг замкнутий. Цифрами 1 позначені батареї гальванічних елементів, 2 – лампа, 3 – ключ.
Додатковіпитання ставлять учні.
Ланцюг складається з батареї гальванічних елементів, двох ламп та ключа. Усі прилади з'єднані послідовно. Щоб змінити напрямок електричного струму, необхідно поміняти дроти на клемах джерела струму.
Учні у зошитах записують число та зображують схему ланцюга.
Учень замикає ланцюг.
3. Створення проблемної ситуації (3 хв.)
В: Що ви спостерігаєте?
У: При замиканні ланцюга лампи загоряються, але одна лампа світиться яскравіше за іншу.
П: Як ви вважаєте чому?
(Учні висувають гіпотезу, чи кілька гіпотез)
У: Можливо, в лампах тече різний струм. В одній лампі струм великий, а в іншій маленький.
П: Що означає електричний струм "великий" та "маленький".
З визначення електричного струму (електричний струм - упорядкований рух заряджених частинок) випливає, що струм "великий", якщо великий заряд проходить по провіднику за одиницю часу.
П: Електричний заряд, що проходить через поперечний переріз провідника в одиницю часу, визначається фізичною величиною, яку називають силою струму.
П: Так що ви мали на увазі, коли казали, що може бути струм у лампах тече різний?
Можливо, через лампи протікає струм різної сили.
Гіпотеза фіксується на дошці та у зошитах:
Сила струму в лампах 1і2різна?
4. Постановка навчальної задачі (2 хв)
П: Що ж ми повинні дізнатися про силу струму, щоб переконатися у правильності гіпотези, або
У: Повинні дізнатися
- як позначається сила струму;
- Як можна обчислити силу струму;
- одиниці виміру сили струму;
- як можна виміряти силу струму
Навчальне завдання: Дізнатись позначення сили струму, формулу для неїобчислення, одиниці виміру, спосіб виміру. .
П: Яка тема нашого уроку?
У: Сила струму. Вимірювання сили струму.
II. Виконавчий етап (18 хв.)
1. Групова самостійна робота (3 хв.)
Учні обирають завдання, поділяються на групи. (Учні працюють із текстом підручника А.В.Перышкін “Фізика” 8 кл.)
I група з'ясовує, як позначається сила струму, знаходить формулу її обчислення.
ІІ група з'ясовує, що прийнято за одиницю виміру сили струму.
III група з'ясовує, як вимірюють силу струму.
2. Взаємонавчання (12 хв.)
Від гурту виступає 1 учень.
Перша група: Т.к. сила струму характеризує електричний заряд, що проходить через поперечний переріз провідника за одиницю часу, то обчислення сили струму необхідно заряд, що проходить через поперечний переріз провідника за проміжок часу t, поділити цей проміжок часу.
(Позначення та формула фіксується на дошці та у зошитах)
Друга група: На Міжнародній конференції з мір і ваги в 1948 р. було вирішено в основу визначення одиниці сили струму покласти явище взаємодії двох провідників зі струмом. (Малюнок 59 підручника з'являється на екрані.) Гнучкі провідники під час проходження електричного струму можуть притягатися та відштовхуватися. Сила тяжіння між провідниками залежить від довжини провідників, відстані між ними, середовища, в якій вони знаходяться і від сили струму.
За одиницю сили струму приймають силу струму, коли він відрізки паралельних провідників довжиною 1м з відривом 1м у вакуумі взаємодіють із силою 2*10 -7 М. Цю одиницю називають ампером, на честь французького фізика і математика Андре Марі Ампера. (його портрет з'являється на екрані) Позначення: 1А.
П: Великийчи струм у 1 ампер?
Подивіться на таблицю, ви бачите дані технічного довідника (зображення на екрані).
Сила струму
- в електричній бритві 0,08 А
- в кишеньковому радіоприймачі 0,1 А
- у ліхтарику 0,3 А
- у велосипедному генераторі 0,3 А
- в електричній плитці 3-4 А
- у двигуні тролейбуса 160-200 А
Сила струму, що проходить через тіло людини, вважається безпечною 1 мА (0,001 А). Сила струму, що призводить до серйозних уражень організму – 100 мА (0,1 А).
Через одиницю сили струму визначається одиниця електричного заряду – 1 Кл.
1 кулон - це електричний заряд, що проходить через поперечний переріз провідника, при силі струму 1 ампер протягом 1 секунди.
Третя група: Для вимірювання сили струму використовують прилад, який називають амперметром, Щоб його від інших приладів, на шкалі ставлять букву А. Амперметр включають послідовно з тим приладом, силу струму у якому вимірюють. Клема + амперметра з'єднують з провідником, що йде від позитивного полюса джерела струму.
П: Виберіть із усіх приладів амперметри.
Учні вибирають демонстраційні, лабораторні амперметри. Показують, як у схемі позначають амперметр.
П: Що нам потрібно зробити, щоб перевірити нашу гіпотезу?
У: Виміряти силу струму в лампі №1, лампі №2 та порівняти їх.
П: Зобразіть схеми електричних кіл, що передбачаються. Як ви працюватимете?
Варіанти передбачуваних відповідей вивішуються на альбомних листах на дошку:
П: Але перш, ніж вимірювати силу струму, потрібно визначити ціну поділу і межу вимірювання даного амперметра.
Учні у зошитах виконують розрахунок ціни поділу демонстраційного амперметра.
3. Перевірка гіпотези (3хв.)
Учні збирають електричний ланцюг за схемами, вимірюють силу струму. Результати фіксують на дошці та у зошитах.
Учні переконуються, що сила струму переважають у всіх ділянках ланцюга однакова.
III. Рефлексивно-оцінний етап (6 хв.)
У: Гіпотеза виявилася невірною. Проблема чому лампи горять по-різному не вирішена.
П: Спробуймо вирішити цю проблему на наступному уроці.
Що нового ви дізналися на уроці?
У: Позначення сили струму, формулу її обчислення, одиниці виміру, спосіб виміру. Вчилися вимірювати силу струму в ланцюзі.
П: А навіщо треба вміти це робити?
У: У повсякденному житті нас оточують електричні прилади, а ми користуємося ними, отже, необхідно знати, якою має бути сила струму в електричному ланцюзі, щоб ці прилади працювали в нормальному режимі.
П: На цоколі лампи кишенькового ліхтаря написано 0,28 А що це означає?
Це означає, що лампа розрахована на силу струму не більше 0,28 А.
П: Що станеться з лампою, якщо її спіралью пропустити більшу силу струму, ніж зазначено на цоколі?
У: Лампа спалахне яскравіше, і спіраль може перегоріти.
П: Як горітиме лампа, якщо по її спіралі пропустити меншу силу струму?
У: Лампа горітиме тьмяніше.
П: Домашнє завдання: § 37, 38. Упр. 14 (1,2,3), упр. 15 (3)
Вчитель оголошує оцінки за індивідуальну роботу за картками.