Урок православної культури на тему «Бог – Творець прекрасного світу»
Муніципальний загальноосвітній заклад «Середня загальноосвітня школа № 12 з поглибленим вивченням окремих предметів»
Урок православної культури
«Бог – Творець прекрасного світу»
Вчитель початкових класів
Мета уроку:активізація морального почуття співпереживання;
актуалізація сенсу Священної історії для молодших школярів з урахуванням стану їхнього духовно – морального розвитку;
пояснення взаємозв'язку естетичних та моральних понять: «кохання – доброта – краса»;
ознайомлення учнів зі Священною історією про створення світу Богом, з рядом термінів: «Бог, Біблія, Священна історія»;
розвиток умінь естетичного сприйняття: бачити та чути гарне, творчих здібностей учнів, навичок читання, мови, мислення;
формування бажання жити за християнськими канонами.
Обладнання:сигнальні картки, магнітофон, наочний посібник "Ілюстрації", музичний посібник "Звукова палітра", малюнки дітей на тему "Осінь", Біблія, підручники Л. Л. Шевченка "Православна культура" кн. 1
Тип уроку:вивчення нового
Форма уроку:Оповідання.Про створення світу. Бог – творець гарного світу. Якості Бога. Незбагненність. Він дуже любить усіх на землі і тому дбає про те, щоб навколо нас все було красиво. Відображення Бога у творіннях. Головна якість Бога – Любов. Чи може злий створити гарне? Доброта Бога.
1. Організаційний момент:
Учитель:починає урок зі слів:
Увага! Перевір дружок!
Чи готовий ти розпочати урок.
Книга, ручка та зошити
Учні:перевіряють чи всі навчальні приладдя у них підготовлені до уроку і лежать на парті.
Учитель:сьогодні у нас незвичайний урок, присвячений створенню Миру Богом. Ви зможете зрозуміти, що Світ, створений Богом – прекрасний і все існуюче в ньому є творіння Боже, Бог є любов до всього навколишнього світу.
Учні:слухають музику п'єси М. П. Мусоргського «Прогулянка» з циклу «Малюнки з виставки» — голоси навколишнього світу: спів птахів, дзюрчання води, шум лісу тощо.
2. Перехід до вивчення нового матеріалу.
Учням пропонується прослухати рядки з вірша І. Буніна «Осінь»
Ліс, точно терем розписний,
Ліловий, золотий, багряний
Учитель:У якої пори року такі фарби?
Учні:Такі фарби в осені
Учитель:Чи подобається Вам осінь? Чим цікава ця пора року? Розкажіть?
Учні:відповідають на поставлене запитання (вислуховується відповідь двох – трьох учнів)
Учитель:відзначає кращу розповідь та звертає увагу учнів на виставку дитячих малюнків про осінь, акцентуючи їхню увагу на панорамі осіннього лісу, яку вони бачили під час раніше проведеної екскурсії до лісу
Учням:пропонується заплющити очі та уявити себе в осінньому лісі, згадати та назвати запахи та звуки осіннього лісу
Відповіді учнів:пахне вогкістю, грибами, прелим листям, димом, шум дерев, шарудіння падаючого листя, стукіт дятла і т.д.
Учитель:читає уривок вірша М. Огарьова «В осінньому лісі»
А ліс шумить собі навколо,
І в ньому ведуться розмови:
Щебече птах, жук дзижчить,
І лист засохлий шелестит,
На хмиз, падаючи випадково,
І звуки все так сповнені таємниці.
Учитель:робить висновок, що природа прекрасна будь-якої пори року. Великий український поет – О. С. Пушкін особливо тішився приходом осені, у цей період він завжди багато працював та залишив чудові вірші про цю пору року. Під впливом його віршів художник В. Д. Поленов написав не менш прекрасну картину «Золота осінь»
Дітям пропонується розглянути цю картину та замислитися над тим, звідки виникла ця краса
Вчитель пропонує звернути увагу на картину І. І. Фірсова «Юний живописець» у підручнику Л. Л. Шевченка «Православна культура» кн. 1 на стор.37 і відповісти після порівняння двох картин на запитання «Що із зображеного художниками на своїх картинах можна вважати красою рукотворною, а що нерукотворною?»
Оповідання вчителя:(звучить тиха музика – «Перший концерт для фортепіано з оркестром» П. І. Чайковського, фрагмент із 1-ї частини. На дошці вивішена картина І. Айвазовського «Хаос».
Наш прекрасний світ створив Бог. Бог був завжди. Бог присутній скрізь. Але побачити Бога нашими очима ми не можемо. Наш світ існує давно. Але земля та небо не завжди існували. Я розповім вам, як Бог творив світ.
6 Бог створив світ за шість днів. Але ці дні не можна вважати так, як ми вважаємо пальчики на руці. Скільки тривали ці дні, ми не знаємо.
