Урок технології в 7-му класі на тему - Шорти

Розділи: Технологія

Цілі уроку:

  • Розширення кругозору учнів
  • Поповнення понятійного апарату
  • Виховання смаку
  • Підвищення рівня культури
  • Допомога у пошуку свого стилю
  • 1. Організаційний момент: перевірка готовності до роботи.

    2. Цільова установка:

    – Сьогодні ми продовжимо роботу над спеціальністю “швачка”;

    - Крім цього повторимо з вами поняття "стиль", "мода";

    – познайомимося з новими словами та термінами;

    – продовжимо заочну подорож світом історії одягу. У полі нашої уваги буде мода на короткі штани у XVII-XVIII століттях (мені допоможуть помічники).

    – А крім цього, поговоримо про смак у одязі. Ви продемонструєте свій смак, одягаючи манекен.

    – На завершення уроку підіб'ємо підсумок, подивимося на результат.

    Отже, як ми вже говорили з вами раніше, із засобу захисту людини від несприятливих впливів природи одяг у результаті розвитку техніки, науки, культури став об'єктом прикладного мистецтва, видом художньої творчості.

    Розвивається суспільство, розвивається і мода. Разом із модою до нашого лексикону приходять нові слова. Ми вже говорили про них. Згадаймо про них ще раз (на дошці написані слова):

    Запозичене слово у 50-ті роки з англійської мови. Англійське shorts-short-trousers - "короткі штани", (спільне з коренем trousers-"трусики" - англійські "штани").

    Штани для верхової їзди. Слово запозичене у 20-річному віці з англійської мови. Від fres-"поперек", тобто. буквально - "одяг, що прикриває поперек".

    Назва коротких штанів з'явилися у 80-ті роки ХХ століття. Це середнє між шортами та бриджами. Штани до колін або нижче колін з розрізами та манжетами (можназ гудзиками).

    Від англійської jeans-"штани" (американський варіант). Слово з'явилося у 20-му столітті.

    За деякими джерелами, першовідкривач джинсів був американський фабрикант Леві Страус. Привізши брезентові намети до західних штатів, він з однієї партії виготовив штани. Місцевим жителям вони припали до душі, т.к. були чудовим одягом для роботи. Пізніше для виготовлення штанів стали застосовувати тканину "денім", але найулюбленішою виявилася джинсова тканина, кольори "індиго" - яскраво-синя. Секретом її володіли індіанці Південної Америки. Нині колір набувають штучним шляхом.

    А зараз ми вирушимо на екскурсію.

    Сьогодні мова піде про один з різновидів коротких штанів-шорти. І хоча, як ви бачили, слово це увійшло до нашого лексикону в 50-ті роки нашого століття, початок моді на короткі штани було покладено набагато раніше. Давайте звернемося до історії костюма і подивимося на ці штани, якими вони були багато століть тому. Розкажуть про них наші екскурсоводи. (Робота з ілюстрацій).

    – Про штани можна розповідати багато цікавого. Походження цього виду східного одягу. У Європі першими одягли штани чоловіки Німеччини. У Стародавньому Римі штани були заборонені, їх дозволили носити лише військовим.

    – А в чому тоді ходили чоловіки?

    - Вони носили штани-панчохи. У 16 столітті з'явилися перші штани. Але на нинішні вони зовсім не схожі. Такі "штани" зображені на картинах Паоло Веронезе "Хлопчик з хортом собакою", "Келих лимонаду".

    – А чому вони такі пишні? Накрохмалені, чи що?

    – Ні. Для надання пишних форм такі короткі штани набивали клоччя, сіно, перо або кінський волосся. На такий одяг витрачалося дуже багато тканини. А в 17-му столітті короткі штани стали шити такими, як побачилипаризькі модники голландського посла Рейнграва – Ван Сальма. На ньому були одягнені широкі труси з воланами. Штани ці так і називалися - "Рейнграв". У таких ми бачимо хлопчика на картині Герарда Терборха "Туалет дами" та на придворному Людовіка -14.

    – У XVIII столітті до моди увійшли короткі поколені штани – кюлоти. Їх носили і аристократи, і простолюдини.

