Уроки французької - уроки доброти

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ З ЛІТЕРАТУРИ 8 КЛАС

Тема уроку: В.Г.Распутін «Уроки французької-уроки доброти»

Я написав цю розповідь, сподіваючись, що

викладені мені свого часу уроки

ляжуть на душу як маленького, так і

дорослого читача.

В.Г.Распутін

Мета уроку:

1.Розкрити духовні, моральні закони, якими живуть герої твори.

Завдання уроку:.

2..Продовжити формування в учнів уміння виконувати лінгвістичний аналіз тексту:

2.1.Формировать в учнів вміння впізнавати і розрізняти стежки, визначати їх у художньому тексті. 2.2.Формувати вміння проводити лексичний аналіз слів.

2.3.Формувати вміння викладати думки відповідно до норм української літературної мови;

2.4. Продовжити роботу з розвитку мови учнів, розширювати їх словниковий запас, кругозір, виховуючи увагу до слова.

3.Сприяти вихованню етичних норм взаємовідносин.

Обладнання: текст оповідання В.Г.Распутіна «Уроки французької»

1. Організаційний момент

2. Коротке вступне слово вчителя

Здрастуйте, хлопці, сьогодні у нас не просто урок, а зустріч із літературним словом, і відбудеться ця зустріч завдяки предмету, який ми вивчаємо у школі. І називається цей навчальний предметЛітература. Чи замислювалися ви колись над тим, чим важливий цей предмет для дітей. підлітків? Що дає вам вивчення? Назвіть основні функції літературної освіти. (1.Завдяки літературному слову вчить розуміти мову художніх творів, захоплюватися та насолоджуватися зразками шедеврами класичної литературы.2.Учитмоделювати різні життєві ситуації, з прикладу аналізу вчинків літературних героїв.)

Про що текст твору Распутіна, яка його тема? (Про школу, про взаємини вчителя та учня). Давайте подумаємо, а яку роль грають ці слова у вашому житті?

Запишіть, що по-вашому означають слова школа, вчитель, учень ( робота в групах). На чому будуються взаємини між учнем і його класним керівником? собі)

(Добро має бути безкорисливим, потрібно відчувати потребу робити добрі вчинки).

Давайте спробуємо з вами сформулювати мету та завдання сьогоднішнього уроку:

(Учні формулюють самостійно під керівництвом вчителя)

МЕТА УРОКУ:

ЗАДАЧІ УРОКУ:

1. Продовжити роботу з аналізу тексту художнього твору.

2. Розвивати комунікаційні навички. 3. Виявити морально-етичні норми взаємовідносин.

РОБОТА НАД АНАЛІЗОМ ТЕКСТА ТВОРУ (фронтальне опитування).

1.Від якої особи написано оповідання і чому? (Він є автобіографічним, розповідає про те, що відбувалося насправді)

Звернемося до передмови до розповіді і знайдіть рядки, що підтверджують це.

2.Як ви розумієте значення виразівДУХОВНА ПАМ'ЯТЬ іДУХОВНИЙ ДОСВІД ?

(У житті ми отримуємо певний досвід, робимо висновки про те, як правильно чинити в тій чи іншій ситуації, що таке добро і зло, як прагнути добра).

3.Звернемося до героїв оповідання. Що ви можете розповісти про життя хлопчика? Знайдіть у тексті слова, що підтверджують ваші висловлювання. (У 5 класі поїхав навчатися до райцентру, був старшим із трьох дітей.)

4.Чому мамавідправила вчитися в місто?

5. А який був його психологічний стан? і не плакати.

6.Чи була у нього можливість виїхати? Чому не скористався нею (розумів, що повинен виправдати надії матері, односельців, мав чоловічий характер)

7. Чи тільки туга стала причиною того, що він змінився зовні? (постійно недоїдав, не вистачало продуктів, не було грошей)

8.Як би ви назвали ситуацію, в якій опинився підліток? (Важка життєва ситуація). Чи можна було знайти з неї вихід? Який?

9. Чому підліток почав грати під гроші? Яка причина? (щоб прогодуватися, вижити, купувати собі молоко)

10. З ким грав? Дайте характеристику хлопців, із якими грав. Чому через якийсь час став вигравати у них? ( був тямущим, спостережливим)

11.Чим закінчилися його спроби так заробити собі життя? (Бійкою, його побили старші і сильніші хлопці; і загрозою: «Тільки в'якай кому, вб'ємо!»).

12. Що ж сталося на ранок? (Потрібно було йти до школи, а він не міг приховати слідів побоїв).

13.Что дізналася Л.М., 4коли розмова з хлопчиком відбулася? (Він грає під гроші для того, щоб вижити, прогодуватися, купувати молоко). Чи зрозуміла вчителька свого учня? Знайдіть у тексті слова, що характеризує вчителя. (стор.144-145.)

14. Що пообіцяв хлопчик? Чому він не дотримався обіцянок? (Більше не грати, але не зміг, треба було виживати).

15. Що тоді зробилавчителька, на яку хитрість пішла? (Почала додатково займатися, намагалася підгодувати.) Знайдіть у тексті слова, що хлопчик соромився (йшов як на тортури, болючі і незручні дні, лякався і губився). Що ще вирішила зробити Л.М. посилку від імені матері), на яку крайню міру пішла? (почала грати з учнем під гроші).

ФІЗМИНУТКА «Гра у добрі слова».

16.Давайте подивимося фрагмент із фільму за мотивами оповідання «Уроки французької»

Відеофрагмент« Гра». Що помітив хлопчик під час гри? (вчителька піддається) Чому він обурений? Про яку межу його характеру це говорить? (він був чесним)

17.У чому кульмінаційний момент оповідання? ( У момент, коли герої були захоплені грою, прийшов директор). Як він назвав вчинок вчителя? (аморальним, аморальним). А як охарактеризуєте його ви? (Благородний, жертовний).

18.Як ви думаєте, хто головний герой оповідання, учень чи вчитель, чому? (Учитель, саме вона жертвує своєю репутацією заради порятунку дитини)

20. Що ви зрозуміли сьогодні на уроці? Який духовний досвід набули?

ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ:

Як ви вважаєте, що буде задано додому? (Твір). Спробуйте самостійно сформулювати його тему? ( Варіанти: Чому вчить мене розповідь В. Г. Распутіна « Уроки французької?»; Над чим змусив мене задуматися розповідь Распутіна «Уроки французької?» У чому сенс розповіді Распутіна «Уроки французької?»

РЕФЛЕКСІЯ:

1. Чи вдався сьогоднішній урок? Чи вдалося досягти поставленої мети? Чи вирішили завдання?

2. Спробуйте самі оцінити свою роботу на уроці (самооцінка).

3. Хто, на вашу думку, сьогодні працював найбільш активно? Хто заслуговує на похвалу і за що?(Взаємооцінка)

4.Дайте оцінку роботі вчителя на сьогоднішньому уроці.