6 Що ж Бог створив у перший день? На початку Бог створив небо і землю. Земля складалася з нескінченної безлічі маленьких частинок. З цих маленьких частинок Бог і будував світ. Навколо була порожнеча і темрява над безоднею. Було темно. І сказав Бог: Нехай буде світло! І стало ясно. І розділив Бог світло та темряву, і назвав їх удень та вночі.
Що булостворено на другий день? Бог створив повітря і назвав його небом. Їм Бог розділив води. Одні розмістив над небом згори — це хмари, хмари, з яких інколи йде дощ. Інші води опинилися під небом.
Третого дня Бог зібрав всю воду, що була під небом, в одне місце. Так з'явилися сухі місця, суходіл. Так утворилася наша планета Земля, де є місця суші (материки, острови, гори) і великі моря, океани, озера і річки. На землі виросли за велінням Бога красиві квіти та дерева (які ми з вами розглядали).
У четвертий день Бог створив на небі світила - зірки та планети. Сонце та Місяць. Бог премудро влаштував їхній рух. Сонце та Місяць висвітлюють Землю по черзі. Завдяки їм, на зміну ночі приходить день, після зими настає весна.
У п'ятий день Бог створив живі істоти. Це були риби, метелики, жаби та змії та безліч птахів.
Питання:Яких птахів ви знаєте? — Діти перераховують.
А шостого дня Бог створив звірів: коричневих і білих ведмедиків, витончених оленів з гіллястими рогами і без рогів, рудих з чорними смугами тигрів і теж рудих, але з цятками жирафів (усі бачили жирафа?) пухнастих сірих зайчиків, обидва всіх інших звірів
Ось який прекрасний світ створив Бог і наказав розмножуватися і наповнювати землю!
(У процесі оповідання вчитель виставляє різні ілюстрації, і до завершення історії створення світу дітям представлений яскравий ілюстративний ряд.)
От так Божественною любов'ю і добротою був створений гарний світ.
Про це розказано у найголовнішій книзі, яку читають люди і яка називається Біблія
Учитель:записує на дошці, діти переписують у зошит слова:Бог, Біблія, Священна історія.
Учитель: пропонує учням виконати завдання у підручнику Л. Л. Шевченка «Православна культура» кн. 1 стор. 40
Учні:записують у зошит слова, запропоновані в завданні, розташовують їх у послідовності створення Богом Світу і розфарбовують їх різними кольорами на свій вибір.
Учитель: відкриває заздалегідь написані слова на дошці у правильній послідовності згідно з Біблійною розповіддю про створення Світу
Учні:за допомогою сигнальної картки показують вчителю ступінь виконання кожним із них завдання (зелений колір картки – правильно виконане завдання, червоний – неправильно)
Учитель:- А тепер хлопці, встали!
Швидко руки вгору підняли,
У сторони, вперед, назад,
Повернулися вправо, вліво,
Тихо сіли, знову за справу
Учні:виконують команди вчителя
5. Закріплення вивченого матеріалу
Учитель: проводить фронтальне опитування - запитує учнів:
Хто створив чудовий світ?
Як називається книга, де про це написано?
Що Бог створив у (перший, другий, третій, четвертий, п'ятий, шостий) день?
Учні:відповідають на поставлені вчителем питання
Учитель: пропонує дітям подумати над питанням – «Чому так все, що оточує людину у Світі різноманітно та забарвлено у різні кольори?», прочитавши розповідь В. А. Сухомлинського «Пурпурова квітка» по ланцюжку
Учні:відповідають на запропоноване вчителем питання
Учитель: робить висновок, що якби все в Світі було однакове, то не було б краси
Учитель: ділить дітей на шість груп і пропонує кожній із груп дітям намалювати малюнок на тему «День творіння Світу»
Під час малювання вчитель вмикаємузичний супровід із музичного посібника «Звукова палітра»
Після закінчення роботи вчитель демонструє найкращі роботи учнів.
7. Підведення підсумків уроку.
Учитель:«Хлопці, що нового ви дізналися сьогодні на уроці?», вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючий висновок, зазначає всіх учнів, що активно працювали на уроці, і закінчує урок словами:
Незабаром продзвенить дзвінок,
Збери в портфель дружок,
Акуратно, по порядку
Книги, ручку та зошити
П. Н. Воздвиженський. Я пізнаю світ. Священна історія у розповідях для дітей. - М., 2006
Л. Л. Шевченка, Є. Шестун. Православна культура Методичний посібник. - М., 2003
Біблія для дітей Священна історія в простих оповіданнях для читання в школі та вдома / Упоряд. протоієрей А. Соколов.- М., I 999.
Біблійні оповідання для маленьких дітей у викладі Анни Твердовської. - українське Біблійне товариство, 1995.
Священна історія в оповіданнях для дітей/Упоряд. С. С. Куломзіна. М., 1998.
Священна історія для дітей. М., Прометей, 1991.