Урок інформатики на тему - Всесвітнє павутиння
Мета:сформувати поняття про інформаційні ресурси та послуги Інтернету; познайомити із структурою Всесвітньої павутини.
- Вивчення інформаційних сервісів мережі Інтернет;
- сформувати подання Всесвітньої павутини як інформаційний ресурс Інтернету, універсальний покажчик ресурсу URL;
- розвивати пізнавальні інтереси, навички роботи за комп'ютером, культуру користувача мережі Інтернет;
забезпечити розвиток вміння грамотно скористатися пошуковими системами.
- виховувати інформаційну культуру учнів;
- підвищити мотивацію учнів рахунок різних форм ведення уроку та використання ІКТ.
I. Організаційний момент
Чому у річці вода? Хмари пливуть куди? Чому літають птахи І не можуть заблукати? Чому повинні ми спати, Завтра ж знову вставати! Сто питань "Чому"! Відповідати по одному - Цілий рік пояснюєш Допитливому!
А де ж ви шукаєте відповіді на все "чому"? Звісно ж, в Інтернеті. Пропоную вам повторити основний матеріал, вивчений на минулому уроці.
ІІ. Перевірка домашнього завдання та актуалізація знань
1. Тестування учнів із використанням системи інтерактивного опитування Smart Response PE. Альтернативним варіантом може бути паперовий або заздалегідь створений у програмі MS Office.
1. Всесвітня глобальна комп'ютерна мережа, мережа мереж – це:
а) локальна мережа,
в) мережу з виділеним сервером,
d) однорангова мережа.
2. Комп'ютер, підключений до Інтернету, має:
с) домашню Web-сторінку,
3. Адреса комп'ютера, записана чотирма десятковими числами, розділеними точками, це…
5. На серверівідправника повідомлення розбивається на… (вкажіть правильну назву):
6. Протоколом передачі повідомлення в Інтернеті називають…
а) набір правил та угод при передачі даних,
в) апаратне забезпечення передачі даних,
с) програмне забезпечення передачі даних,
d) Інтернет-сервер.
7. Який протокол у мережі Інтернет використовується для передачі повідомлення:
8. Який протокол відповідає за передачу пакета у мережі (маршрутизацію):
9. Який протокол відповідає за транспортування пакета та «складання» на сервері одержувача:
c) інформація для правильного збирання пакетів на сервері одержувача,
d) повний текст надісланого повідомлення.
11. Провайдером називають
а) протокол передачі повідомлення:
b) організацію – власника вузла,
| Питання | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| Відповідь | C | а | d | а | b | a | C | b | а | abc | b |
2. Практичне завдання.
(Учень виконує такі действия: Мережеве оточення – властивості – протокол TCP/ IP- свойства)
Що показує маска підмережі? (Кількість комп'ютерів локальної мережі)
Форма роботи: індивідуальна (завдання 2 – біля дошки), робота в парах – 5 варіантів. (Додаток 1)
Завдання 2 - БДАВ
| 1 група | 2 група | 3 група | 4 група | 5 група |
| БВАГ | ВДБА | ВБДА | ВАГБ | ВДАБ |
Завдання 3. Вкажіть усі можливі маршрути доставки Інтернет - пакетів від сервераІ(джерело) досерверуП(приймач) з урахуванням наявної архітектури мережі (початок транспортування -сервер 1).

| № п/п | Варіанти |
| 1 | 1 - 3 - 2 - 4 |
| 2 | 1 - 3 - 2 |
| 3 | 1 - 3 - 4 |
| 4 | 1 - 2 |
| 5 | 1 - 2 - 4 |
| 6 | 1 - 3 - 4 - 2 |
| 7 | 1 - 4 - 2 |
| 8 | 1 - 2 - 3 - 4 |
| 9 | 1 – 4 |
| 10 | 1-4-3-2 |
2 варіант перевірки: вчитель відображає (робить знімок) відповідь за допомогою документ-камери Smart варіант вирішення завдання за допомогою графа (Малюнок 1). Учні наочно визначають відповідь-10 маршрутів.

