Урок креслення - Побудова проекцій точок на поверхні предмета

Розділи: Технологія

Цілі:

  • Вивчення правил побудови проекцій точок на поверхні предмета та читання креслень.
  • Розвивати просторове мислення, уміння аналізувати геометричну форму предмета.
  • Виховувати працьовитість, уміння співпрацювати під час роботи у групах, інтерес до предмета.

I ЕТАП. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

1)Організаційний момент (настрій).1 хв.
2)Актуалізація опорних знань.5 хв.

II ЕТАП. ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИКІВ.

1)Розмова на нову тему.10 хв.
2)Читання креслень (самоперевірка).5 хв.
3)Робота у групах (взаємоконтроль).5 хв.

ЗДОРОВ'ЯЗБЕРІГАЮЧА ПАУЗА. РЕФЛЕКСІЯ (НАСТРІЙ)

III ЕТАП. ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА.

1)Практична робота (завдання на вибір).10 хв.

IV ЕТАП. ЗАКЛЮЧНИЙ.

1)Завдання додому (інструктаж).3 хв.
2)Рефлексія (настрій).3 хв.
3)"Учитель, що помиляється" - знайти помилки.2 хв.

I ЕТАП. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1)Учитель:Перевірте своє робоче місце, чи все на місці? Чи всі готові до роботи?

ЗДІХНУЛИ ГЛИБОКО, НА ВИДОХУ ЗАТРИМУВАЛИ ДИХАННЯ, ВИДОХНУЛИ.

Визначте свій настрій початку уроку за схемою (така схема лежить в кожного на столі)

проекцій

Я БАЖАЮ ВАМ УДАЧІ.

2)Учитель: Практична робота з теми “Проекції вершин, ребер, граней” показала, що є хлопці, які припускаються помилок при проектуванні. Плутаються, яка з двох точок, що збігаються, на кресленні є видимою вершиною, а яка невидимою; коли ребро паралельно площині, а коли перпендикулярно. Те саме з гранями.

Щоб виключити повторення помилок, за консультуючою карткою виконайте необхідні завдання та виправте помилки у практичній роботі (від руки). І працюючи, пам'ятайте:

“ПОМИЛЯТИСЯ МОЖЕ КОЖНИЙ, ЗАЛИШАТИСЯ ЗА СВОЄЮ ПОМИЛКУ – ТІЛЬКИ БЕЗУМНИЙ”.

А той, хто добре засвоїв тему, попрацюють у групах із творчими завданнями (див.Додаток 1).

II ЕТАП. ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, ВМІНЬ І НАВИКІВ

1)Учитель:На виробництві зустрічаються безліч деталей, які кріпляться один до одного певним чином. Наприклад: Кришка робочого столу кріпиться до вертикальних стійк. Зверніть увагу на стіл, за яким ви знаходитесь, як і чим кріпляться між собою кришка та стійки?

Учитель:А що для болта необхідно?

Вчитель:Дійсно. А щоб отвір виконати, треба знати його розташування на виріб. Виготовляючи стіл, столяр не може щоразу звертатися до замовника. Отже, чим потрібно забезпечити столяра?

Учитель:Креслення!? А що ми з вами називаємо кресленням?

Відповідь:Кресленням називається зображення предмета прямокутними проекціями в проекційному зв'язку. За кресленням можна представити геометричну форму та конструкцію виробу.

Учитель:Ми з вами виконали прямокутні проекції, адалі? Чи зможемо ми за одними проекціями визначити розташування отворів? Що нам потрібно ще знати? Чому навчитися?

Відповідь:Будувати точки. Знаходити проекції цих точок усім видах.

Вчитель:Молодці! Це і мета нашого уроку, і тема:Побудова проекцій точок лежить на поверхні предмета.Запишіть тему уроку в зошит. Ми з вами знаємо, що будь-яка точка чи відрізок на зображенні предмета є проекцією вершини, ребра, грані, тобто. кожен вид - це зображення не з одного боку (гл. вид, вид зверху, вид зліва), а всього предмета. Для того, щоб правильно знаходити проекції окремих точок, що лежать на гранях, потрібно насамперед знайти проекції цієї грані, а потім за допомогою ліній зв'язку відшукати проекції точок.

(Дивимося креслення на дошці, працюємо в зошиті, де виконані будинки 3 проекції такої ж деталі).

проекцій

– Відкрили зошит із виконаним кресленням(Пояснення побудови точок на поверхні предмета з навідними питаннями на дошці, а учні закріплюють у зошиті.)

Учитель:Розглянемо точкуВ.Який площині паралельна грань з цією точкою?

Відповідь:Грань паралельна фронтальній площині.

Учитель:Задаємося проекцією точкиb'на фронтальній проекції. Проводимо вниз від точкиb'вертикальну лінію зв'язку до горизонталі проекції. Де буде знаходитись горизонтальна проекція точкиВ?

Відповідь:На перетині з горизонтальною проекцією грані, яка спроектувалася в ребро. І знаходиться унизу проекції (виду).

