Урок розвитку мови у 5-му класі

Мета: -сприяти розвитку творчого мислення, уяви, комунікативної компетенції учнів; -навчати вільному творчості на лінгвістичній основі; -виховувати мовне чуття, спостережливість, дбайливе ставлення до мовної культури.

Завдання: -розкрити сутнісні характеристики творчої активності учнів; -розвивати індивідуальні пізнавальні здібності кожної дитини; - максимально виявляти, ініціювати, використовувати індивідуальний досвід дитини; -допомогти особистості самореалізуватися, пізнати себе.

Оформлення: 1.Епіграф: Слова бувають різні ... (Ю.Сініцин) 2.Глокая куздра штеко бушнула бокра і кудрячить бокренка. (Л.В.Щерба) 3. Текст казки Л.Петрушевської «Пуськи биті» 4.Малюнки учнів про «глибоку куздру», «бокра», «бокренка», «калушу», «калушат», «бутявку» 5.Словарна робота: Лінгвістика (грец.) –лінгва –мова наука про мову, мовознавство 6.Презентація 7.Музика Є.Шмакова та В.Шмакова «Восьме чудо світу», «Фізкультура» 8.Варкалось. Хливі шорки Пірялися по наві, І хрюкали зелюки, Як мюмзики в мові. Л.Керрол «Бармаглот»

Хід уроку.

I.Організаційний момент. Слово вчителя: Хлопці! Тема сьогоднішнього уроку – лінгвістична робота над текстом Л.Петрушевської «Пуськи биті». Пуськи биті. Що це таке? Ю.Сініцин пише: «Слова бувають різні…».У відомого лінгвіста Л.Щерби є фраза: «Глоча куздра штеко буцнула бокра і кучерить бокренка». Погляньте навколо. Все у світі має свою форму. Ми милуємося формою хмар, дивуємося формі квітки, навіть предмети, які звикли називати безформними (грудка глини), нанасправді мають форму. У слів є свої форми і утворюються вони за допомогою граматичних засобів. Живуть слова на берегахЛінгвістики (грец.)-лінгва - мова; наука про мову, мовознавство. Жителі Лінгвістики - це звуки мови, словниковий склад мови, частини мови, словосполучення та речення. Вивчаючи мови (українська, англійська, татарська), важливо зрозуміти, як, якими способами утворюються слова. Діти, пам'ятайте: словниковий запас без граматики не складає мови. Знання законів, норм, правил літературної мови становить культуру мови. Культура мови – частина загальної культури людини. Сьогодні на уроці спробуємо науково осмислити текст Л.Петрушевської «Пуськи биті».

II. Сприйняття тексту. Читання вчителемказки Л.Петрушевської «Пуськи биті». ( Заплющили очі, включили «думковий екран», слухаємо). -Чи зрозумілий текст? -До якого жанру належить?(казка)

III. Лінгвістична робота над текстом: 1.Розставте розділові знаки в тексті. Сяпала Калуша по напушці і поважала пляшку, і волить: -- Калушата, калушаточки!Бутявка! Калушата присяпали і пляшку ляскали, і подудонились. А Калуша волить: --Ой-е-е! Бутявка незграбна! Калушата бутявку відчули. Бутявка затремтіла, спіткнулась і всіпала з напушки. ! Калушата подудонилися! Зюмо-зюмо незграбні! Пуськи биті!

2.Зробіть синтаксичний розбір пропозиції:Калушата присяпали і бутявку стукали, і подудонилися.( Просте, двоскладове, поширене, оповідальне, неокликувальне, ускладнене однорідними присудками) =I.

3.Зробіть морфологічнийрозбір: IПо напушці ( чому?) – ім.сущ. II.Н.ф. (Що?) Напушка; Пост.:неодуш., нар., жен.р., 1скл.; Непост.:од.ч., дат.п.; ІІІ. (Чому?)за напушкою – доповнення.

4.Виписати однокореневі слова: а)Калуша, калушата, калушаточки б)Сяпала, всяпала, присяпала в)Тримкають, гавкали г)Дудоняться, подудонилися

5.Зробити морфемний розбір слів: калушаточки, всяпала, трясе

6. Знайдіть у тексті і назвіть1 ряд - прикметники: некузява, дюбі,б'яті;2ряд – дієслова: сяпала, поважала, волить, присяпала, гавкали, подудонілісь, відчула, знітилася, спіткнулась, всяпала, не тремтять, дудоняться, подудонілісь;3 ряд - іменники: калуша, по напушці, бутявка,калушата, калушаточки, пуськи.

Динамічна пауза(Музика В.Шмакова,Е.Шмакова «Фізкультура»)

IV.Практична робота над текстом. Вільне вигадування на лінгвістичній основі.1.Розмова з питань: -Хлопці, про кого цей текст? -Опишіть їх за схемою (усно): Форма, маса, характер; - Як перекладете назву казки? ( Пташки маленькі. Дітки маленькі. Дітки пустотливі.)

2.Перекладаємо текст українською мовою. (Учні працюють над текстом під музику Є.Шмакова, В.Шмакова «Восьме чудо світу»)

3.Заслуховуємо тексти.

V.Висновки: -Хлопці! Чи можна, не знаючи лексичного значення слова, визначити граматичні засоби мови? (так) - А чи можна думати без слів? Який висновок потрібно зробити? Все, що люди створюють у світі, дійсно, людської, відбувається за допомогою мови. Без нього немислимо ні на крокзрушити вперед науку, техніку, ремесла, мистецтво життя. З усіх знарядь мова – найдивовижніша і найскладніша.Учитель : Сьогодні на уроці мені хотілося не навчити вас мовознавству, а змусити задуматися, спробувати по-новому поставитися до мови, прислухатися до мовлення оточуючих і своєї, поспостерігати за мовою.

VI.Домашнє завдання: Перекладіть текст та зробіть граматичні завдання:

Варкалось. Хливі шорки 3 Пірялися по наві, І хрюкотали 2 зелюки, Як мюмзики в мові 4 .Л.Керрол «Бармаглот»