ІІІ. Створення проблемної ситуації
Я напевно не помилюся, якщо скажу, що кожен із вас користується Інтернетом постійно.
- Для яких цілей ви його використовуєте? (Для спілкування, пошуку інформації, передачі з одного комп'ютера в інший.)
Служби Інтернету поділяються на інформаційні та комунікаційні
Один учень виходить до дошки (робота у конструкторі занять).
Знає про все ця хвиля: Катастрофи, рейтинги, ціна, Спорт, погода – все в одному наборі. Перемогти в будь-якому ти можеш суперечці. Він все знає, слушна дасть пораду Друг твій електронний Інтернет.
- Як ви вважаєте, яку тему ми вивчатимемо сьогодні на уроці?
(Учні формулюють мету уроку).
IV. Повідомлення теми уроку
V. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя.(Запустити презентацію «Всесвітня павутина» із вкладення)
Всесвітнє павутиння – це вільний переклад англійського словосполучення «World Wide Web», яке частопозначається як WWW чи Web.
World Wide Web – це найпопулярніша служба сучасного Інтернету. Її дуже часто ототожнюють із самим Інтернетом, хоча насправді це лише одна з його численних служб. Служба World Wide Web призначена для доступу до електронних документів особливого роду, які називаються Web-документами або, спрощено, Web-сторінками.
Всесвітнє павутиння використовує технологію гіпертексту, в якій документи пов'язані між собою за допомогою гіперпосилань.
- Що таке гіперпосилання?(Вислухати відповіді учнів і підбити підсумки, давши визначення цього поняття)
назва протоколу зі знаками :// наприкінці назви
доменне ім'я сервера зі знаком / наприкінці назви
повного імені файлу на сервері, де він знаходиться.
Запис учнів у зошиті:
http - протокол доступу
www.metod-kopilka.ru - доменне ім'я сервера
page-2-2-9-09.html – ім'я файлу
Для роботи зі Всесвітнім павутинням необхідна спеціальна програма – браузер (або веб-браузер), наприклад Opera, Mazilla Firefox і т.д.
Найчастіше використовувані браузери ви бачите на слайди.
Іпошукова система(веб-порталабосайт комп'ютерної мережі), який надає користувачеві різні Інтернет-сервіси, які працюють у рамках цього веб порталу), наприклад, Яндекс, Рамблер і т.д.
Знайти необхідний документ можна трьома способами:
у рядку пошуку введіть ім'я документа.
VI. Закріплення матеріалу
При надходженні запиту від користувача пошукова система на підставі наявної інформації формує список сторінок, відповідних критеріям пошуку. Результати таких запитів можна подати графічно за допомогою кіл Ейлера-Венна.
Завданняз ДІА (18)
Нижче наведено запити до пошукового сервера, позначеного літерами від А до Р. Розташуйте позначення запитів у порядку зростання кількості сторінок, які знайде пошуковий сервер за кожним запитом
| А | Рим Лондон Париж |
| Б | Париж & Екскурсії |
| У | Рим Париж |
| Г | Париж Лондон Рим Екскурсії |
Вчитель показує графічне розв'язання задачі.
Завдання на закріплення.(Учні виконують самостійно. Завдання на дошці)
Індивідуальне завдання для учнів, які здають ДПА. (Малюнок 2)

VII. Практична частина
Давайте ми з вами вирушимо в подорож Всесвітнім павутинням. Мені потрібний помічник.До комп'ютера викликається один учень. Учні віддалених класів працюють на комп'ютерах.
Завдання 5. Подорож по Всесвітній павутинні.
Відкрийте браузер (подвійне клацання по ярлику браузера).
Відкрийте домашню сторінку пошукової системи.
У рядку пошуку введіть запит "сайт вчителя інформатики Болгової Наталії Анатоліївни".
Завдяки технології гіпертексту ми можемо переміщатися з однієї Web-сторінки на іншу, відвідувати різні Web-сайти і т.д.
Ви бачите безліч гіпертекстових посилань на web-сторінки, в імені яких міститься слова «сайт вчителя, вчителя інформатики, Болгова Наталія Анатоліївна, МБОУ ЗОШ, Тербуни».
Клікнути мишкою за першим посиланням (http://bolgovana.ucoz.ru).
Перегляньте сторінки сайту сторінка «Готуємося до іспитів - ГІА», «Мої учні», «Фотоальбоми» (клацніть на фотографію для її збільшення).
Закрийте вкладку сайту.
У рядку пошуку введіть запит "ГІА ІНФОРМАТИКА".
Клікніть мишею за посиланням ФІПІ.
Клацніть мишею за посиланням «ГІА 9 2013 р» - КІМ ГІА 9 – інформатика.
Відкривається діалогове вікно «ЗАВАНТАЖЕННЯ ФАЙЛУ».
– Якого типу файл ми можемо відкрити чи зберегти»?(Архів)
- Як відбувається завантаження цього архіву, за яким протоколом передачі, як називається сервер, що зберігає даний архів (файл) ми дізнаємося на наступному уроці.
VIII. Підбиття підсумку уроку
Що означає WWW? (Всесвітня павутина)
Із чого складається веб-сайт? (З веб-сторінок)
За допомогою чого організовано зв'язок між веб-сторінками та веб-сайтами? (За допомогою гіперпосилань)
Що може бути вказівником посилання? (Текст, малюнок, кнопка, фотографія)
Правильна відповідь - http:// terbuny- school. ucoz. ru/index. html