Учитель:Профільна проекція точкиb'', де буде знаходитись ? Як ми її знайдемо?

Відповідь:На перетині горизонтальної лінії зв'язку зb'з вертикальним ребром праворуч. Це ребро і проекція грані з точкоюВ.

ДО ДОШКИ ВИКЛИКАЮТЬСЯ БАЖАЮЧІ ПОБУДУВАТИ НАСТУПНУ ПРОЕКЦІЮ ТОЧКИ.

Учитель:Проекції точкиАтакож знаходяться за допомогою ліній зв'язку. Який площині паралельна грань із точкоюА?

Відповідь:Грань паралельна профільній площині. Задаємося на профільній проекції точкоюа''.

Учитель:На якій проекції грань спроектувалася в ребро?

Відповідь:На фронтальній та горизонтальній. Проведемо горизонтальну лінію зв'язку до перетину з вертикальним ребром зліва на фронтальній проекції, отримаємо точкуа'.

Учитель:А як знайти проекцію точкиАна горизонтальній проекції? Адже лінії зв'язку з проекції точока'іа''не перетинають проекцію грані (ребро) на горизонтальній проекції зліва. Що нам може допомогти?

Відповідь:Можна скористатися постійною прямою (вона визначає місце виду зліва) за’’проводять вертикальну лінію зв'язку до перетину з постійною прямою. З точки перетину проводять горизонтальну лінію зв'язку до перетину з вертикальним ребром зліва. (Це і є грань з точкою А) і означає проекцію точкоюа.

2)Учитель:У кожного на столі лежить картка-завдання, з прикріпленою калькою. Розгляньте креслення, тепер спробуйте самостійно, без перекреслення проекцій, знайти на кресленні задані проекції крапок.

креслення

– Знайдіть у підручнику стор. 76 мал. 93. Перевірте себе. Хто виконав правильно - оцінка "5"; одна помилка - ''4''; дві - ''3''.

(Оцінки виставляють самі учні в аркуші самоконтролю).

– Зібрати картки для перевірки.

3)Робота вгрупах:Час обмежений: 4хв. + 2 хв. перевірки.(Дві парти з учнями об'єднуються, і всередині групи обирається керівник).

На кожну групу лунають завдання у 3-х рівнях. Учні обирають завдання за рівнями (за власним бажанням). Вирішують завдання на побудову точок. Обговорюють шикування під контролем керівника. Потім на дошці за допомогою кодоскопа висвічується відповідь. Усі перевіряють правильність виконання проектування крапок. За допомогою керівника групи виставляють оцінки на завданнях і в листах самоконтролю (див.Додаток 2таДодаток 3).

ЗДОРОВ'ЯЗБЕРІГАЮЧА ПАУЗА. РЕФЛЕКСІЯ

"Поза фараона"- сісти на край стільця, випрямити спину, руки зігнути в ліктях, ноги схрестити і поставити на шкарпетки. Зітхнути, напружити всі м'язи тіла на затримці дихання, видихнути. Зробити 2-3 рази. Очі сильно затиснути, до зірочок, відкрити. Відзначити свій настрій.

III ЕТАП. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА. (Індивідуальні завдання)

Пропонуються картки-завдання на вибір з різним рівнем. Учні самостійно вибирають за своїми силами варіант. Знайти проекції точок на поверхні предмета. Роботи здаються та оцінюються до наступного уроку. (Див.Додаток 4,Додаток 5,Додаток 6).

IV ЕТАП. ЗАКЛЮЧНИЙ

1)Завдання додому. (Інструктаж).Виконується за рівнями:

В - розуміння, на "3". Упр.1 рис. 94а стор. 77 – за завданням у підручнику: добудувати відсутні проекції точок на даних проекціях.

Б - застосування, на "4". Упр.1 рис.94 а, б. добудувати проекції, що не дістають, і позначити вершини на наочному зображенні в 94а і 94б.

А - аналіз, на "5".(Підвищеної складності.)Кер. 4 рис.97 -побудувати проекції точок, що не дістають, і позначити їх літерами. Наочного зображення немає.

2)Рефлексивний аналіз.

  1. Визначте настрій наприкінці уроку, позначте у аркуші самоконтролю будь-яким знаком.
  2. Що нового дізналися сьогодні на уроці?
  3. Яка форма роботи найбільш ефективна для вас: групова, індивідуальна, і ви хотіли б, щоб вона повторювалася на наступному уроці?
  4. Зібрати листки самоконтролю.

3)"Неправильний вчитель"

Вчитель:Ви навчилися будувати проекції вершин, ребер, граней і крапки на поверхні предмета, дотримуючись всіх правил побудови. Але вам передали креслення, де є помилки. Спробуйте тепер себе у ролі вчителя. Знайдіть самі помилки, якщо знайдете всі 8-6 помилок, оцінка відповідно “5”; 5-4 помилки - "4", 3 помилки - "3".