    – А наприкінці ХІХ століття з'явилися бриджі та шорти.

    – І всі ці роки короткі та довгі штани були частиною одягу лише чоловіків. У 20 столітті жінки почали відвойовувати і цю частину гардеробу у чоловіків. Першою наважилася на це знаменита письменниця Жорж Санд. Але зате, яку різноманітність внесли жінки в цю похмурість – штани. Штани – Бермуди, штани – гольф, штани-кюлоти, штани-банани.

    – Дякую дівчинці. Ви повідомили багато нового.

    – Чи хоче хтось додати до їхньої розповіді щось нове?

    – Згадайте уроки історії.

    – Як називали якобінців під час французької революції через їхню пристрасть до довгих штанів? (їх називали санкюлоти).

    Зі сказаного вище, ми робимо висновок, що “мода” диктує “стиль”.

    - Які стилі одягу ви знаєте?

    1-й – класичний (суворість, простота).2-й – спортивний(легка, зручна).3-й – фальклерний(сільський).4-й – стиль сафарі(60-ті роки – багато кишень).5-й - джинсовий(велика кількість блискавок, рядків).6-й - матроський(спідниці в складку, літній).7-й - "диско" (блиск, яскраві фарби).

    – Як ви вважаєте, до якого стилю доречно віднести шорти?

    Чи можна у шортах з'явитися у театрі?

    В яку пору року можна носити шорти?

    Зі сказаного робимо висновок, що одяг, який ми носимо, повинен відповідати своєму призначенню. Але не мале значення має ідодаткові предмети одягу. Вони називаютьсяаксесуари.Це французьке слово - "супутній чомусь предмет". Аксесуари до одягу можуть бути: взуття, прикраси, сумочки, капелюшки, рукавички, шарфи, ремінь, окуляри. У єдиній композиції має бути і тканина, і макіяж, і зачіска, і хода. Необхідно пам'ятати про колір в одязі (один домінуючий і не більше 3-х додаткових). І обов'язково кольори повинні за контрастом поєднуватися один з одним.

    – І так зараз завдання.

    Перед нами паперові манекени. Такий самий одяг. Манекен одягнений, необхідно виправити помилки в одязі, підібрати аксесуари.

    – Тепер, коли ми з вами усвідомили, у чому сенс цієї частини одягу, переходимо до практичної частини виготовлення шортів.

    Але перш, ніж розпочати роботу, ми повинні згадати техніку безпеки при роботі з інструментами, а також санітарно-гігієнічні вимоги.

    – І як ви повинні сидіти за швейною машиною?

    – Де мають бути інструменти?

    – Як треба передавати інструменти одне одному?

    - Заправка верхньої нитки швейної машини?

    – Що ми робимо на початку та в кінці рядка?

    – Ми з вами згадали техніку безпеки та основні елементи роботи на швейній машині.

    Переходимо до виготовлення шортів.

    – Після того як зробили крій виробу, ми повинні підготувати деталі крою до обробки.

    – По всіх контурних лініях прокладаємо копіювальні силки (якщо є виточки), лініями бока, кроку. Потім розсовуємо сили і розрізаємо.

    – Друга операція – за наміченими лініями змітуємо виріб та робимо першу примірку. Якщо є дефекти – виправляємо. Після виправлення - сточуємо деталі крою стачним швом.

    1 - сточуємо бічний шов. 2 – сточуємо лінії кроку. 3- Сточуємо лінії сидіння. 4 – обмітаємо зрізи. 5 – обробляємо (помітаємо) нижні зрізи та верхній зріз швом у підгинку із закритим зрізом, залишаючи у верхньому зрізі отвір для гумки. 6 – прибираємо намітні стібки та виконуємо В.Т.О.

    – Урок добігає кінця, і ми підбиваємо підсумок виконаної роботи.

    Сьогодні ми дізналися нове слово –аксесуари

    - Що воно значить?

    – До якого стилю належить наш виріб?

    – Що означає слово шорти англійською мовою?

    Обметати виріб. Виконати зачистку виробу (прибрати тимчасові стібки), виконати В.Т.О.